Silokombajn

170 ks mercedesov motor,pali kao mina,imam i za detelinu adapter,za dve nedelje ce nadam se biti i detelina za siliranje.
 
Pa da odustao sam ovo mi je bilo jednostavnije,jer ima kapacitet,a ujedno resava i kukuruznu silazu,tako da trebalo bi da bude dobro,slikat cu naravno.
Inace novi su nozevi stavljeni,kao i kontra noz tako da moze da melje ako treba.
 
Poslednja izmena:
To bi bilo ionteresantno da smo takvog mentaliteta da se mozemo udriziti nas 10 ali kod nas i dvoje je neizvodivo a kamoli 10 njih...
 
Dvojica je prihvatljivo resenje, ali kad je u pitanju vise od dvojice , onda tu mora da se angazuje neki ekonomista ili noter. Koji ce da se okupira oko racunaja.
 
Kod mene je u selo tamo od 2002. pa do danas formirano i rasformirano desetak tih "udruženja" i "zadruga". Svaka je isplanirana "bratski" a sve se naravno svelo na "pošteno pa ko koga zaje*e". Tako se udruživalo po 4-5 domaćina pa su se kupovale zajedničke mašine, zemlja se uzimala u zakup zajednički itd itd itd...možete da zamislite kako je bilo kad krene sezona poslova i žetve...

Evo slučaj baš za ovu temu. Poslednje od tih udruženja se rasturilo (sa sve tučom) prošle godine u sezoni siliranja. Svi znamo kakva je prošča godina bila i da je često samo par dana značilo razliku izmedju relativno "živog" kukuruza (sa još nešto zelenila) i beskorisne suve stabljike. E, ta grupa je pretprošle godina kupila odličan Mengele jednoredni nošeni SK (ne znam oznaku al nije mu bilo ravnog). Kao i sve zajedničko nosio je kako je ko stigao, niko nije održavao, niko nije podmazivao, niko nije pazio niti je ta jadna mašina ikad vidila kakvu garažu ili bar ceradu. Za jednu godinu je propao do te mjere da je gotovo pa bio samo za otpad. Prošlu sezonu, kad se baš moralo žuriti radi spomenutih vrelina, prvi komšija je dovezao od nekog rodjaka valjda ogroman Fendt od 100-120KS), zakačio za njeg taj SK i raspalio dva dana i dvije noći a potom je, te zadnje noći, vratio SK u dvorište gdje je bio (u gluvo doba noći naravno). Sledeći koji je bio na redu da radi silažu imao je šta da vidi ujutru. Išao sam da gledam rasklapanje i mogu vam reći da onako uništenu mašinu nikad prije i posle nisam vidio. Popravka je trajala više od jedne sedmice i možete da mislite šta je bilo sa kukuruza za to vrijeme...
 
Ja sam kod vise njih seko silazu , i sa njima radio kompenzacije. Neznam zbog cega ali svi apsolutno svi zele da prevagne u njihovu korist. I to ne za malo , nego za malo vise. I oni ne vide da ako ne ispostuju dogovor da iduce godine nece imati te usluge , nego ce biti primorani da se snadju. Svesno ili ne guraju glavu kroz zid , iako je pre svakog posla sve bilo lepo precizirano. Na samom kraju oni priznaju da je takav bio dogovor , ali otvoreno kazu da oni nisu tako mislili. I posle toga kako se moze dalje raditi sa budalama. Najjaci medju njima je bio i jedan koga sam tizio za 250e i naravno dobio ga na sudu. Ali posle nije platio 250 , nego cini mi se da je cifra bila skoro 2000e. Njihova slaba tacka je bila sta sto sam ja bio najmladji medju njima. Ja sam imao 20-23god a oni od 50 pa na gore. Nisu svatali da je poso poso , a ne zajebancija. Oni su u meni videli kao osobu za lako prevariti , a posle kad osete tvrdo oni se pobune. Narod sa nasih prostora ne daju nikakvu vaznost mladima , oni misle da su oni ostareli i da sve znaju. tesko prihvataju novitete i modernizaciju , iako imaju para. Navikli su da rade tradicionalno i da ne izlaze iz takvog sistema.
 
ma izem ti ortakluk ja sam pre 5 godina puko pola novog rusa 9700 evra jos se vodi postupak i od svega toga nema nista i to mi je nauk da sve radim sam pa kolko se se uradi uradi
 
Danas zapoceo remont silo-kombajna koji ce i u slucaju da kupim samohodni sluziti za rezervu

14j2dk4.jpg

2mzxx6d.jpg

345y4oz.jpg
 
Ja mislim da ako kupis dobar samohodni , dzaba se sad mucis. Jer prilikom prodaje niko nece tebi platiti tvoj trud i nove delove koje si stavio.
 
Nazad
Vrh