Sistem pdv-a?

Ma,mozes da dizes, sve jedno je da li si u pdv ili ne, jos bolja stvar, od ove godine moze cak i vise nego ranije, ranije je limit bio 100.000,00 din, sada moze 600.000,00, a ako najavis mozes kolikogod hoces, tvoje pare, tvoja volja.
 
i ja odonomad digo malo para, crkla ves masina, malo na zlatibor, i sad nemogu kuci zavejalo ovde sta da vam kazem:haha: to me bog kaznio sto sam digao pare od pdv-a :)))))))))))))))))))))))))))
 
Sistem PDV-a je dobar, posebno ako se vise trosi, meni je prosla godina bila investiciona i isplatilo se, sledeca, ne znam, moracu da smislim gde da portosim novac :haha:
 
Novac možeš da podižeš bez pravdanja zato što nisi registrovan u APR-u (agencija za privredne registre).
To znači da je tvoj PIB tvoj JMBG i tvoj status: REGISTROVANO POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO PERIĆ PETAR (fizičko lice) U SISTEMU PDV.
Za sve što kupuješ uzimaš i PDV RAČUN - GOTOVINSKI RAČUN; a sve ostalo je knjigovođin posao koga plaćaš, prosto rečeno.
 
Jeste,ali sve što podigneš i nepotrošiš namenski za gazdinstvo,bez pokrića,ulazi ti u dobit,nevidim smisao podizanja gotovine kad sve može preko računa da se plati
 
Knjigovodja mi je i sam priznao da u pdv-u ima dosta nelogicnosti i rupa. Jos jedna stvar mi nije jasno a to je da li mi i novokupljene masine ulaze ili ne ulaze u trosak. Recimo traktor ili neka od prikljucnih masina. Knjigovodja kaze da ne jer se to vodi kao osnovno sredstvo. Prema tome onda ni vestak ni seme nisu trosak jer su i to osnovna sredstva za proizvodnju.
 
Neulazi u trošak cena mašine,samo pripadajuća amortizacija
A seme,veštak,gorivo,guma,vulkaniziranje,maziva,ležaj,remen,antifriz,registracija,PIO,ZdrO,zakup,porez na zakup,porez na dobit,izvod iz katastra,overa ugovora,itd,jednom rečju SVE što je potrebno da gazdinstvo funkcioniše,se knjiži kao trošak,i to su obrtna sredstva,obrću se svake godine,a osnovna sredstva se koriste više godina,i u zavisnosti od tipa namene osnovnog sredstva,knjiži se pripadajuća amortizacija,koja se kreće od 2.5-30%
 
Poslednja izmena:
vidiš ja fakturišem sve što kupujem i što je vezano za poljoprivredu od n.p.r lanca za bika do kombajna.Neznam kako je kod vas

---------- Poruka napisana u 21:33 ---------- Prethodna poruka je at 21:32 ----------

i na sve dobijam povrat u roku 60 dana
 
Pa, isto je i ovde imamo prihode i rashode, na razliku, ako su prihodi veci od rashoda placa se porez na dohodak. Meni sve ulazi u troskove, od hrane, sapuna, semena, djubriva, traktora, znaci sve sto se potrosi u jednom gazdinstvu je rashod, i na sve to mi se vraca 8 ili 18 % pdv, isto tako za sve sto prodam, ja placam drzavi pdv. Sistem je dobar, posebno ako se vise trosi.
 
Nije mi jasno kako možeš nešto što je lično za tebe (hrana i sapun) da ukalkulišeš kao troškove gazdinstva?
 
Moj knjigovodja kaze da moze, sve osim kafe i alkohola, i tako smo i radili do sada, odem u tempo, metro, nakupujem sve sto mi treba za kucu, odnesem knjigovodji i ona preda sve te racune za povracaj pdv-a. To je trosak gazdinstva, sto ne bi moglo, mi smo gazdinstvo, trosimo za sebe.
 
Ni meni u trošak ne ulazi,struja,telefon,hrana,piće ,sapun... samo što je vezano za poljoprivrednu proizvodnju.
Tako je knjigovođa insistirala i kraj.
Pola stvari plaćam kešom pa uzimam gotovinske račune.Priznaju ih kao i da sam plaćao nalogom svejedno je.Povraćaj još nisam nikad tražio.

---------- Poruka napisana u 22:20 ---------- Prethodna poruka je at 22:18 ----------

Jedan moj prijatelj u selu ima farmu 200 grla on je već par godina u PDV-u i kao što kaže Dušan sve mu ulazi u trošak.
Samo da napomenem da nam je isti knjigovođa.
 
Ni račun od struje,vode,telefona,osim ako gazdinstvo nema ugovor o zakupu npr pomoćnog objekta za potrebe kancelarije pa u ugovoru stoji da gazdinstvo snosi troškove el.energije,vode,telefona,interneta....ali se i na taj ugovor plaća porez

hehehe,za sve postoji legalna varijanta
 
Ja predajem i racune za struju, telefon, odnosenje smeca, sve sto je na to gazdinstvo. Sve racune joj odnosim, ona kaze da sve sto je vezano za domacinstvo moze da prodje kao trosak domacinstva, ako ja placam PDV za robu koju ja fakturisem, ( prodajem), isto imam pravo da vratim PDV za robu koju sam ja kupio. Meni je to logicno.
 
Ništa od toga moj Dušane nije na gazdinstvo,nego na ime,osim ako se ne napravi da bude tako,domaćinstvo i gazdinstvo je isto kao **greška i mesec
 
Stvarno ne znam, moguce je da je tako kako ti kazes, ali mi vracamo PDV, ovo sada ce biti vec 4-ti put, evo i u ovom obracunskom periodu ce mi vratiti nesto novca, koji cu ja odmah da podignem.
Poljoprivredno gazdinstvo je u PDV, ne znam razliku izmedju domacinstva i gazdinstva, kada kazem domacinstvo, mislim na nas kao celu porodicu.
 
Nazad
Vrh