Sistem pdv-a?

A kad mi zena ode u prodavnicu i kupi salame,detrdzent,zacin,kafu.....itd. za kucu, taj fiskalni isto predajem knjigovodji, i on to proknjizi kao trosak gazdinstva?
Ako je tako, onda ce se to oduzeti od prihoda, znaci smanjuje se iznos dobitka i manje cu placati porez na dobitak na kraju godine.Dobro sam svatio:haha:
 
aj opet ja da napisem nesto... PDV na reprezentaciju ne moze NIKAD da se odbije!!! nemojte iznositi pogresne informacije ljudima koji nista ne znaju pa onda imaju bzv problem...

@DusanA vidi clan 29 zakona o PDV-u.. :cao:
 
Ja znam ljude koji tako rade vec par godina, ... i prolazi im. Ja sam od skoro u sistemu, svakako cu to vise prouciti i informisati se. Prvenstveno mislim na na kupovinu hrane, ulja, bele tehnike, cementa, gradjevisnkog materijala, stvari koje su neophodne u seoskom domacinstvu. Barem su svakako trosak, tako da, ako se ne bude skidao pdv, moci ce da se odbije barem na kraju godine od poreza na dohodak ?!?, bar se nadam. :sta:
 
@drobi

Da je tako kao što ti pitaš onda bi država odavno bankortirala.
Troškovi života se ne mogu računati kao troškovi gazdinstva, isto kao što se ni pravnim licima ne računaju u troškove.
 
Pa radi se i odbija sve i svasta, ja ti samo kazem da znas da ne sme po zakonu. a sto se tice smanjenja poreza na dobit na kraju godine, poreski bilans ne priznaje sve troskove, tako da ti se za neke nece smanjiti porez na dobit.:(
 
Interesuje me kada neko ko je reg.polj.gazdinstvo u sistemu pdv-a kupuje zemlju od fizickog lica da li mu to ide u trosak gazdinstva,ide li na to jos neki porez osim poreza na promet od 2,5% ? Pretpostavljam da povracaja nema nikakvog?
 
osnovni dokument za PDV ti je faktura, u kojoj lepo pise da sadrzi PDV, po kojoj stopi.. nemas prava na povracaj, niti fizicko lice moze da ti naplati sa PDV tako da nema sta da se odbije.. :ppozdrav:
 
Ipak da Vam se javim, da ne bih prepričavao otvorite Zakon o PDV-u i čitajte od člana 27 biće Vam jasnije, i da Vam kažem kad sam postavio pitanje i u poreskoj upravi i na seminarima da li postoji nomeklatura šta bi poljoprivrednik mogao da odbije kao prethodni porez, odgovor je bio da poljoprivrednik najbolje zna šta mu je potrebno od sredstava za poljoprivrednu proizvodnju, i kad čitate isti Zakon videćete član 34 i videćete kolko je on opsežan o poljoprivredi, što se tiče kupovine poljoprivrednog zemljišta nemate pravo odbitka PDV-a pošto i na samom ugovoru o kupoprodaji nije prikazan. Da li treba da ga prikazujete kao troškove najbolje pitajte svog knjigovođu on će Vam to najbolje objasniti ja bih rekao ne, dobar knjigovođa će me razumeti i tako imate više troškova nego dobiti preračunajte samo amortizaciju itd.
Post je spojen: [time]1297632824[/time]
_________________________________________________
I da se nadovežem, ako imate dobrog advokata koji Vam pravi ugovor o kupoprodaji poljoprivrednog zemljišta i ne navodi realnu vrednost već umanjuje na ugovoru recimo 10.000 dinara plaćate manju taksu za overu ugovora i poreska uprava utvrđuje porez po svojoj tabeli 2,5% ali ako imate realnost pred sobom overa ugovora može dostići i do 12.000 din i u tom slučaju poreska uprava ne gleda svoju procenu već prihvata vrednost iz ugovora u prevodu ne treba Vam ni pdv zgubićete otprilike 15% od vrednosti zemljišta, ovaj slučaj morate da radite ako kupujete zemljište kreditom od banke onda Vam nema spasa još plus uknjiba hipoteke koja može biti od 12.ooo dinara pa naviše...
 
nisam bas ukapirao ovo?? :sta: koliko ja znam ako je u ugovoru navedena cena niza od cene koju oni imaju tamo u svojim knjigama(kao neka procenjena vrednost zemlje) onda oni koriste svoju cenu, ali ako u ugovoru pise cena iznad te njihove onda prihvate cenu iz ugovora(ili ti visu)...to je sto se tica poreza na prenos, a overa ugovora moze dostici maximalnu cenu od 25.000dinara(zavisi od vrednosti ugovora) i dobar advokat ce ti uvek reci da napises pravu cenu ugovora, s tim se nije za za...ti kao sto svi rade..
 
Ako ispoštuješ Zakon o poljoprivrednom zemljištu i imaš saglasnost komšija da nisu zainteresovani za kupovinu susedne parcele nema ko da ti obara ugovor a to znači da ti možeš kupiti parcelu za jedan dinar, a što se tiče poreza na prenos apsolutnih prava tu si u pravu poreska uprava od opštine do opštine im različite vrednosti zemljišta, ako napišeš veću cenu u ugovoru nego što je ona procenjena od strane poreske uprave, priznaje se cena iz ugovora, u ugovoru ne mora da stoji vrednost zemljišta-parcele već u sadržaju ugovora navesti jedan član a to je " Vrednost ugovora za taksu je 20.000. dinara" i na osnovu toga ćeš platiti overu, konkretno do 10.000 vrednosti ugovora overa je 1050 dinara
Post je spojen: [time]1297662793[/time]
_________________________________________________
Odgovor za idklecin:Obavezan si da poreskoj upravi podneseš PPDG-1, akontaciono gde ćeš navesti otprilike kolko ćeš ostvariti dobit od poljoprivrednih proizvoda zatim u drugom delu kolko su ti očekivani troškovi poljoprivredne proizvodnje, podesi tako troškove da ti dobit ne bude velika, jer sa velikom dobiti platićeš veći porez na dohodak (akontaciono) za celu godinu, to ti je jedini porez koji ćeš da plaćaš mesečno, ako ti očekivana dobit je veća diže ti se i osnovica plaćanja PIO i zdravstva pazi šta radiš sa PPDG-1, posavetuj se sa knjigovđom on to dobro zna.
Post je spojen: [time]1297694053[/time]
_________________________________________________
Jel ljudi jel može neko da mi sredi da budem član, još uvek sam novi korisnik, zezaće me ovi moji klijenti sredite mi sa urednikom biću Vam zahvalan. MARTIN
Post je spojen: [time]1297719364[/time]
_________________________________________________
::spreman na sve::
 
To se zasluzuje!!
Sala mala, kad predjes odredjeni broj poruka postaces clan :cao:
 
Prijatelju samo da znaš da ja kao preduzetnik gde god da uplatim jednu crvenu, vraćam sebi bar tri u džep pa ti vidi dal se isplati ::spreman na sve:: ::spreman na sve:: :
Post je spojen: [time]1298221737[/time]
_________________________________________________
Izvini mislio sam da me zezaš nisam stvarno znao za donaciju, tek sam naknadno otvorio sajt.
 
Nazad
Vrh