Silosi i sušare

Ja imam podno skladiste cca 100 t i nemam nikakvu izolaciju.Nikada nisam imao nikakvih problema,uhvati se malo zita na zid i to onaj koji je spoljasnji(verovatno naprskavanje spolja)ali to je jako mala kolicina mozda 100 ak kg sve zajedno.
 
Branko je napisao(la):
Ne treba ti nikakva izolacija, nego treba to podno skladište da bude dobro zatvoreno, da ne bi bilo prevelikih variranja temperature, te tako što manja kondenzacija.
TEsko cu ga komplet zatvoriti ,samo cu bokseve koje planiram da napravim ,svakog od po 10t da sa gornje strane prevucem naijlonom a okolo stranice od dasaka .pa sam planirao dole dva sloja betona jedan mrsavi pa hidro izolacija pa beton preko armirani.To je kao neka supa u kojoj mozes da kombinujes sa pregrama kako ti odgovara , a kada nema robe poskidam pregrade pa se moze trakror parkirati ili slicno .Naravno ima vrata i steju ispred da nezakisnjava .Valjda ce da bude dobro
 
Farmer II je napisao(la):
da li to znači da ne eleviraju kukuruz koji se nalazi u tim "dvozidnim" metalnim silosima?
neznam, nisam nikad pitao coveka koji mi je prenosio ta znanja.Po mojoj logici sve to mora povremeno da se promesa smo sto u prvom slucaju "kvarno" sa dobrim a u drugom...
 
sasa22 je napisao(la):
Farmer II je napisao(la):
da li to znači da ne eleviraju kukuruz koji se nalazi u tim "dvozidnim" metalnim silosima?
neznam, nisam nikad pitao coveka koji mi je prenosio ta znanja.Po mojoj logici sve to mora povremeno da se promesa smo sto u prvom slucaju "kvarno" sa dobrim a u drugom...
Pa da ti kazem ni sam bas poceo od jednom da ga pravim .Poceo sam 2008 sa temeljima ,prosle godine sam zidao i to sam posto nisam hteo maistore da placam ,jesenas sam pokrio .
to je kao jedna supa duzine 30 m sa 6m .Imam cetiri prostorije otprilike tri su 6,80m sa 6 i jednu vecu 9m sa 9m posto ima streiju od 3m .P sad od jedne pravim magacin 6,80 sa 6 m a ispred ce biti isto streja .visina objekta do grede na vratima je 3,25m .i to sve do sada mene kosta samo materijal oko 7000e a da se zavrsi komplet jos oko 3000 e bar toliko planiram po proracunu ali to ce biti tek najesen . zasad sam zavrsio dve prostorije , mislim izbetonirao dole i malterisao posto u jednu sam proletos ubacio telad za tov a sad od jedne pravim magacin .druge dve mi koriste za garaz u .planiram jos i tavanicu od dasaka da stavim pa da imam senik ali to ce da saceka dogodine ,
 
@isidor

A jel možeš da slikaš malo taj tvoj objekat?
Ja imam nešto slično, lai bih hteo da proširim, pa da dobijem neku ideju...
 
Evo kako izgledaju po meni jako dobri silosi........
faa9he.jpg

sv6t1w.jpg

bgv6z8.jpg

2qiqjol.jpg

2uswk8p.jpg

2jfgjer.jpg

2882zbr.jpg
 
Da, samo je to sto je prikazano velika investicija, krupan zalogaj za vecinu nas. To je biznis i to pravi. medjutim ja kad govorim o potrebi da se ima silos onda mislim uglavnom na to da se u njemu skladisti ono sto covek proizvede na svom posedu i proda robu onda kad njemu odgovara. bez placanja prijema,lezarine...a ti troskovi nisu mali.
P.S. I naravno da koristi za ishranu stoke
 
Betonski Silosi je napisao(la):
Da, samo je to sto je prikazano velika investicija, krupan zalogaj za vecinu nas. To je biznis i to pravi. medjutim ja kad govorim o potrebi da se ima silos onda mislim uglavnom na to da se u njemu skladisti ono sto covek proizvede na svom posedu i proda robu onda kad njemu odgovara. bez placanja prijema,lezarine...a ti troskovi nisu mali.
P.S. I naravno da koristi za ishranu stoke
E to je pravi biznis a za male proizvodjace je takodje isplativo koriscenje mini silosa za svoje potrebe samo koliko to sad zavisi od potreba i obima gazdinstva........ :ppozdrav:
 
Pozdrav svima na forumu..pre neki dan sam naleteo na raspravku o susarama i silosima..i procitavsi sve dosao sam do do dosta korisnih informacija. ako je neko zainteresovan za susaru i manje silose..recimo do 100 tona mozda bih i ja mogao da pomognem..jer tata i ja smo uvezli iz Nemacke nekoliko susara kapaciteta od 3 do 12 tona pretezno stabilnih..odnosno sarznih ako sam dobro shvatio.i jednu protocnu 2 t/h..kao i dva silosa po 50 t..tako ako je neko zainteresovan.. ::namigivanje:: neka mi pise!mogu da ubacim neke slike susara..
 
mljpqw.jpg
ovo je susara kapaciteta 3 t ali je imam i jos jedan boks tako da moze biti i 6 ::namigivanje::
5zfyms.jpg


a ovo su susare od po 5.5 t ali kod nemaca su one 6 tona zbog hektolitra psenice!
dq57hz.jpg

fdy43n.jpg

omcua.jpg

na ovoj slici se vidi sabirna jam koja je konusna i u kojoj se nalazi puzni transporter koji zitaricu salje do elevatora koji dalje dize masu i puni silose susare ili sta vec! ::namigivanje::
e0qxhs.jpg

2yowl00.jpg


na ovoj slici je mali puzni transprter koji sluzi za praznjenje susare kada je susenje gotovo..najbolja je opcija da on zitaricu vrati do konusne jame odnosno elevatora koji ce masu da elevira odnosno hladi pa potom skladistiti dalje na odredjeno mesto..da li u silose ili u prikolicu pa potom u silose..
nzliro.jpg


qx2vrl.jpg

a ovo je unutrasnjost susare...odnosno tunel u kroz koji prolazi vruc vazduh u kom se nalazi dzak od nepropusnog materijala koji podizanjem regulisemo do koje tacke ce vazduh da ide odnosno do kog nivoa ce da susi kukuruz ili sta vec.. umorih se :spavam:
 
samo nastavo jako zanimljivo
koliko su cene tih mini sušara i kako doći do njih?
 
iz Ribara.. :cao: komso..

Post je spojen: [time]1282409644[/time]
_________________________________________________
tebi a is ostalima na usluzi!!! ::namigivanje::
 
Danas sam bio kod jednog mog prijatelja koji gradi, u "uradi sam" varijanti, betonski silos. Dakle, bez ikakvih planova i projekata, prethodnih iskustava ili makar da je negde video kako se to radi, je krenuo u izradu silosa.

Iako je veoma vešt sa metalom (on je kao Savoris - što oči vide i glava smisli, ruke naprave), odlučio se za betonski, jer je izračunao da mu je ovo najjeftinija varijanta za skladištenje suvog zrna soje. Silos će biti od 6cm debelog betona koji je armiran mrežom od 8mm armature. Pošto su te mreže dimenzije 6m x 2.10m, krug je formirao od tri takve mreže tako da je obim silosa 18m, što daje prečnik od 5.7m. Gornjih 35cm je armirano sa armaturnom mrežom od 6mm debele armature. Šalung za beton radi od dve table 2.5mm debelog lima kojeg spaja šrafovima u 3 reda, mada kaže da bi bolje bilo da je 4 reda spojnih šrafova. Šrafovi su tako pripremljeni da kad se dotegnu do kraja navoja između limova ostaje tačno 6cm prostora. Između limova su i odstojne letvice koje se izvlčače tempom nalivanja betona, kao i krajnje letvice koje su izrađene u sendvič obliku kako bi tačno nalegle na armaturnu mrežu. Visina silosa do krova će biti 2.45m (tabla lima je 2m x 1.25m i pošto je potrebno 5cm preklopa, dva reda šalovanja daje visinu od 2.45m). Tu bi otprilike moglo da stane oko 3.5 vagona soje, plus još količina koja ide u kupasti deo krova. Pošto mu ne treba veći kapacitet zadovoljio se ovom visinom, mada sigurno može da bude i višlji. U donjem redu je u beton dodato nešto što ga čini vodonepropusnim (ne znam tačno koje je sredstvo). Silos će imati tri otvora za pražnjenje (na svakih 120 stepeni), a jedan od njih će biti deo malih vrata za ulazak u silos. Iznad će biti kupasti krov i zato je u centru ostavljen stupac koji će biti deo te krovne konstrukcije a koji je trenutno poslužio za izradu provizornog krana jer nije lako baratati sa teškim limovima prilikom šalovanja polja u gornjem redu.

Evo nekoliko slika iz kojih će biti jasan način gradnje:

dsc01214rr.jpg


dsc01224y.jpg


dsc01221s.jpg


dsc01234fo.jpg


dsc01235t.jpg


dsc01215b.jpg


dsc01216.jpg


dsc01218o.jpg


dsc01226tc.jpg



Možda ću ih obići i još koji dan, pa ako treba, mogu slikati još neke detalje.
 
Nazad
Vrh