Sistem pdv-a?

Sto bi se pravila razlika ? Pdv je porez a ne oblik zarade . Nebi da se pravim pametan ali tako je.
 
Osim toga bas suprotno . Po meni je logicnije kod nas . Stopa je ista . Znaci svodi se na to da si u plusu za pdv na repromaterijal . Ulazni pdv i to ti se odbija . Prilikom prodaje dobijes vise 17% od onog koji nije u pdvu ali to dajes drzavi . Znaci oslobodjen si poreza za repromaterijal i teoskove i to je to .
 
Naravno da je logicnije, kod nas postoji ta niza stopa od 10% na polj. proizvode (radi socijalnog mira), ali je i na repromaterijal isto 10%. Onda bi trebalo da i na mehanizaciju, gorivo za poljoprivredu, investicije bude isto stopa 10%. Verovatno je to teze za kontrolu, pogotovu kod goriva, pa se moze napraviti ta razlika i zato se ljudi odlucuju da dobrovoljno udju.
 
Ja placam PIO 6600, socijalno ne placam jer radim. Sa racuna ne placam nista sto nije za gazdinstvo, ali mozes da podizes novac bez pravdanja. Knjigovodja je relativna stvar. Kako za koga. Ja placam 3000.
Поштовани,Када осигураник остварује приходе по више различитих основа (радни однос, самостална делатност, уговори и др.), допринос за обавезно пензијско и инвалидско осигурање обрачунава се и плаћа по свим тим основима, до износа највише годишње основице доприноса, у складу са законом о доприносима за обавезно социјално осигурање.Изузетно, обавеза обрачунавања и плаћања доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање по основу запослења, односно по основу самосталне делатности искључује обавезу плаћања доприноса по основу пољопривредне делатности.У вези са овим питањем упућујемо Вас и на мишљење Министарства финансија РС број430-00-244/2019-04 од 16.08.2019.чији део цитирамо:„...Сагласно наведеном, имајући у виду наводе у конкретном случају, када физичко лице самостално обавља привредну делатност (као предузетник регистрован у регистру привредних субјеката) по ком основу је осигураник самосталне делатности и обвезник обрачунавања и плаћања доприноса за обавезно социјално осигурање а истовремено је и носилац породичног пољопривредног газдинства који се определио да води пословне књиге (сагласно члану 33. став 2. Закона), имајући у виду одредбу члана 12. став 2. Закона о доприносима сматрамо да не постоји обавеза обрачунавања и плаћања доприноса за пензијско и инвалидско осигурање по основу обављања пољопривредне делатности с обзиром да је лице у предметном случају обавезно осигурано као осигураник самосталних делатности.“Мишљење можете пронаћи на сајту овог Министарства у делу Публикације- Билтени, најраније у Билтену за месец и годину кад је донето.У пореској пријави ППДГ-1С под редним бројем 2.7 Врста пореског обвезника – уноси се једна од ознака, и то: ознака 2-уколико је у питању физичко лице које је обвезник пореза на додату вредност.Контакт центар Пореске управе даје опште информације о примени пореских прописа и о пореском поступку.
PROSLEDITE SVOJIM KNJIGOVOĐAMA:
 
Da li mora nosilac poljoprivrednog gazdinstava koji je u sistemu pdv da placa i zdravstveno osiguranje ako vec neko u kuci placa to isto? Zna li neko kako to ide?
 
Jel mozete reći okvirno sa koliko bi obradive zemlje se isplatilo ući u pdv ako bi se radilo na samo jedno gazdinstvo?
Ili ako je lakše koliko najmanje investicija (u mašine) treba godišnje u proseku?
Npr:
8.000.000 prihod
4.000.000 rashod
?? Investicije
?? Dobit
?? Porez na dohodak
 
Jel mozete reći okvirno sa koliko bi obradive zemlje se isplatilo ući u pdv ako bi se radilo na samo jedno gazdinstvo?
Ili ako je lakše koliko najmanje investicija (u mašine) treba godišnje u proseku?
Npr:
8.000.000 prihod
4.000.000 rashod
?? Investicije
?? Dobit
?? Porez na dohodak
4 miliona ulog a 8 miliona prihod? Po meni potrebne su investicije od oko 2 miliona godišnje da se sve isplati.
 
Kako mislis 2 miliona?
Da li je dovoljna investicija ako kupim djubre, seme , hemiju za 2 miliona i nista vise, nijednu masinu?
 
Svi pricaju o toj inspekciji al jos nisam cuo da su kod nekoga bili,a i dalje se mulja. Ono ko sme sme al ja ne smem,jbg
 
2 miliona investicija, mislio sam na mašine, objekte i slično .Đubrivo, seme, gorivo , hemija itd. su ti redovni troškovi to jest ulaz.
 
Znači okvirno na 8 miliona ako imamo npr:
4 ulaz, repromaterijal idt
2 investicije
Ostanu 2 dohodka za oporezivanje

Dali je ovaj primer odrziv tj isplativ?
 
Znači okvirno na 8 miliona ako imamo npr:
4 ulaz, repromaterijal idt
2 investicije
Ostanu 2 dohodka za oporezivanje

Dali je ovaj primer odrziv tj isplativ?
Sa takvom matematikom, teško. Nerealno su ti mali troškovi na taj promet, nije to baš tako jednostavno. Imao bi 200000+ doprinose + knjigovođa+porez na dobit. Preko 400000 din u minusu. Pdv bi ti bio tu negde...Teško mi je da napravim poređenje pošto sam se zaglibio u investicije, meni se Pdv isplati ali sam već treću godinu na ivici žileta...
 
Nazad
Vrh