Sistem pdv-a?

Meni su rekli da ja na kraju godine moram da izracunam tacnu dobit i da drzavi na nju platim 43% porez, na primer za dobit od milion dinara ja drzavi moram da dam 430 hiljada dinara, jel to moguce?
Ako je tako, onda se to nikako ne isplati.
 
Gde nađe tih 43%, tačno je da treba da se na kraju godine treba platiti porez na ostvarenu dobit ali ta dobit je kod Vas poljoprivrednika jako mala ako se obračuna amortizacija, troškovi repromatrijala itd... u stvari pitaj svog knjigovođu koji će ti voditi knjige, prilikom podnošenja Bilansa uspeha tu se vidi dobit i na tu dobit plaćaš 10% poreza jednokratno, ta cifra je otprilike za jedno gazdinstvo od 50 ha možda oko 60.000 dinara znači na kraju treba da uplatiš jednokratno 6000 dinara. Verovatno se pitate zašto je dobit tako mala ali uzmite amortizaciju samo za sve mašine koje imate u popisnoj listi i izračunajte 15% godišnje amortizaciju a na traktore i mašine sa pogonskim motorima do 20% videćete da bez obzira na dobre cene poljoprivrednih proizvoda da nemate veliku dobit, druga je stvar što vi poljoprivrednici ne računate ni svoj rad ni amortizaciju i mislite da kad prodate proizvode odbijate repromatrijal da vam je to dobit ne daleko ste vi još od dobiti. I još jednu stvar kad kažete "meni su rekli" (konkretno za STEJINA) ko su ti ljudi koji su ti rekli, dali oni uopšte se bave ovim poslovima? ::spreman na sve::
 
To mi je konkretno rekao jedan racunovodja iz mog mesta koji jedini vodi papire za poljoprivrednike kod nas, i receno mi je da do tog konacnog obracuna na kraju godine ne mogu sa racuna da dizem pare samo platu koju sebi odredim koja bi trebala da bude minimalna, ako se ne varam 17 hiljada dinara. Samo ne znam kako on zamislja da ja zivim sa tih 17 hiljada dinara mesecno.
Hvala na odgovoru.
 
Novi Sad mi je na 10 min kolima, i selo mi nije uopste malo, 15- tak hiljada stanovnika, i nije toliko ruralna sredina ali je on nazalost jedini covek koji se bavi vodjenjem papira za poljoprivrednike. I uvek te put nanese njemu, njega sam prvo pitao za savet pa mi je izneo te price. Ostale racunovodje imaju standardan odgovor nisam to nikad radio, bolje nemojte, ili dajte mi malo vremena da se upoznam sa tim kako to ide...
 
ja sam u pet postova napisao "samo dobar knjigovodja i nema zime"... e sad sta je tebi raditi u tom slucaju... :sta: ljudi shvataju ovaj posao(knjigovodja)jako olako i svi misle da mogu da rade ali danas to nije kao pre, sve je mnogo slozenije i samim tim trazi i vece obrazovanje koje retko koji knjigovodja poseduje, ali bez obzira oni rade i misle da znaju... :udri:
 
Kolko ja vidim iz ove priče možda ti nisi dobro razumeo svog knjigovođu, ali jasno je da ti kao poljoprivrednik nemaš otvoren žiro račun, znači da možeš da raspolažeš kešom-gotovinom, niste izgleda na istoj talasnoj dužini ti i tvoj knjigovođa, jedino ako te je prijavio u aenciji za privredne registre o čemu sam pisao već više puta, onda je u pravu (pišem Vam rečima koje ćete razumeti), ne smatram sebe dobrim knjigovođom ali vodim samo poljoprivredu i svom snagom želim da bar u mom selu da je podignem na viši nivo o čemu mogu potvrditi moji klijenti ali ako tvoj knjigovođa dosad vodi samo preduzeća i ostale preduzetnike mislim da mu nije jasna poljoprivreda i napominjem Vas da do 15.03. treba da podnesete poreski bilans, bilans uspeha, PPDG-1 i popisnu listu osnovnih sredstava prema poreskoj upravi prema mestu prebivališta. ::spreman na sve::
 
mvpadina je napisao(la):
Kolko ja vidim iz ove priče možda ti nisi dobro razumeo svog knjigovođu, ali jasno je da ti kao poljoprivrednik nemaš otvoren žiro račun, znači da možeš da raspolažeš kešom-gotovinom, niste izgleda na istoj talasnoj dužini ti i tvoj knjigovođa, jedino ako te je prijavio u aenciji za privredne registre o čemu sam pisao već više puta, onda je u pravu (pišem Vam rečima koje ćete razumeti), ne smatram sebe dobrim knjigovođom ali vodim samo poljoprivredu i svom snagom želim da bar u mom selu da je podignem na viši nivo o čemu mogu potvrditi moji klijenti ali ako tvoj knjigovođa dosad vodi samo preduzeća i ostale preduzetnike mislim da mu nije jasna poljoprivreda i napominjem Vas da do 15.03. treba da podnesete poreski bilans, bilans uspeha, PPDG-1 i popisnu listu osnovnih sredstava prema poreskoj upravi prema mestu prebivališta. ::spreman na sve::

I izgubili ste pravo na regrese ako se prijavite u APR, ako ne gresim?
 
ODGOVOR ZA MINDJUŠAR IZ PRIVATNE PORUKE:Druže da ti ne prepričavam i da ne misliš da te lažem otvori na sajtu Zakon o PDV-u i pročitaj član 37 i 38 i biće ti jasnije.Dali će poreska uprava izvršiti kontrolu o tvom prometu to ne znam ali ja volim da pročitam zakon i toga se držim, uvek si mogao da otvoriš račun na ženu, majku, oca i da raspodeliš pa da ne dođeš do 4 miliona, budi mi pozdravljen. ::spreman na sve::
 
Od ove godine sam u PDV-u,još nisam dobio rešenje iz poreske za plaćanje penzije i zdr.(rešenje o ulasku u PDV-jesam. oko 10 januara 2011)
Za prva dva meseca nisam uplatio PIO i ZDR kao ni za tekući,ja bih želeo da uplatim da ne bi imao problema kod subvencije.Knjigovođa mi kaže da sačekam rešenje.
Da li ja mogu kao i do sata otići u poresku videti koliki je dug za PIO i ZDR i uplatiti (gotovinom).
Molim za savet :cao:
 
@talianu

dok ti ne stigne resenje o zaduzenju za tekucu godinu (meni je prosle godine stiglo tek u avgustu 2010, za 2010)
uplacujes akontaciono sumu koju si uplacivao prethodne godine, znaci 15.02, 15.05, 15.08 i 15.11, cetiri tromesecne rate.

Za subvencije se trazi izmirene obaveze PIO za 2010 godinu, a ne za tekucu.
Za novoregistrovana gazdinstva obaveza uplate PIO krece od dana registracije, i da bi novoregistrovan poljoprivrednik podneo zahtev za subvencije mora da bude u sistemu PIO minimum 6 meseci za tekucu godinu.

Ovo su informacije koje su meni dali, ipak valja to proveriti i u trezoru.

Koliko mi je poznato, nije uslov da uplatis i naknadu za odvodnjavanje, ali nikad se ne zna. Nase je da sve poplacamo nebi li nesto dobili, a onda cemo videti kako ce se ministarstvo smilovati da nas opari?
 
Izvini SORIN ali ako uđeš u sistem PDV-a socijalne doprinose, doprinose za PIO i porez na dohodak obavezan si da uplaćuješ mesečno, to jest do 15 u toku meseca kao i svaki preduzetnik, poreska uprava Vas tretira kao preduzetnika bez obzira na delatnost, i obavezno kad tražite povraćaj PDV-a morate imate izmirene sve obaveze jer u protivnom sledi opomena a posle opomene i blokada računa, kvartalna uplata po rešenju odnosi se na poljoprivrednike koji nisu u sistemu PDV-a.
Odgovor TALIJANU idi u poresku upravu obavezno i uplati akontativno jer kad ti stigne rešenje od poreske uprave ono će se odnositi na datum početka godine i kad rešenje unesu u kompjuter ti ćeš biti dužan od 01.01.2011. što znači da ćeš platiti kamatu na dug koja je 0,1% dnevno, obračun se vrši dnevno i sama kamata ulazi dnevno u osnovicu što znači da sama kamata nije baš zanemarljiva. ::spreman na sve::
 
E to je i problem!
Sorine ,ja imam problem da uplatim (jer nemam rešenje), znam da je uslov za dobijanje bio uplaćen PIO za predhodnu godinu ali čitajući onaj flajer MP stekao sam utisak da treba i akontno da uplatimo za 2011 godinu.
gospodi Martine ajde pojasni mi malo ovo porez na dohodak to mi nije jasno. Pozdrav
Da napomenem da mi u rešenju za ulazak u PDV stoji da nemam mesečnu obavezu nego kvartalnu(tromesečnu) :cao:
 
Nemas ni resenje za 2010 godinu/ Jesi li uplacivao 2010?

meni je obaveza bila nekih 11.500 tromesecno

U resenju za PDV gazdinstva, kvartalno radis zbir poreza koji si platio kupovinama (repromaterijal, semena, vestak, nafta, cetke i metle, hrana za zivotinje, troskove poslovanja) kao i pdv koji si ti drugima naplatio kroz prodaju polj. proizvoda. kad prodajes OBAVEZNO obavesti kupce da si u sistemu PDV i trazice ti fakturu u kojoj obracunas cenu bez pdv-a i na to DODAS 8 posto koje treba da ti uplate

To treba da ti radi knjigovodja, to je klasican obracun poreskog kredita.

Sve dok ti je promet manji od 20.000.000 radis tromesecni obracun. kad predjes tu cifru, radis mesecno.
jesi li odradio ostale obaveze? Popis osnovnih sredstava i sl?
 
2010 nisam bio u sistemu,tek od 2011.Dobio sam rešenje o ulasku u sistem od 10.01.2011.
Zatim je knjigovođa predala u poresku papire za PIO i ZDR. E to mi nije došlo nikakvo rešenje i još ne plaćam ništa PIO i ZDR a ja hoću da platim.
Sve vezano za ulazne i izlazne fakture mi je jasno kako funkcioniše i kada se obračunava.
popis sredstava i sl. :sta: :sta: Nisam radio a ni nezna o čemu se radi :cao:
 
ovako ja proizvedem 100t kukuruza...to je 1800000rsd imam registrovano gazdinstvo nisam u sistemu...e koliko ja moram drzavi da platim poreza na tih 1800000 ?
 
Nisi naveo da li računaš osnovnu cenu kukuruza od 18 din!

Ako si u sistem dobijaš 18 din+ 8 %,tih 8% din treba da platiš državi.
Ako nisi u sistemu dobijaš 18 din+5% ništa ne plaćaš jer si platio porez na repromaterijal.
Tebi se na osnovnu cenu daje 5% poreza .
Prelistaj temu od početka dosta se pisalo :cao:
 
Nazad
Vrh