Sjenicka ovca

Svakome ko je ikad radio maticinje jagnjadi kod nas je jasno da u izvodu ili pedigre pise ono sto vlasnik kaze,nema nikakve potvrde nekim gentskim testom,a to kad bi uradili bilo bi cudo nevidjeno sta bi se sve otkrilo,nekada su krivi i sami odgajivaci a nekada i nemaju izbora osim da ili uniste stado ili da rade inbriding!

---------- Poruka napisana u 13:46 ---------- Prethodna poruka je at 13:40 ----------

Da ova drzava ima pameti i razuma,da lepo licencira stada na osnovu gen.testova,najboljima svake dve godine da se poklanjaju uvezeni ovnovi drugih linija,za 6 godina bi imali zavidan kvalitet i W,Sar,IL,Rom,i Sjenicke..to bi kostalo plafon 70hil ewra za 50ak ovnova na dve godine,ali nama to nije u interesu ocigledno,jer mi smo NEBESKI NAROD pa cemo tamo i zavrsiti!:)
 
Vecina stada koja se smatraju vrhunskim i nema papire bar kad je ova rasa u pitanju,neka stada nemaju ni usne markice uopste:)
Problem izumiranja nekih sjajnih stada jeste problem i tome su krivi sebicluk i tvrdoglavost odgajivaca,nek crkne moja krava da komsija nema mleka princip.nikome nece prodati grlo koje valja vec ce ga zaklati ili dati nekome ko nema reprezentativno stado,itd.takodje jedno elitno stado je unazadjeno odabirom losih ovnova,i te ovce vecinom teske preko 100 kg koje retko daju jedno jagnje i vecina ih je policiklicna mozda mogu trajat jos godinu ili 2...a njihove cerke nisu ni bleda slika njihova
Svakako ja sam imao raznih situacija pri kupovini ali mogu reci da sam uglavnom dobio grla koja sam zeleo pre svega zahvaljujuci prijateljstvu sa Latifom koji mi je pri kupovinama malo je reci pomogao
neki neostvaren san je kupovina bilo cega kod Gojka Milevica(nemoguca misija),i kupovina grla sa slike koje mi ceni covek 500 eura iako je pareno pod jako losim ovnom i samim tim ne vredi ni pola tog novca
http://www.imagebam.com/image/c1cf21154716333
http://www.imagebam.com/image/c78014154716346
 
To o kupovini,smo raspravljali x puta,najbolje prolaze oni koji se razumeju i jos su anönimni pa oni nekad i izvuku nesto,a kad si znalac i prodavac zna da si zaljubljenik i da to radis kako treba,il nece da ti proda il ti zalepi cenu koju ako das,i sam kasnije pomisljas da si totalna budala,sve znam,kroz sve prosao!Zato dok drzava ne uleti al' bez mucki i ispod zita,nema tu 'leba,a to mi doziveti necemo!
 
Morat cu se ukljucit iako nisam imao nameru
Kolega IDF P koji je klasirao odgajivace ove rase je svrstao u prvu klasu 2 odgajivaca i moja 2 prijatelja koji su trenutno tu potpuno zasluzeno(ko ne veruje kad im vidi stada uzivo shvatit ce) i zbog svoje ljubavi,ambicije i znanja tu ce jos dugo ostati po mojoj proceni i iskrenoj zelji (bili su sampioni sa ovnovima,ovcama i jagnjadima na izlozbi u Sjenici a to je daleko prestiznija smotra od NS sajma kad se govori o ovoj rasi).Ali je izostavio jos par ljudi kojima je tu mesto,meni nije jos uvek i ja nemam problem sa tim,vec radim na kvalitetu da jednog dana budem u toj klasi
Milevici su smanjili jako broj grla i to je veliki gubitak za ovu rasu ali mora se raditi s onim sto je ostalo od kukanja nema vajde
PIK pester izlaze grla u NS koja su daleko ispod nivoa kolekcija na izlozbi na Pesteri
Da bi bio ucesnik NS sajma moras imat semu za to,udruzenje,opstina itd,sjenicaci to nemaju sto im trenutno i nije realno potrebno
nagrade na NS su simbolicne i male tu interesa nema,kupaca u uzoj srbiji koji ce platit vise od ljudi iz CG,BIH i na samoj pesteri je jako malo tako da i to ide u prilog njihovom nepojavljivanju u NS
druze @draganpan
kvalitet na 200/300 ovaca ja jos nisam sreo na pesteru,tako da nas prosvetlite gde je to
Najveca stada koja su vredna paznje u svakom pogledu su od nekih 80 do 100 grla kod 2 odgajivaca samo
vecina stada je od 20 do 50 grla i na tom broju je najlakse vodit vrhunsku brigu o zivotinjama
 
Ako je kolega @draganpan sa ovim svojim tekstom htio samo da zaštiti našeg novopridošlog kolegu idf Pester odmah mu se pridružujem.Sva ostala priča nema nikakvog smisla.
Naravno da se izložbena grla pripremaju posebno za izložbe i sajmove.
Sva sreća pa je većina uzgajivača spremna da učestvuje na sajmovima (u nekim lokalnim i bez ikakve naknade)
Takmičarski duh je naravno u ljudskoj prirodi pa je i to jedna od osobina po kojoj se razlikujemo od drugih sisara (zbog toga smo izmislili toliko sportova). Da nema takmičarskog duha niko ne bi težio ka boljem.Pored reklame sajmovi stoke su izložbe najboljihi i najkvalitetnijih grla određene regije, države, regiona. Služe da se vidi dokle smo stigli a nekima postavlja ciljeve prema kojim treba da streme.Oni koji nisu došli i koji ne žele da učestvuju na sajmovima za mnoge ne postoje.
Nije bilo ništa zlonamjerno, upravo obrnuto.
Pozdrav za Pešterce.
 
Dobro vece svim nasim uspesnim odgaivacima ovaca svih rasa.Ja sam Licno pokazo slike Sjenicke ovce odgaivaca G.Latifa Bihorca.Bilo je to ove godine.Mesto Zapad.Bila je sednica na kojoj su bili pozvati odgaivaci.MERINO OVACA..A bio je na celu Gospodin.Wili NEUMILER.Koji poznaje par nasi jakih Oddgaivaca a i Par licnosti iz Ministarstva.RS. Zadnih dvadesetak godina.Dobro su posmatrali slike svi u grupi e sad pohvale su bile 1.VISINA grla.Duzina grla .3. Cistoca grla kao i okoline.Svaka ovca dvoje .Nema srostva u ovcama.Sama cistoca okoline mlad ozbiljan odgaivac.Teritorija Srbija .E sad kako covek takvog odgaivaca da ne spomene.A vi ga sad rangirajte.Pitali su me ti odgaivaci za stado.G LATFA kolko godina je vek ovih ovaca .Rekao sam da je hrana drugacija nego Na Zapadu pa zato varira .Onda su oni pitali kolko ima takvih odgaivaca . Onda su rekli pa Dragi odgaivaci R.S imate Zapad U RASKOJ OBLASTI. E sad da vas ne buni odkud sam tu bio izvodili smo unutrasne radove a poznajem njemackijezik mlogo dobro a ta nihov centar gde se okupljaju pripada grupi te fime. Puno vas pozdravljam . Cenim sve.
 
"Tipicna grla ovog soja imaju karakteristicne tamne do crne pege oko ociju, obicno u obliku naocara (kaluse), zatim tamnu do crnu njusku i usi. Medjutim, ima grla kod kojih su glava i usi obrasle samo belom dlakom (beljuse), ili pak imaju crne ili tamne kolutove oko ociju, a njusku belu (sl. 3.). Redje se javljaju grla kod kojih veci deo glave obrastao tamnom do crnom dlakom, ili kod kojih se javljaju vece tamne do crne nepravilne pege ili prskana bela i tamna ili crna boja. U vezi sa bojom glave je i boja usiju, koje mogu biti tamne do crne boje, belo potpuno, ili samo od polovine ili pri vrhovima, zatim prskane ili su pak vrlo retke potpuno bele boje. Noge su do iznad kolena i skocnih zglobova obrasle belom dlakom, koja moze biti vise ili manje mesana sa crnom ili su pak redje sa tamnim do crnim flekama.

Citat iz rada "POZNAVANJE SJENICKOG (PESTERSKOG) SOJA OVACA I MERE ZA NJEGOVO POBOLJSANJE"

dr. DRAGISA NIKOLIC 1952 god.
 
1952.?
davno bese zar ne?
u taj opis mogu da svrstam bilo koju rasu ovaca bele vune u svetu...
Srecna Nova svim odgajivacima i forumasima:)
 
Da bi bio ucesnik NS sajma moras imat semu za to,udruzenje,opstina itd,
Da bi bio izlagac na NS sajmu moras imati kvalitetna i pedigrirana grla.Svaki odgajivac moze da se prijavi kao izlagac direktno upravi sajma, oni ce poslati strucno lice koje ce na licu mesta proceniti da li grla koja je prijavio odgajivac ispunjavaju kriterijume da budu izlagana na sajmu.
 
Uselio se !!!!!!!!!

Srecna Nova godina sa puno zdravlja i srece i plodnosti svim forumasima , a posebno uzgajivacima Sjenicke!!!!!

Evo i ja se ponovih za novu godinu i uselih konacno novi ovcarnik!!!! Raduju se i ovcice!!!!

13ye237.jpg
[/IMG]

Deo stada u novom ovcarniku......

2uy4ye9.jpg
[/IMG]

Ovan Momcilo, naslednik Miloradov na celu stada!!!!!!!!!!!

10p0r3o.jpg
[/IMG]

Bez blica, suveren i u mraku....


1hxnbr.jpg
[/IMG]

Levo Awassi, desno Sjenicka........

o7653o.jpg
[/IMG]

...... i naravno ono najvaznije PODMLADAK....... Prijatno!
 
1952.?
davno bese zar ne?
u taj opis mogu da svrstam bilo koju rasu ovaca bele vune u svetu...
Srecna Nova svim odgajivacima i forumasima:)

Da davno je bilo ali ne i predavno jer o ovoj ovci postoje mnogo stariji radovi...
pa jel zelis da negiras postojanje sjenicke ovce u to vrijeme ili oces da kazes da ti strucnjaci iz oblasti ovcarstva u to vrijeme nijesu bili kompetentni da pisu o ovcarstvu :)
 
Hocu da negiram standard koji je ovaj covek naveo to i nije standard vec opis ovaca na terenu(bele,sarene,s naocarima bez naocara,...)
Kao sad da posaljes dete kroz sela da napise rad o ovcama koje je video deskriptivnog tipa
Tako da ovaj citat pomaze samo da se nasmejemo radovima nekih starijih putopisaca:)
 
Hocu da negiram standard koji je ovaj covek naveo to i nije standard vec opis ovaca na terenu(bele,sarene,s naocarima bez naocara,...)
Kao sad da posaljes dete kroz sela da napise rad o ovcama koje je video deskriptivnog tipa
Tako da ovaj citat pomaze samo da se nasmejemo radovima nekih starijih putopisaca:)

xaxxaaaaa necu nabrajati imena i titule ljudi koji su pisali radove o ovoj ovci, koga zanima moze naci i provjeriti.

ali svima je jasno da sjenicka ovca nije nastala prije par godina kada si ti poceo da gajis ovce :)
a pogotovo ne na nacin ukrstanja sa W i ILDF!
 
Prvo,nisi razumeo nista sto sam napisao ocigledno,ali to je vec tvoj problem
Drugo,svi ti radovi su zastareli,pogledaj radove o npr IDF iz pedesetih i sada pa uporedi,kao i slike videt ces da su to 2 razlicite rase ako ih prosto poredis,kao i ovce Sjenicke tada i danas
Trece,moja porodica gaji sjenicku ovcu od 1968. godine kada su posle deobe kupili prve 3 ovce sa Zlatibora koje su bile u tipu a ne sa prskanim nogama i belim glavama vec sa pravilnim naocarima crnom gubicom i usima.A ja kao treca generacija sam poceo vise da radim oko toga od pre par godina
Cetvrto,sve te titule su dobijane posle rata uglavnom i svi znamo kako je to bilo,fali covek za to,ok hajde da nadjemo nekoga koje u partiji i nesto malo zna...cast izuzecima
Zbog takvih znalaca mahom nam je ovcarstvo tu gde jeste
 
e kad ste iznjeli svoja znanja da i ja nesto kazem sto znam o njoj pa me vi ispravite
sjenicka ovca je nastala na pesteru prije dolaska turaka na nase prostore gajile su se domace rase te sa dolaskom turaka dosle su naravno njihove rase kao sto danas imamo bivolicu jos uvijek koja je ostala je ukrastanjem nasih i ti turski ovaca nastala je sjenicka koja je dalje selektovana u prvom planu je bilo poboljsanje mlijecnosti a posle kako vrijme prolazi kao i sve rase su unaprijedjivane sa plemenitim rasama w idf i dalje ce sjenicka ici ka naprijed nemora to biti samo masa moze biti mlijecnost moze vuna ali ako negdje grijesim molim vas ispravite me i recite pravu teoriju o njoj
 
sve sto si rekao @petrovo stoji a najbitnija je evolucija kao i kod svih rasa,lepo je ocuvati rasu u svom izvornom obliku ali to je samo vazno za genetski resurs ali ne i za ozbiljnu proizvodnju koja zahteva napredak u selekciji,ishrani...
 
Zato se radi unapredjenje(poboljsanje) rase gajenjem u cistoj krvi sa poboljsanjem njege ishrane i svih uslova koji dovode do boljeg ispoljavanja proizvodnih osobina.Kada bi smo poboljsavali rase ukrstanjem sa drugim rasama, pa rase ne bi postojale, vec samo neki krizanci.
To nije opravdanje za ukrstanje,. Jeste da je poboljsanje rase gajenjem u cistoj krvi zahtijevniji i sporiji put ali je to jedini siguran nacin da se neka rasa sacuva u svom izvornom obliku. Ukrstanje samo odgovara nekom kome rasa nije bitna vec neke druge stvari. Medjuti krizanci ostaju krizanci pa bilo u F1, F2 ili nekom drugom obliku, vise se ne moze govoriti o cistoj rasi vec o oplemenjenoj rasi a to je velika razlika!
 
slika iz udzbenika Veterinarskog fakulteta u Beogradu,go stomak,glava,vrat,bez pegica i ostra vuna.Takve primerke u tipu jos nisam sreo da imaju sve ove odlike
25j9x5c.jpg

takodje @mario postoji jasna razlika izmedju ukrstanja i oplemenjivanja,trenutno niko ne radi pustanje w ili idf na sjenicku da bi dobijao f1 i f2 meleze vec se radi parenje u rasi.oplemenjivanje je davno zavrseno trenutno se radi selekcija u okviru same rase
trenutno ono sto najvise odgovara izvornom tipu sa slike,vuna je meksa a masa je oko 80 kg,mada majke ovih ovaca imaju i preko 100 kg
16kzy9y.jpg

2hnnlus.jpg

30swsur.jpg
 
Nazad
Vrh