Sistem pdv-a?

Meni je knjigovodja rekla da onu preplatu sto nisam uzeo prosli put, ne mogu da uzmem ni sada, a novu mogu da uzmem ili da mi isto ostane, ali ako kazem da necu podizati preplatu pdv-a, nema posle vracanja, dobro je da moze, kako ti kazes.
 
Poreska iz BG mi je tako rekla.Na osnovu člana 52. zakona o PDV-u određen je samo datum pre koga se ne može tražiti povraćaj,a maksimalni zadnji je određen na 5 godina.
 
Cekajte,ako sam sad dobro razumeo iz vasih postova,da se moze vratiti pretplata cak i od pre 5 god. A da li je moguce vratiti PDV koji nije podignut prilikom kupovine prosle god? I to je ostalo u pretplati,tako? Knjigovodja me pitala nakon kupovine,i nisam hteo da podignem,proslo 3 meseca,ja trazim,kaze ona ne moze,prosao je rok,to je moglo odmah nakon kupovine....i propade mi te pare. A sad koliko sam shvatio da je moguce povratiti ali uz popunjavanje nekog zahteva?
I kome se to salje?
 
Ako je proknjižila tu kupovinu i to se zavelo u poreskoj kao pretplata pdv-a može da se podigne 100%.Isto tako sa tim može da se raspolaže slično kao i sa novcem u banci tj. da se plaćaju obaveze vezane za poresko.Tako mi je danas jako lepo objašnjeno.
 
I ja znam kao I Dušan ::lose:: Imam nekih pola miliona u zadnje tri god što nisam dizao jbg nakupilo se. Uglavnom samo kada kupim neku mašinu tražim povrat a ove račune uglavnom ostavljam na poreskom kreditu I plaćam obaveze.
 
Meni se sad desilo da zaokružim NE i nikad više.Što bi ja ostavio državi nešto što je moje.Ako im nešto nije jasno neka dođu u kontrolu.Znači zapamtite da je član 52 zakona o PDV-u.Bolje da na kraju godine ja odnesem i uplatim koliko treba nego da oni vrte sa mojim parama.
nemoj da nas lažu:
Povraćaj porezaČlan 52
Ako je iznos prethodnog poreza veći od iznosa poreske obaveze, obveznik ima pravo na povraćaj razlike.
Ako se obveznik ne opredeli za povraćaj iz stava 1. ovog člana, razlika se priznaje kao poreski kredit.
Poreski obveznik može da traži povraćaj neiskorišćenog iznosa poreskog kredita iz stava 2. ovog člana podnošenjem zahteva, najranije istekom roka za podnošenje poreske prijave za tekući poreski period.
Povraćaj iz st. 1. i 3. ovog člana vrši se najkasnije u roku od 45 dana, odnosno u roku od 15 dana za obveznike koji pretežno vrše promet dobara u inostranstvo, po isteku roka za predaju poreske prijave, odnosno od dana podnošenja zahteva iz stava 3. ovog člana.
Vlada Republike Srbije propisuje kriterijume na osnovu kojih se utvrđuje šta se, u smislu ovog zakona, smatra pretežnim prometom dobara u inostranstvo.
Ministar bliže uređuje postupak ostvarivanja prava na povraćaj PDV, kao i postupak i uslove za povraćaj PDV umesto poreskog kredita.
 
Ja tu nigde ne vidim da piše to što kažeš?"Poreski obveznik može da traži povraćaj neiskorišćenog iznosa poreskog kredita iz stava 2. ovog člana podnošenjem zahteva, najranije istekom roka za podnošenje poreske prijave za tekući poreski period."
Ovde jedino tumačim ono o čemu Dušan I ja pričamo.
 
Ako nisi dizao PDV onda imaš poreski kredit:Ako se obveznik ne opredeli za povraćaj iz stava 1. ovog člana, razlika se priznaje kao poreski kredit.
Ako ga imaš onda ga možeš tražiti:Poreski obveznik može da traži povraćaj neiskorišćenog iznosa poreskog kredita iz stava 2. ovog člana podnošenjem zahteva, najranije istekom roka za podnošenje poreske prijave za tekući poreski period.
Ne vidim šta tu nije jasno.Tako mi je i žena iz BG objasnila.Znači ne može se tražiti ranije tj. pre isteka zakonskog roka ali posle toga može uvek u narednih 5 godina.
 
Je**š pravne nauke,lepo je moj profa vikao studirajte tehničke nauke tamo su 2+2 uvek 4. E I ja ću mojoj knjigovoći skrenuti pažnju na "poreski kredit" ili se prave ludi ili ne znaju da tumače nešto ne štima.
 
Preplata sa bilo kog računa koji administrira Poreska uprava ,kao i sa računa PDV-a se može tražiti nazad i ako u poreskoj prijavi niste zaokružili DA,to je vaš novac.Ako obveznik ima dugovanja na nekome od drugih računa (doprinosi ,porez na registrovano oružje,porez na prenos apsolutnih prava...),tada se podnosi zahtev za preknjižavanje na te račune.Ako obveznik nigde nema dugovanja ,podnosi se zahtev za povraćaj,i Poreska uprava obvezniku taj novac vrati na njegov tekući račun.Ta preplata može da zastari, po trenutnom zakonu ,pet godina od poslednje uplate,znači ,ako pet godina nisu vršene nikakve uplate. Zahtev za povraćaj ,ili preknjižavanje možete ispisati sami ,bitno je da navedete sa kog računa preknjižavate ili tražite povraćaj, i na koji.To predate u vašoj nadležnoj Filijali ili Ekspozituri.
 
posto idem za nemacku po traktor,plug i tanjirace zelim da prijavim gazdinstvo u sistem pdv pa me interesuje ako uvozim traktor na moje ime a gazdinstvo se vodi na zenu ( ja sam clan tog gazdinstva ) dali postoji problem oko povracaja pdv.
 
Račun koji se predaje za povraćaj PDV-a mora da glasi na ime onoga ko je u PDV-u.Mislim da sam bio jasan.To nema veze sa RPG.
 
Kaze mi knjigovodja da od nove godine krece elektronsko prijavljivanje promena, tj moramo to da kupimo ???????

Ma ne mi nego knjigovodja. Ja sam odneo zahtev da elektonski prijavljujemo promene i sad knjigovodja sam direktno prijavljuje.
Meni je jos prosli kvartal radila elektronski i sve ok.
 
Tečo ko ti je knjigovođa?I ja sam mojoj odneo neki zahtev a šta radi ne tiče me se,zahvalan sam još jel radi posao za koji je plaćena.
 
Da li neko zna, od 01.01.2014. da li se pdv za ratarske kulture, voce i povrce povecava na 10 % ili ostaje 8%? takodje da li neko zna , da li se menja i pdv nadoknada?
 
Nazad
Vrh