Sistem pdv-a?

Dušane ne idemo istim šinama moraš da poznaješ bilans uspeha na kraju godine, verovatno misliš o visini poreza na dohodak građana koji se plaća u odnosu na dobit u toku godine, t sad kad si ušao u sistem PDV-a prikazao si PPDG očekivanu dobit ako si je prikazao veliku normalno da ti je poreska uprava obračunala veći porez na dohodak ali akontativno, prikazana veća dobit ti utiče i na visinu plaćanja PIO zato pazite šta radite, kad uradiš bilans uspeha na kraju 2011 godine prikačuje ti se rešenje poreske uprave za 2011 godinu i ako si platio više poreza nego što ti dobit diktira bićeš u plusu sa porezima ali kolko ja poznajem materiju vi poljoprivrednici kad obračunate vaše troškove , amortizaciju teško da možete imati veliku dobit ne bih da ti pričam o pjedinostima moraš da pričaš sa svojim knjigovođom on to vrlo dobro zna, eto ukratko znam da možda nemaš pravi odgovor koji si tražio ali to ti je suština i nemoj da pričaš o nekoj dobiti od 2.000.000,00 jer takvu nećeš imati u poljoprivredi jedino ako radiš preko 300 ha.
 
@mvpadina
Vidim da ste expert za knjigovodstvo PG, pa bih imao pitanje za Vas. Kontaktirao sam sa par knjigovođa koji od skoro vode PG ali rade samo PK1, KIR, KPR Obračun PDVa i bilans (kao za szr u PDV bez osnovnih sredstava). Interesuju me detalji oko obračuna amortizacije. Gledao sam pravilnik o amortizaciji ali nije mi jasno na šta sve može da se obračuna am. Mora da bude u vlasništvu, stpe su mi jasne, ali da li je propisana starost. Kad kupiš polovan traktor od 10 godina za 5000e, da li možeš računati amortizaciju ili ...
Pozdrav i
Hvala unapred
 
@mvpadina
Imam još jedno pitanje.
Da li poljoprivrednici koji su u sistemu PDV (plaćaju porez na dohodak građana 10% od iskazane dobiti u završnom računu), plaćaju i 14% porez na katastarski prihod?
Bilo bi logično da za zemljište plaćaju samo porez na imovinu ( 0,4% na 6ostruki isnos katastarskog prihoda) jer bi u suprotnom bili dvostruko oporezovani na dohodak građana.
Pozdrav
 
Odgovor na prvo pitanje. Kad su poljoprivrednici počeli da ulaze u sistem PDV-a (od 2006 godine), na seminarima računovodstvene prakse preporučivalo se da se poljoprivrednicima vodi prosto knjigovodstvo a verovatno i knjigovođe sa kojima si ti kontaktirao su dobro upućeni u taj posao pa stoga i dobro rade ali ko hoće može da vodi i dvojno knjigovodstvo. Što se tiče obračuna amortizacije na osnovna sredstva mora se obračunavati amortizacija u finansijskom izveštaju na poreskom bilansu kao i obračun amortizacije u poreske svrhe jer je na bilansu uspeha prikazuješ kao troškove, mnoge knjigovođe izbegavaju da obračunaju amortizaciju jer u tom slučaju bilans uspeha dolazi do gubitka ali zaboravljaju da prikažu robu na zalihama (kukuruz na lageru, pšenica itd) i kad se to sve sabere teško da i jedan poljoprivrednik radi sa gubitkom.

Ako si gledao pravilnik o obračunu amortizaciji verovatno si mislio da ćeš naći neku nomeklaturu sredstava koja bi ti dala smernice šta se podrazumeva pod osnovnim sredstvima ali takvih stvari nema. Neću da ti citiram Zakon ali poljoprivrednik najbolje zna šta mu je osnovno sredstvo a kad ne izlazi iz tih okvira dobro je (putnički program ne može da se prikaže kao osnovno sredstvo).

Poljoprivrednici plaćaju 10% poreza obračunat po poreskoj osnovici po završnom računu otvori obrazac PB2 i pogledaj kolonu 57, 59 i 63 biće ti jasno a što se tiče poreza na katastarski prihod poljoprivrednici u sistemu PDV-a ne plaćaju. Porez na imovinu plaćaju i kolko ja znam on nema veze sa delatnošću a prebačen je na lokalne samouprave - opštine.
 
Planiram da kupim nov traktor.nemam uslova da uđem u sistem PDV-a.Drugar mi ulazi u PDV u januaru mesecu.Interesuje me kakva je procedura da uzmem traktor na njegovo ime i ostvarimo taj povraćaj.I ako on ulazi u januaru od kad bi važili računi datumski?
 
Pa ukoliko bi ste uzeli traktor na njegovo ime, to bi malo komplikovalo stvari i Vama i njemu, ali nije ne izvodljivo.
Ako drugar uđe do 10og januara, račun bi mogao da bude najranije od 1.1.2012. i to na njegovo ime, da se registruje i da glasi račun, i da uvek stoji kod drugara u šupi, jer verovatno će dolaziti inspekcija da proveri to, pa traktor mora biti kod njega.
Postoji još jedna varijanta, a to je da se traktor vodi na drugara, a da onda vas dvojica potpišete kao neki ugovor o korištenju, i time bi ste mogli da izmuvate nešto da traktor bude kod Vas.
S obzirom na to da pratim teme, pa samim tim pretpostavljam da zelite da uzmete YTO i da Vam pdv nije veći od 5k e treba uzeti sve u obzir, da li se iplati cimati se. Drugaru će se to svakako isplatiti na kratke staze, a i Vama, ali morate voditi računa.

Eto toliko od mene, a verujem da ce Vam gosn. mvpadina dati iscrpnije rešenje... :osmeh:
 
Pa druže meni 5000 evra nije malo.To što će biti registrovan na njega nije apsolutno nikakav problem.Ukoliko i dođe inspekcija reće da je traktor na njivi i zovnu će me da ga doteram i stvar rešena.Znači u suštini račun kad bi bio posle 15 januara na njegovo ime bilo bi sve uredu tj. moglo bi se odraditi'
 
Pa naravno da nije malo. Da on ima rok sad ne znam, mislim do 10.1.2012. da se prijavi u sistem pdv i onda će se voditi kao pdv obveznik od 1.1.2012. Tako da račun može glasiti počev od 1.1.
Pre svega toga morate se posavetovati sa budućim drugarevim knjigovođom. Ali taj neki ugovor što sam rekao bi bilo lepo čisto rešenje, ali ostavi da se javim g. mvpadina, da čujemo njegovo mišljenje.
 
Samo taj povraćaj nije baš tako jednostavan, koliko ja znam, nego se odbija od kapitalne dobiti nije to da ti odneseš račun u poresko pa ti se vrati 18% nazad.
 
Pa ne razumem te baš najbolje, ali u principu on odnese račun knjigovođi on mu zavede i oni mu izvrše povraćaj tih sredstava, sa tim što će mu vratiti onoliko para koliko bude imao +, ukoliko on bude prodavao robu u tom tromesečju (pretpostavljam da će biti u kvartalnom obračunu) onda će se prebijati i taj + će mu biti isplaćen. E sad biće mu isplaćeno ako je račun izdat i zaveden do 31.3. tek negde 25.maja. odnosno 45dana od dana prebijanja valjda, a to je 10april. (nisam siguran za ovo poslednje, ali tako isplaćuju oko 25.5. obično baš poslenjeg dana).
 
Upravo tako kako je @mcbaycom rekao.Stim da poreski obveznik mora imati izmirene sve obaveze i povraćaj pdv je tačno u dan tj. 45dan.
@Diklofen tako kako si planirao tako i odradi.Samo po meni ja bih video ako bih mogao da uđem u sistem pdv jer je dobra stvar a i ti nećeš ostati samo na ovaj traktor već slede i ostale priključne mašine koje verujmi koštaju skoro kao i traktor.
 
Pa kad je rok za prijavljivanje u sistem PDV-a?Čuo sam da se to radi samo u januaru mesecu?
 
Ili automatski imaš pravo kad pređeš 4 miliona.U januaru se prijavljuješ od 1-10 ako imaš promet od 2-4miliona a do 15 ako imaš preko 4 mil.Ne mogu da verujem da nemožeš da skrpiš 2 mil. i lepo u januaru uđeš i da te vidi Bog.Ali pazi 2 mili ti treba kad odbiješ 5% pdv.
 
Nije problem u 2 ili 4 miliona već u tome što ih nisam išao preko računa.Gazdinstvo je na ženu i to gasimo iduće godine.Ja meni otvram novo i još jedno pride.Mnogo mi je jednostavnije da idem na drugara.Videću hoće li hteti da mi izdaju račun od recimo 1.2.2012., a da traktor uzmem za desetak dana, kako bi bilo sigurno.
 
Diklofen ,račun mora biti posle datuma dobijanja rešenja.
Nije bitno kako si platio,bitno da imaš gotovinski ako si platio kešom.
Malo je nezahvalno raditi kao što ti planiraš na drugara.Nije neizvodljivo.
Ja lično mislim kao i član zrenjaninac da ti je najbolja varijanta da se sam prijaviš posle 1.1.2012 i rešiš problem.
A veruj lakše ti je stići do 2oooooo+ Pdv i mirno spavaj a za ostalo nađi dobrog knjigovođu i uživaj.
Čujem da neki političari najavljuju uslov 10.000.000 din sledećih godina zato ako planiraš da investiraš ne boj se.
Ja u prva tri obračunska perioda nisam ništa od robe fakturisao samo sam uzimao repromaterijal uvek sam u + ali nisam tražio da mi isplate.
Kako se postupa sa robom na lageru da li neko zna.Pravnica u firmi sa kojom radim me zvala i rekla da misli da sam u prekršaju:sta: i da se posavetujem sa knjigovođom.
Jer navodno i za tu robu na lageru moram regulisati porez. Da li je neko imao slično iskustvo?
 
Čekaj malo, kako "regulisati" porez na robu koje nije fakturisana?
Za takvu robu imaš potvrdu o lageru i kada je prodaš tj. fakturišeš onda se i obračunava PDV.
 
Novina je da moraš napraviti promet preko računa pa se tek onda prijaviti.Znači da bi se ja prijavio recimo 10.01.2012. morao bi da od 01.-10. imam promet preko računa.U drugara ne sumljam ,a sve se ostalo da rešiti.Danas je bitno od države što više uzeti ,a što manje dati.
 
Ne.Izbegavam da idem preko računa.Odem u zadrugu oni spreme pare i ja stavim u torbu i kući.Nema čekanja u redu,pa najave zapodizanje sopstvenih para,pa provizija......
 
Nazad
Vrh