Silosi i sušare

Samo metar vislje i stvar resena.


Dali neko ima informaciju, koliko tona zahvataju silosi za rinfuzni cement?
Prava stvar za poljoprivredu. :D
 
Danas sam ponovo bio kod onog mog drugara da vidim dokle su stigli radovi u izgradnji betonskog silosa kojeg pravi potpuno sam. Silos je skoro gotov, sutra će biti završen krov i onda ostaju još samo neke sitnice da se finiširaju (šuberi i kapica na vrhu krova).

Konačan izgled silosa je već sad vidljiv na sledećoj slici:


dsc01353fn.jpg



Krovna konstrukcija je izvedena u stilu kišobrana. Sa centralnog stuba se pružaju 10 cevi ka obodu silosa obrazujući tako 10 polja, a pravilan raspored su olakšali vrhovi armature iz armaturne mreže. Visinska razlika između vrha centralnog stuba i oboda betonskog dela je 1.10 ili 1.20 m (nisam zapamtio). Evo nekih detalja:


dsc013241.jpg


dsc01318i.jpg


dsc01319y.jpg


dsc01303r.jpg



Na mrežu cevi su postavljena tri reda štafli:


dsc01301z.jpg


dsc01302roi.jpg



Svako od 10 polja je pokriveno sa po dva trougaona segmenta od 0.6 mm debelog pocinkovanog lima. Lim je došao u rolni i sa ovim načinom krojenja je maksimalno iskorišćen materijal a otpaci su zanemarljivi:


dsc01367k.jpg


dsc01306be.jpg


dsc01307b.jpg


Post je spojen: [time]понедељак, 20. септембар 2010. 19:26:55 CDT[/time]
_________________________________________________
Limar bi verovatno drugačije spojio dva susedna limena segmenta, ali moj prijatelj je iskoristio fabričke "U" profile koji se koriste kod montaže gips-kartonskih ploča i spoj dva susedna segmenta sada izgleda kao na slici. Jednostavno je, praktično a mislim i dovoljno funkcionalno:


dsc01332.jpg


dsc01334w.jpg



Iako se čini da je krov talasast, odnosno cik-cak, pogled na to kako limovi ravno leže na štaflama ukazuje da je to ipak samo optička varka :D :


dsc01348h.jpg


dsc01352ls.jpg


dsc01341q.jpg



Na krovu postoje dva otvora, donji veći je za ulazak u silos, a gornji manji je za punjenje silosa preko pužnog transportera (treba li da napominjem da je i taj transporter sam napravio ::svaka cast:: ):


dsc013291.jpg



Na silosu postoje tri otvora za pražnjenje postavljena na 120 stepeni. Jedan od ta tri otvora je u sklopu malih vrata na zidu silosa, kroz koja takođe može da se uđe u silos kad se ovaj isprazni do nivoa ispod otvora za pražnjenje. Evo nekih detalja kako je rešeno zatvaranje i otvaranje tih vrata:


dsc01365t.jpg


dsc01337h.jpg


dsc01339kd.jpg


dsc01338vy.jpg



I za kraj, jedan moj lični utisak. Iako spolja silos ne izgleda veliko (prečnik je 5.7m a visina do krova 2.45m), kad se pogleda unutra to deluje ogromno. Do visine krova ima zapreminu od 63 m3 a nije zanemariv ni deo koji može da stane u kupu krova. To je otprilike negde oko 4 vagona soje. Silos bi mnogo lepše izgledao da je višlji (npr. 4m, tj. dve armaturne mreže po visini), ali za to sad nije bilo potrebe. Oni šiljci armaturne mreže koji vire iz betona su zato namerno ostavljeni da bi se, ako se ukaže potreba, silos lako povisio.


dsc01304b.jpg
 
GANGA je napisao(la):
Kolega je uvezao iz Italije veću od moje i mislim da ga je iznela oko 7500 ::novac:: franko kuća, a može se naći dobri po povoljnoj ceni.
Pozdrav ! Ove godine, mislim da ce trebati dosta kukuruza osusiti. Vidim susara je spremna na dvoristu samo treba poceti sezonu. Kod nas su vec nestrplivi poceli da krune sa 30% do 35% vlage. Da li vrsite i usluzno susene, i ako smem znati kako odredjujete visinu naknade za susenje. Madella
 
Ostanu, ali odmah ih zapuši nečim. Nisam siguran šta je ali liči na malter.
 
MONTOYA je napisao(la):
Iskreno očekivao sam bar za jedan red višlje da će uraditi

Da, silos bi tako bio lepši, ali on za sada nema potrebe za većim kapacitetom. Sa dva reda armaturne mreže bi bio visok 4m do krova i imao bi 103 m3 zapreminu bez dela koji ide u kupu krova. To bi bio zaista respektabilni silos za nas manje ratare.
 
pa normalno da treba ovi bi nam naplačivali i vazduh što dišemo :haha: napraviš i čutiš osim ako si sa komšijama na ratnoj nozi onda ipak vadi papire jer je ju tom slučaju jeftimije :haha:
 
madela:
daj vise slika ovog hangara za skladistenje robe,malo oko susare... neke dimenzije,kapaciteti?
I da li moze da se pogleda to?
Pozdrav iz Kikinde
 
nzf5ex.jpg
p://i52.tinypic.com/2rrug44.jpg[/IMG] izgradnja susare, susara je u objektu zbog komsija. Susara je kucne izrade, protocna, na gas. (350kw) zavisnosti od vlage susi od 1,5do 3t na sat. Automatizovan je dosta je 1 covek
2w21kig.jpg
da ga opsluzuje, (taj sam ja) :D Pored susare mi je podno skladiste, gde do 3m visine mogu lagerovvati kukuruz. Pozdrav
 
I kod nas je pocela sezona... Malo smo pokrivali oko susare, pa evo malo slika...
35k90yh.jpg

2bo94n.jpg
 
Jako je dobrosto, imate prostora oko susare, i sto je van naselja. Cime susite? pozz
 
Prostora ima uno oko toga nema problema, to je i bio cilj da bude sto manje problema sa komsijama...
Susimo na bale, uglavnom sojina slama, jer je ovo sarzna susara a za sad nam je to i najisplativije.
 
Kako uspevate da odrzite temperaturu ulaznog vazduha od oko 120 do 140c dan i noc? To je tako zaista momacki posao. Siguran sam da se isplati truditi se oko pecke, jer gas dosta kosta. Koliko vremenski traje osusiti vagon kukuruza ,na pr 25% vlaznog na 14% i ohladiti ga? Pozz
 
Kao sto sam rekao, susara je sarzna, nije protocna tako da je i temperatura niza. Temperatura koja ulazi u radijator je negde oko 80C. Samim tim sto je i temperatura niza i vreme susenja je duze, a za vreme za koje se osusi kukuruz ti neznam reci jer sve zavisi, od vremenskih uslova uglavnom. Pojedinacno svaka celija susare je 3 vagona tako da susimo sporije ali vise.
 
Pozdrav svima :cao:
Nov sam na forumu i nadam se da ću dobiti poneki savet od vas, jer vidim da ima vrlo iskusnih članova koji dobro poznaju problematiku čuvanja i sušenja žitarica...
Elem: pravio sam ove godine silos.I uglavnom napravio :cool:.
Sad je vreme da se za sledeću sezonu počnu pripreme za sušaru u sklopu tog silosa.

Silos se sastoji od 8 ćelija i izgleda slično kao na stranici br.5 ove teme, dakle drveni.(Sliku je postavio član Deni).

Opet, na prvoj stranici ove teme Branko je postavio fotografiju sušare koja koristi slamu kao energent.
Strah me je da bi i malom nepažnjom, moglo doći do požara.
Zemnog gasa nema na salašu gde se silos nalazi, nafta skupa, drva takođe :sta:

Ako neko ima ideju, i voljan je da mi pomogne biću mu zahvalan
 
Nazad
Vrh