Sistem pdv-a?

Mindjur ti se neki mnogo mudar covek, a postovi su ti jako korisni..
 
Meni knjigovodja rekla da se racunaju samo direktni i indirektni troskovi proizvodnje (poljoprivreda, stocarstvo, povrtarstvo), a uvodim i racune - struja, voda, komunalno, cak i internet. Kupovina nove masine ne ulazi u rashode u punoj vrednosti vec samo deo koji se amortizuje (potrosi) u tekucoj godini. Dobra je stvar sto se amortizuju SVE masine koje koristite, cak i one kupljene pre ulaska u PDV, tako da se amortizuje i stari kombajn, traktor, sve zivo sto imate. Ako koristite recimo 2 kuce, od kojih jedna nija vasa, napravite ugovor o zakupu bez naknade, tako da svi racuni za taj objekat ulaze u PDV jer to nije domacinstvo vec namenski za gazdinstvo, a s obzirom da je bez naknade ne placate porez na ugovor o zakupu.
Jos jedna caka je prenos zaliha iz prosle godine, recimo kukuruz koji se iz 2010 prenosi i prodaje u 2011 se ne knjizi sav u 2011 vec samo razlika u ceni, ali i zalihe iz 2011 se knjize drugacije. Ako neko zna nek pojasni detalje
Moze se raditi i VEZIVANJE SREDSTAVA za smanjenje dobiti, jer ako se odredi da recimo svake godine pravite vezivanje npr 4.000 evra da biste posle 4 godine kupili traktor, to se knjizi kao rashod. Opet ko zna, neka kaze svoja saznanja!
 
Ne razumem aj pojasni, ili neko drugi ko zna... Ja za ovo prvi put cujem...

Pa valjda zato jer taj kukuruz si proizveo u prethodnoj fiskalnoj godini, i prakticno si u narednu uneo vrednost (cenu tog kukuruza).
Na primer, ako si 1.01 imao 1000 kg kukuruza po ceni od 12 din/kg UNEO si 12.000 dinara, a ako ga prodas po 14 din negde u toku godine, onda ostvaris razliku od 2.000 (14.000 prodato, 12.000 uneto) i to ti je PRIHOD od tog kukuruza. Ni meni nije bas jasno to treba knjigovodja da mi objasni, pa ako neko nesto zna lepo bi bilo da objasni.
Takodje, kaze da se u zavrsni racun unose novci kao i kompletan lager, znaci sve sto imas na lageru se preracunava po nekim cenama ma dan 31.12 i to se predstavlja kao prihod. Dobar je taj PDV ali ima puno nepoznanica!
Opet kaze da se i zasejane povrsine vrednuju, jer zasejana njiva sa psenicom takodje ima neku vrednost koja nije samo vrednost semena i bacenog vestaka...Pomagajte!
 
Pa to možda ima veze sa završnim računom, ali nikako nema veze sa fakturisanjem, jer ja ako ga u 2011. nisam fakturisao, moram ga fakturisati u 2012. po realizovanoj ceni... nema razlika kao što si pisao... E sad kada se bude radio završni račun za 2012. onda, ako su unosili taj preneti kukuruz iz 2011. i obračunavali ga u z. račun 2011. onda će dodati tu cenovnu razliku. Ali to ne treba da te brine, to će sve knjigovođa rešiti...

Još nešto da dodam, a to je da one stare mašine koje ti ulaze u gazdinstvo i na koje ti se računa amortizacija, kada se budu prodavale i ako se nekad budu prodavale, mora se fakturisati i platiti pdv, znači faktični će se i na njih platiti pdv kao i na robu koju prodajemo....
 
Da to za stare masine si u pravu verujem, ali ako su se amortizovale onda nemaju vrednost, jednostavno se otpisuju ili rashoduju

Za zalihe si isto u pravu, nema veze kako se knjize uvek se isto fakturisu.
 
Pa za mašine ne znam tačno, ali mislim da posle 5god. kao što kažeš se otpisuju....

Znači ti si ovo što si mislio za prenos lagera, isključivo mislio kako se završni računi prave...? To ne znam, ali verujem da je baš tako nekako...
 
Vidiš,svaki knjigovođa radi na svoj način.
Moja je na početku godine popunila neku tabelu normativa tip:
Ukupno 1500000 nafte,800000 veštaka,400000semena,300000 delovi ...itd.
Palika svaka čast na ovakvoj evidenciji,sviđa mi se jel za sve kulture radiš tako ?
Delovi?Amortizacija?
 
Amortizacija se računa po odluci o osnovnim sredstvima,za svaku mašinu,njivu,objekat,delovi se ne normiraju,jer se to nemože planski predvideti
Da imam i za soju normativ,a drugo i nemam šta u setvenoj strukturi
 
@mindjusar

Ajde ako nije tesko stavi i normativ za soju

meni knjigovodja kaze da se zemljiste (njive) ne amortizuju, jali to tacno?
 
Svi ćemo se ćuditi

---------- Poruka napisana u 16:26 ---------- Prethodna poruka je at 11:47 ----------

NORMATIV PROIZVODNJE
MERKANTILNE SOJE 3.5 t/ha U POLJOPRIVREDNOM GAZDINSTVU
PAL MILINSKI



- osnovna obrada – oranje do 30cm – potrošnja goriva 28 l/ha
- zatvaranje zimske brazde setvospremačem – potrošnja goriva 7 l/ha
- rasipanje mineralnog đubriva EUROFERTIL PHYSIOMAX 975 u količini 100-120 kg/ha – potrošnja goriva 3 l/ha
- predsetvena priprema setvospremačem – potrošnja goriva 7 l/ha
- setva deklarisanog semena soje pneumatskom sejalicom sa depozitorima za unošenje mineralnog đubriva u redove (zonu setve),setvena norma 50-60 kg/ha,u zavisnosti od preporuke za datu sortu,utrošak mineralnog đubriva NPK sa mikroelementima 160-200 kg/ha – potrošnja goriva 6 l/ha
- valjanje kembridž valjkom,za ujednačeno nicanje kako useva,tako i korova radi učinkovitijeg suzbijanja – potrošnja goriva 4 l/ha
- prskanje herbicidom,ili kombinacijom više herbicida, za suzbijanje širokolisnih korova + folijarno đubrivo, sve dozirano po uputsvima za primenu istih – potrošnja goriva 3 l/ha
- međuredna obrada – špartanje – potrošnja goriva 5 l/ha
- prskanje herbicidom za suzbijanje uskolisnih korova + folijarno đubrivo,sve dozirano po uputstvima za primenu istih – potrošnja goriva 3 l/ha
- međuredna obrada – špartanje – potrošnja goriva 5 l/ha
- žetva soje kombajnom – potrošnja goriva 22 l/ha
- prevoz merkantilne soje traktorom sa agregatiranom prikolicom,od njive do otkupljivača – potrošnja goriva 9 l/ha


I tu je opravdano i gorivo i seme i hemija i đubrivo i sve
 
Poslednja izmena:
Ako se zemlja amortizuje, sta ce biti za 10 godina kada otpise svu svoju vrednost, odlazi u minus, posto je amortizovana i vise nema nikakvu kjigovodstvenu vrednost. :haha:
 
@mindjusar
Koji je razlog sejanja iskljucivo soje i psenice, a ne recimo i kukuruza, suncokreta...
 
Drugar je od novembra u PDV-u.Račun za kupljen traktor je predao 28.12.2011. godine.Krajem januara je dobio rešenje da treba da mu se isplati suma xxxxx.Kada da se očekuje taj novac?
 
Nazad
Vrh