Silosi i sušare

Ma nemoj se ti sekirati oko požara, nego ložač samo da bude trezvenjak i nema problema.
Šta bih dao samo da imam neki salaš kao ti...

Mnogo je manja mogućnost da se nešto zapali u šaržnoj nego kod protočne sušare.
 
Izvinjavam se, nisam bio jasan: nije to moj silos (pa ni salaš ::namigivanje:spavam:, već sam ja bio izvođač.

Ti reče sa se loži svakih 10-ak minuta.To znači da se u neposrednu blizinu mora postaviti i prikolica sa slamom.
Pa kad sabereš na malo prostora slamu, žitarice, drvo (dobro osušeno) eto razloga za brigu.

Pošto sušara mora biti neposredno pored silosa (zbog elevatora i ostalih transportera), šta misliš o principu da kotlarnica bude udaljena od silosa i sušare, a da se topla voda propusta kroz neki izmenjivač toplote.Da li bi to "dohvatilo"? Kolika je minimalna temperatura koja se upusta u sušaru?
 
Pa ne mora baš slama biti neposredno pored ložišta. Šta će u međuvremenu ložač da radi, nek tegli bale... :haha:

Minimalna temperatura kojom ja sušim, ali samo kokičar, je 40 stepeni celzijusa.

Za to da ložište bude udaljeno od sušare ne znam koliko je ekonomično, jer moraš znati da tu ima i popriličnih gubitaka.
 
Na zahtev jednog clana postavljam detaljnije slike sistema grejanja radijatora za susaru...
t6uxzo.jpg

2zir5ur.jpg

2nvg29.jpg

10fq641.jpg

s5acz8.jpg

2ivo8pu.jpg

:ppozdrav:
 
I šta je efektnije?
Peć koju ste orginalno imali, gde je vazduh "produvavan" kroz izmenjivač toplote u peći, ili ovaj sistem duvanja kroz radijator sa vrućom vodom?
 
Pa ovo je definitivno efektnije, a i 100% kvalitetnije od "originalnog" resenja majstora. Drug sto ima istu susaru, je ostavio original pec,ali koliko znam on lozi samo danju, akod nas se gasila samo za ciscenje, pa zbog toga se dosta gubilo na vremenu... Mozda ce i tebe sluziti pec dugo, ja samo kazem da je kod nas ispalo kako je ispalo.
Koliko znam cevi na izmenjivacu nisu bakarne nego od obicnog gvozdja.
Trudimo se da bude sve uradjeno kako treba, ali kako kazu, komsije bas nedaju pamoramo polako... :ppozdrav:
 
Branko dali mi možeš reći koliki ti je promjer spirale tj. lima oko spirale i promjer cijelog silosa? imam sličnu sušaru ali neće da suši dobro pa me zanima.
 
Ako mislis, pre kad je isao vazduh kroz pec, i sada kad je kroz izmenjivac, to ti neznam reci. Tad je susila samo jedna susara, sada dve, manja je bila pec nego sada i tako neke stvari. Ali neka te to nebrine, definitivno je bolje sa vodom, samo je problem zimi ako neradis stalno, treba ispustati i puniti vodom ili izmedju susenja malo loziti tek da voda nesmrzne, ili antifriz a to izadje dosta ::novac:: ...
 
Probaj da nađete neko ulje kao fluid u sistemu,jedini problem je što je manje viskozno pa pravi pumpi problem inače ne mrzne i ima veći toplotni koeficijent od vode.
Antifriz sam imao u kući u sistemu za grejanje i mogu ti reći da nisam bio zadovoljan.
Dosta je nagrizao spojeve koji nisu vareni pa je počelo polako da curi na sve strane.Posle jedne godine sam ga bacio.
 
Imam silos kapaciteta 5T također i sušaru kapaciteta 8T sušara je duhanska ali susio sam u njoj kukuruz i moze dobro skinit vlagu .. :cao:
Na, silosu namjeravam nagodinu novi pod unutra stavit prvo najlon pa beton i silirat cjeli klip kukuruza suhi unutra i krov moram drukciji napravit .. !
246ukg7.jpg

2zhjf6b.jpg

ie4jl3.jpg

A, evo slika sušare :
j8grch.jpg

303dbwm.jpg

j7qo8o.jpg
 
@mario.cubic

Malo kasnim sa odgovorom.
Dimenzije sušare su:

Visina 4,3 metra, svaka sekcija od obruča do obruča je po 1 metar, levak takođe.
Prečnik je tačno 2 metra.
 
Branko,
a koliko je utrasnji precnik cilindra kroz koji produvavas vazduh, izvini ako si vec pisao?
 
To nisam merio. Izmeriću sutra.

Odokativno, prečnik unutrašnjeg cilindra je oko 70 cm.
 
Nazad
Vrh