Sistem pdv-a?

Ti prodas 100 tona kukuruza po 18 din/kg i fakturises sledece kupcu:
Kukuruz merkantilni 100.000 kg po 18 din = 1.800.000
pdv 8% = 1.800.000 x 0.08 = 144.000
kupac ti placa na racun 1.944.000 din.
ovih 144.000 si duzan da uplatis drzavi ukoliko nemas poreski kredit, uplatu vrsis
kada na kraju kvartala obracunas ukupni poreski saldo, sto znaci:

u okviru tog tromesecja si kupio materijal, opremu i sl. primer:
kupio si naftu za vrsidbu (2000 litara) po 108 din/l i platio si 216.000 dinara ukljucujuci i PDV na tu naftu u iznosu od 18% sto iznosi 32.949,15 din
kupio si radilicu za traktor koja se pokvarila i platio si je 40.000,00 sa PDV 18% gde ti je cist PDV 6.101,00
kupio si jos kojesta u medjuvremenu (sve u tekucem tromesecju) i platio si PDv na sve te stvari

Poreski kredit ti je

32.949,15 za naftu
6.101,00 za radilicu
------,-- za ostale stvari
saberes sve to i dodjes do cifre KOLIKO SI UPLATIO DO DANA OBRACUNA
toliko drzava duguje tebi
oduzmes to od cifre koju ti dugujes drzavi (u ovom slucaju za kukuruz 144.000,00) i to treba da platis
Prema tome, ako si u nabavkama platio vise nego sto dugujes, ne placas drzavi nista.
Zato za sve kupovine treba uzimati fakture ili gotovinske racune pa ce knjigovodja da proceni sta ulazi u odbitne kategorije i da sabere sve to. sxto vise nabavki to bolje, tako da se se isplati biti u sistemu PDV samo ako radite investiciono, dakle pare koje zaradite ulazete u dalju proizvodnju
Post je spojen: [time]1299385422[/time]
_________________________________________________
@talianu

Popis sredstava ti je lista opreme koju koristis. Traktori, prikljucne masine, mesaona stocne hrane, i sve ostalo
Ako nije na tvom imenu (recimo, traktor je registrovan na tvog oca) pravis ugovor o zakupu
Na taj nacin to postaje tvoje osnovno sredstvo za proizvodnju i svi troskove doticne masine
su troskovi proizvodnje i time postaju odbitne stavke.
Ne mozes primera radi da odbijes trosak gore navedene radilice za traktor ukoliko nemas traktor, logicno!

Na kraju godine, sve sto si prodao - sve sto si kupio ti je dobit. na tu dobit placas POREZ NA DOBIT u iznosu od 10%

Ako si prodao robe za 3.000.000 a platio reprometerijal, seme, naftu, arende i ostalo recimo 2.800.000 ostaje ti dobit
3.000.000-2.800.000 = 200.000 dinara
na to placas porez na dobit od 10% sto iznosi 20.000 dinara za godinu dana.
 
Kome ja treba da se obratim za popis sredstava :sta:
Nije me knjigovođa ništa obavestio!
Ako sam te dobro razume,pre neki dan sam kupio gume za traktor (zadnje) znači da mi neće vratiti PDV zato što traktor nije na moje ime?
Jel ovo važi za sve u Srbiji ili od lokalne poreske službe( kod nas svi rade kako im se prohte).
 
napravis ugovor o zakupu sa vlasnikom, nije ti kasno za to. Spisak osnovnih sredstava pravis sam, otkud zna knjigovodja sta sve posedujes!
Ja sam pravio ugovore i naveo sam i novcanu sumu koju placam ocu za mehanizaciju jer i to na kraju godine smanjuje dobit a 'ostaje u kuci'
Cini mi se da ti knjigovodja i nije bas informisan?
 
Pa i nije što se tiče poljoprivrede ili kod nas tako funkcioniše.
Vodi kod mene u selu još dva gazdinstva( ima nas 5 koliko ja znam) i nikad nisu imali problema.
Samo mi nije jasno jel ja taj spisak osnovnih sredstava treba da podnesem poreskoj ili...?
Najmanji mi problem da napravim spisak osnovnih sredstava i uzmem (inače ih i koristim) od vlasnika u zakup (tast i njegov tast).
Hvala za odgovore malo sam naporan ali veruj tako slabo teku informacije (poreska,knjigovođa) da je to strašno.
 
ne izvinjavaj se, svuda je tako. Ja imam srecu da mi knjigovodja samo to radi pa je informisana. Mislim da je 'interni' ugovor, ne podnosi se u poresko ali ako to nemas a dodju u kontrolu ne valja!
Jos mi je rekla knjigovodja da se ne treba bojati kontrole jer njima je to posao kao i nama zemlja.
Samo pitaj, rado cu pomoci, uostalom svi smo zato na forumu
 
Valjda bi trebalo da se podrazumeva čim su vlasnici mehanizacije u mom gazdinstvu registrovani da mi ne treba ugovor (imamo istu adresu stanovanja) ,bar je sa zemljom takav slučaj ali avaj
uradiću ih što pre :cao:
 
Da li u tu mehanizaciju od koje se skida amortizacija godisnje, ulazi sva mehanizacija koju posedujes ili samo ona koja je kupljena posle ulaska u pdv sistem?Knjigovodja mi kaze samo ona koja je kupljena posle ulaska u sistem za koju imas racun?? :sta: Nekako nisam na istim talasnim duzinama sa knigovodjom :nono: dajte neki savet?
 
A kako se skida amortizacija?
Sorine
Pričao sam danas sa čovekom iz sela koji je već nekoliko godina u PDV i on mi savetuje da ne uzimam mehanizaciju u zakup od tasta nego da ostanem bez mehanizacije(traktora).
Razlog da bi mogao da pravdam troškove usluga obrade zemlje.
E sad nije mi jasno jedna stvar(zaboravio da pitam),ako ja recimo platim uslugu kako se prikazuje PDV?
Post je spojen: [time]1299702124[/time]
_________________________________________________
Malo ima nelogičnosti, da li osoba koja nije u PDV-u može uopšte da radi uslugu mislim da izda račun za uslugu?
 
Poreski obveznik koji nije u sistemu PDV-a ako ti izda račun, ne možeš da odbiješ PDV pošto nema na računu prikazan PDV, isto ti je i ako kupiš delove iz prodavnice koja nije u sistemu PDV-a, odgovor za SPAJKI za svu mehanizaciju se odbija amortizacija koji si stavio na popisnu listu sa tržišnom vrednošću na primer TORPEDO 75 vrednost 450.000. dinara amortizacija 15% godišnje, vrednost koja ti ulazi u trošak. Ako ne uzmete mehanizaciju u zakup ne možete ni pravdati delove-potrošni matrijal na tu mehanizaciju samo nije mi jasno (nemoj da uzimaš mehanizaciju u zakup radi pravdanja usluga)
 
izostavio sam jednu reč
radi pravdanja troškova usluge.
Post je spojen: [time]среда, 09. март 2011. 14:45:05 CST[/time]
_________________________________________________
Martine ,meni nije jasno kome ja treba da prikažem tu popisanu listu?
 
mvpadina je napisao(la):
Poreski obveznik koji nije u sistemu PDV-a ako ti izda račun, ne možeš da odbiješ PDV pošto nema na računu prikazan PDV, isto ti je i ako kupiš delove iz prodavnice koja nije u sistemu PDV-a, odgovor za SPAJKI za svu mehanizaciju se odbija amortizacija koji si stavio na popisnu listu sa tržišnom vrednošću na primer TORPEDO 75 vrednost 450.000. dinara amortizacija 15% godišnje, vrednost koja ti ulazi u trošak. Ako ne uzmete mehanizaciju u zakup ne možete ni pravdati delove-potrošni matrijal na tu mehanizaciju samo nije mi jasno (nemoj da uzimaš mehanizaciju u zakup radi pravdanja usluga)
Za ovo prvo pitanje:ne mozes da odbijes pdv jer nije iskazan ali moze da udje u trosak,jel tako?
Sto se amortizacije tice ti spominjes 15%,ona mi govori o 10% godisnje :sta: ??
primer belorus vrednosti 600000 dinara i imam nameru da mi bude u eksploataciji jos 5 godina.600000/5=120000 dinara x15% godisnje=18000 dinara bi trebalo da je vrednost koja bi mi godisnje usla u trosak na ime amortizacije za ovaj traktor.Da li je ista stvar i sa prikljucnim masinama (plug,setvospremac,sejalica,tifon za navodnjavanje...) ili samo pogonske masine(traktor,kombajn)?
 
Za prvo pitanje odgovor je da može i po zakonu mora, ali da li je to vredno toga pošto imate više troškova sa obračunatim PDV-om (čitaj između redova ne mogu baš sve da ti pišem nije po zakonu)
Što se tiče amortizacije pogonske mašine u teškoj eksplotaciji mogu se obračunati i do 20% godišnje (traktor konkretno) dok mašine koje nisu u celoj godini u eksplotaciji do 15% godišnje to i prikazuješ u popisnoj listi normalno ako imaš više traktora i svaki imaju svoju namenu amortizaciju raspodeli prema učinku traktora (radnih sati) i normalno da ne prikazuješ na svaki traktor 20%. ::spreman na sve::
Post je spojen: [time]1299790428[/time]
_________________________________________________
Odgovor TALIANU: Popisni listu prikazuješ zajedno sa završnim računom znači PPDG-1 (u kojem je prikazana amortizacija iz popisne liste osnovnih sredstava),PB 2 ( u kojem je takođe prikazana amortizacija iz popisne liste) i bilans uspeha u kojem je opet prikazana amortizacija, što znači da popisna lista Vam prikazuje troškove amortizacije. ::spreman na sve::
 
Da li neko zna kako poljoprivrednici placaju porez na dobit? I do kog iznosa se ne placa, ili preko kog iznosa dohotka se placa? Za zaposlene se placa ako su plate preko 2.000.000,00din, to znam, ali kako za poljoprivredu, to ne znam?
 
Da, znam da je 10% , ali ne znam da li ima iznos do kojeg se ne placa ? Tj iznos preko kojeg se placa. Na primer prihod je 2.500.000,00, do 2.000.000,00 se ne placa, a na onih 500.000,00 placas 10% ili ti 50.000,00 din. Da li ide tako ili nekako drugacije ?
 
Da, znam da je 10% , ali ne znam da li ima iznos do kojeg se ne placa ? Tj iznos preko kojeg se placa. Na primer prihod je 2.500.000,00, do 2.000.000,00 se ne placa, a na onih 500.000,00 placas 10% ili ti 50.000,00 din. Da li ide tako ili nekako drugacije ?

Dušane rekao si da imaš knjigovođu zašto se ti opterećuješ time, ti ne plaćaš 10% dobiti na celokupni promet već na preostalu dobit ako si dao bilans uspeha , verovatno ti je tvoj knjigovođa završio odnosno morao je do 15.03. nađi me u Kovačici da ti objasnim od 8.00-14,00
 
Ma ok, jasno mi je, pitao sam da li se od dobiti ( ne od celog prometa) racuna neki limit, kao sto je za plate bilo, ko ima vise od 2.000.000,00 din na godisnjem nivou, placa porez na dobit na tu razliku od preko 2 miliona, a ko nema, nikom nista, to sam pitao. Da li i sa gazdinstvima ide tako. Inace ja sam od skoro u pdv.
 
Nazad
Vrh