Silosi i sušare

Za prijatelja svaka cast, sto kaze narod zlatne ruke, kamo srece da je vise takvih.Jedina mana ovog silosa, ako nedaj boze resi da ga preseli, tu samo trotil pomaze
 
Meni je ovo odlična zamisao.Dukej ako možeš obidji ponovo prijatelja pa postavi jos koju sliku.misilm da ce biti od koristi svima koji zele jeftino a efikasno rešenje skladištenja zrnastih proizvioda. ::svaka cast::
 
Nećeš mi verovati, danas sam bio kod drugara i bilo je dogovoreno da popodne izađemo kod njega na salaš i slikamo silos. Išao bih ja i ranije, ali nisam video neko posebno interesovanje ovde na forumu pa sam čekao da sve bude gotovo.

Betonski radovi su gotovi i napravio je krovnu konstrukciju. Čeka još samo lim da stigne i da kompletira krov. Za sad je pokriven ponjavama jer je pretilo da se silos pretvori u bazen, pa je hteo danas da ga otkrije da slikamo krovnu konstrukciju jer se ona neće videti kad dođe lim.

Međutim, kiša nam je pokvarila posao. Evo pada gotovo sat vremena uz povremene pljuskove tako da je slikanje odloženo, možda već za sutra. Slike ću svakako okačiti na forum. :ppozdrav:
 
evo silos gotov a evo i slike kao sto sam i obecao
1fbsr4.jpg
28o941.jpg
 
Deni je napisao(la):
@bobocan može li dimenzije, cena? kako puniš /prazniš ?
precnik silosa je 3,6 m a visina je 5,1m do krova punicu ga sa duvacem a prazniti na ovaj suber sto izlazi iz betona
 
Možda malo kasnim sa ovom temom ali nikad nije kasno, naime ja imam već petnaestak godina šaržnu sušaru koju je pravila Goša Ćuprija a ista je kao i Agrošumadijina što prodaje. Kapacitet sušare je 17 m3 i u zavisnosti šta sušite na primer kukuruza sa 25 5 vlage kada je puna dobijete oko 10,5 tona suvog zrna, ima utovarni koš i punjenje traje oko 30-45 min, samo sušenje opet u zavisnosti od vlege traje od1,5-3,5 sata i posle hlađenje još oko 1-1,5 sata a upantite ovo je i možda najvažnije nemojte nikada ispuštati kukuruz koji nije ohlađen na približno temperaturu koja je skoro ista koliko i dnevna jer u protivnom vruć kukuruz povlači vlagu iz atmosvere i prilikom laserovanja dolazi do pojave buđi i kvarenja kukuruza. Sušenje u mnogome zavisi i od dana kakav je kada je lepo vreme i toplo proces traje manje a po lošem vremenu zna dosta duže trajati. Kao energent koristim zemni gas i alternativu dizel a što se tiče potrošnje u normalnim uslovima kada je lep dan i kukuruz oko 25 % vlage troši oko 100 m3 gasa ili oko 75 lit nafte, stim što na sušari su instalirana dva elektromotora snage 15 i 7,5 kw. Svo vreme sušenja roba se non stop meša i tu je prednost ovih sušara što nemože doći do neujednačenog sušenja, a malo joj je mana što nemože manje od jedne zmajeve prikolice sušiti pa na kraju sezone mora se voditi računa da se raspodeli količina. Inače dosta vrsta roba sam sušio pored standarnih pšenice kukuruza još i suncokret, morač, proso, sirak stočni, grašak, kukuruz kokičar itd. Ako vas nešto posebno interesuje ili možda nešto što nisam izneo sada javite se i objasniću vam jer kako sam naveo moje iskustvo je dosta veliko sa sušenjem. Pozdrav od GANGE
 
rile je napisao(la):
@Ganga Da li moze neka slika od susare? Sta pokrece motor od 15 kw? Koja je visina i precnik susare?
Motor pokreće sve na sušari osim ventilatora koji je od 7,5 kw prečnik je 2,65m a visina ukupna oko 6 m i kada se izračuna kubikaža dođe veće nego što sam naveo ali je to zato što ima unutrašnji cilindar u koji ulazi topli vazduh koji nie mali pa tako smanjuje kapacitet sušare.
vy3zlv.jpg
xnw9jm.jpg
66b4ee.jpg
25zo3yc.jpg
 
mozes susiti i manje od zmajevke,u sredisnji tunel za vazduh se ugradi "plovak" kojeg pomeras gore dole i time regulises da vazduh uvek prolazi kroz zrno
 
sasa22 je napisao(la):
mozes susiti i manje od zmajevke,u sredisnji tunel za vazduh se ugradi "plovak" kojeg pomeras gore dole i time regulises da vazduh uvek prolazi kroz zrno
Malo je problem ugrađivanja plovka pošto unutrašnji cilindar je otprilike pola visine sušare a tačno na sredinu celom visinom prolazi spiralni transporter koji meša zrno, ako si mislio kao na konskilde nije isto jer ova ima mešač jedino kada budem postavio kofičasti transporter spolja pokušaću i to ta rešim.
 
sasa22 je napisao(la):
Jbg ja se do sada nisam sretaom sa takvom izvedbom.
Molim bez ikakve uvrede ovo se odnosi i na mene čovek ceo život uči i misli da je pametan i da sve zna ali na kraju ipak umre glupav. :D ::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Kolega je uvezao iz Italije veću od moje i mislim da ga je iznela oko 7500 ::novac:: franko kuća, a može se naći dobri po povoljnoj ceni.
 
da li treba dozvola za silos,i koliko kosta imam sa komsijama problem od njih sam udaljio 2 metra...........
 
@ Bobocan
Silos je odlican, i ja nameravam najverovatnije dogodine da radim nesto slicno.

Zar nije trebao temelj da bude visi, ako ispustas na ovu dole cev?
Tesko da prikolica podilazi pod siber.
 
silos me izaso nesto manje od 3000 eura sa temeljem za dozvolu nemam pojma nisam je vadio ali verovatno da bi trebala a pod suber nije moguce nikako da podidje prikolice jedino ona decija :haha: planiram ispod puz stavljati koji ce nositi u prikolicu
 
Nazad
Vrh