Sistem pdv-a?

Meni su već uredno zaračunali kamatu i naplatili za PIO i Zdravstveno. U junu sam išao da tražim uplatnicu da uplatim prve dve rate, i pošto nisu još znali koliko treba, napisali su mi cifru kao da su kvartali od prošle godine. Pošto su ti iznosi manji od ovogodišnjih, kasnije su mi zaračunali kamamtu za taj nedostajući deo novca, kao i za kašnjenje u uplati (prva rata treba da se uplati do 15.02. a druga do 15.5). U oktobru sam bio da uplatim 3. i 4. ratu i tad su mi zaračunali i naplatili još i kamatu od 1400 din samo za PIO (za zdravstveno ne znam napamet, a ovo sam zapamtio jer mi se činilo da dobro deru sa tim kamatama pošto je tu bilo kašnjenja za prva tri tromesečja).

Ne valja biti dobar i savestan platiša. Ovde po selu se priča da pojedini veliki poljoprivrednici duguju poreskoj upravi po više miliona (godinama ne plaćaju svoje obaveze), i njih niko ne dira, a nije nemoguće da će im se sve to možda nekad oprostiti, tj. biće možda kakva fora plati ovu godinu pa se briše sve ranije i sl. Ne kaže se džabe da kad se kola zaglave uvek se tuče onaj konj koji vuče, a ne onaj koji uvek zabušava...
 
Ja imam problem jer imam pretplatu PDV-a od 350000 din iz 2011 godine. Na kvartalnom obračunu ne mogu tražiti povraćaj osim za kvartal koji obračunavam pa sam mislio sada na završnom računu da od tih para (ako je zakonski moguće) platim zaostale obaveze.To bi g.MV Padina trebao da zna je li moguće.
 
Ustavni sud Srbije je zabranio racunanje tih zateznih kamata. Sad se preslo na novi nacin obracuna. Nisam ga trazio, pa ni savladao, ali znam da su mi strucni rekli da je bas dosta manje od tog zelenasenja.
 
Relativno skoro je doneta odluka od strane Ustavnog suda, tako da mislim da vec vazi, sumnjam da njihove odluke imaju odlozeno dejstvo. Saznacu posle ovih dana odmora pa cu napisati.
 
Danas cujem na vestima da je rok za povrat pdv-a skracen sa 45 dana na 30 dana .
 
Kada tražite povraćaj PDV-a dali to radite samo za sumu koju ste u pretplati za taj kvartal ili i više od toga ili recimo kao Talianu ni ne tražite?
 
Mozes traziti samo za poslednji obracunski period, posto si u proslom ili uzeo ili ostavio, a ako si ostavio pdv preplatu u proslom obracunu, ne mozes naknadno traziti.
 
To mi je jasno da ako mi u ovom kvartalu ostane ne mogu ga tražiti kao povraćaj u idućem.Dali tražite recimo za ovaj kvartal samo koliko ste u pretplati ili može i više od toga?
 
Da povraćaj možeš traziti samo za tekući kvartal ostalo se prenosi ali možeš iskoristiti u budućnosti kada ti trebas da platiš drzavi za tamo neki kvartal kada imaš fakturisano puno izlaza a malo ulaza.
 
Evo zašto pitam:knjigovođa koji mi to vodi kaže da sam u "plusu"u odnosu na PDV prodate robe nekih 250000dinara ali da mogu tražiti i više ako mi je potrebno.Nisam znao šta da mu kažem jer se ne razumem baš mnogo.
 
Mislim da mozes dici samo koliko imas preplate za taj obracunski period. Ako ne dignes prerlazi u kredit.
 
Ajd da pojasnim:ja sam ušao u PDV 20.10.2012.
PDV robe koja je prodata sa moje strane je recimo oko 300000dinara,a PDV mojih prikazanih troškova je recimo 570000-600000dinara.
Koliko ja po vama da tražim povraćaja za ovaj kvartal(moj prvi i jedini)?
 
Nazad
Vrh