Silokombajn

Ja sam se zaprepastio kako ovaj SK radi, ima tamo na snimcima kada je sječen kukuruz koji je proživen. Momak koji je to radio je gurao čitava bremena i Sk je to gutao bez ikakvog problema, a ni traktor to nije posebno osjetio (čak i nije previše jak, samo 75KS). Ovako sitno sječenje nema nijedan SK koji sam do sada vidio (vidio sam razne modele Pottinger, Mengele, SIP), a posebno je pohvalno to što drobi zrno (ima corn processor kao veliki profi kombajni). Sama konstrukcija je veoma lijepo riješena, kompaktno i fino složeno sve, svi obrtni dijelovi zaštićeni, pristup dijelovima koji se podmazuju jednostavan, noževi za odsijecanje kukuruza su izvanredno riješeni, svako stablo je prerezano kao da je to brijač radio, uvlačenje stabla takodje odlično, ne otkida klip. Sa inženjerske tačke gledišta, konstrukcija zaslužuje svaku pohvalu. Nisam do sada gledao mnogo SK, ali ne vjerujem da postoje mnogo bolji od ovoga (s obzirom da je napravljen davne 1988. godine).

ovom silo kombajnu moze da parira GALIGANI silo kombajn i on moze sitno da sijece isto mu je problem vjetar slab a po sistemu i konstrukciji su veoma slicni
 
LJudi nabavio sam i ja potingera mex 2 kao sto imaju sama i lala, neki dan smo radili silazu, i koristili zetora.
Morali smo davati veliki gas ne zbog snage nego zbog izbacivanja mase, pa vas pitam ima li on neko podesavanje vjetra?
Pise da mu treba max.540o/min .
 
mi smo odradili svoje (cca 28 jutara) prve dvije ture ( prvi put 3 jutra, drugi put 6) je proslo sve bez problema, ali ovo zadnje je bilo par kvarova, prvo je na jaguaru puknuo uvlacni lanac i rasturio pola hedera, drugi dan su otisli lezajevi na ventilatoru sjecke i onda kad smo mislili da vec sve gotovo necaku s fendta kojim je razgrtao i gazio silazu padne novi (star deset dana) akumulator i prosao je s prednjim kotacem preko njega i naravno puknuo na par mjesta, ali ne samo da je bila steta na njemu vec je i iscupao onaj bakelitni poklopac na automatu anlasera a treba rasturiti pola traktora da se do nejga dodje (nosaci prednjeg utovarivaca i prikljucni ventili). tako da nam se umjesto planirana dva dana razvuklo sve na tri ali hvala bogu i to je za ovu godinu gotovo.
 
Poslednja izmena od urednika:
ajooj,a dobro bitno da je gotovo,imas ti besnu masinu onda,mi smo 27 jutara ali sa jednim redom..

evo i par skromnih slicica sa telefona:

99q89h.jpg


2ryjcqd.jpg


zmaj 487

2el6zbb.jpg
 
Poslednja izmena:
meni je ove godine 3 jutra bio prosek na dan...i imao sam defekt lanca koji je resen za par sati jer je trebalo otici kupiti novi,al sreca pa nije bilo kasno i radila je neka radnja.
Covek dobro iskoriscuje masinu,mada to je vec posao za samohodni ili bar dva jednoredna.
 
ми смо урадили око 3 ха, подмаѕани кардани, проверени нивои уља у редукторима и једно оштрење ножа, беѕ кварова :ppozdrav:
 
igore jel ne rasturis mengelea s tim rujkanom, kod mene su biseri silirali s dvorednim viconom i MF-om 6465 i tjerali koliko je god traktor mogao ici , uspjeli su zasilirati nekih dva jutra i silokombajn se raspao u sastavno rastavne dijelove , tj. rasturili kompletni uvlacni mehanizam (bubnjeve)
 
Pa ja mislim da 1025 i nije nesto jaci na kardanu od 820 tako da nema nikakvi problema :) il mi ne znamo nastelovati kardan :/ kazu da se to mora stelovati.Ako neko zna nek pise slobodno u private. Samo sto kad 820 silira menja se zvuk motora a ovaj nista.
Pa ja sam isto to primetio da kad je mali kukuruz losije ide,i kad je u travi jednostavno ne pada dobro i teze ga uvlaci,ali nisam imo zagusenja nikad,sem kad se pretera u brzini cak mislim da je to najgora varijanta mali pa jos i u travi dok kad su veliki i u travi ne smeta,a kad su cisti onda je najbolje,no bilo je svakakvih,a sad nesto posebno retke nisam ni radio ako su retki onda su i visoki jako tako da to ne znam.
A sto se tice rasturanja kombajna tesko jer ne prebacujemo kardan na 1000 obrtaja posto neki su tako radili pa je bilo svega,a i ako poteras jako brzo on ce na uistima nakupiti i moras stati ili ce sigurnosna civija da pukne,posto ima osvina koja daje pogon tim uvlacnim rotorima i osovina u osovini je pa je na toj drugoj lancqanik a 5.5 mm civija kao sraf il kako da kazem drugacije prolazi kroz obe i ako dodje do preopterecenja ona samo pukne stavis drugu i teraj dalje.
 
sigurnosna civija da pukne,posto ima osvina koja daje pogon tim uvlacnim rotorima i osovina u osovini je pa je na toj drugoj lancqanik a 5.5 mm civija kao sraf il kako da kazem drugacije prolazi kroz obe i ako dodje do preopterecenja ona samo pukne stavis drugu i teraj dalje.


znam za nju da je mengele ima jer je nama pre neku godinu pucala svako malo (nismo imali original zamjenu) , ali ovaj vicon vjerojatno to nema , nisam isao kod kolege kojem su ga dovezli na popravak da vidim kako izgleda ali poznavajuci njega koje popravi i nemoguce i ako je on rekao da se to nemoze popravti onda su ga stvarno rasturili ko beba zvecku .
 
Kod mene prijatelj iz susednog sela radi 35 hektara sa jednorednim

ovo je vec ekstrem i veliko pitanje isplativosti takvog pothvata, mi smo s jednorednim prije par godina uspijeli u jednom danu uraditi 4 ha, znaci da je njemu u idealnim uvjetima trebalo za to nekih devet do deset dana. kod mene ovi sa samohodnim racunaju 140€ po ha ili 186€ po efektivnom satu rada sjecke. jedino je problem prijevoza i koliko se brzo moze gaziti silos, kad rade ovi stariji cetveroredni onda je dovoljno 3 do 5 traktora u transportu ovisno o udaljenosti parcela, ali ako rade ovi noviji ( jaguar 8xx serije) onda treba i dvostruko vise i obavezno betonirana dva silosa jer u njima nema toliko potrebe za ljudskim radom vec se sve obavlja traktorima ili buldozerima.
 
znas od ceg smo mi od ove godine pravili,od prstiju pik apa i oko 10-15 komada sam polomio za 9 dana,ali malo je tanja i onda maltene rukom je izvadim polomljenu i stavim drugu.
stavio sam jednu od 5.8 mm tj natuko je cekicem i isla je dva dana ali jedva smo ej izvadili kad je pukla moro sam kuci doci da se moze s necim izbiljnijim tuci i da ima oslonac,tako da sad kad stavim sama ispada stavi se poklopac i on je drzi,lako se zamene i super sve.
e sad nisma probao iz dva dela da napravim mozda bi duze trajalo ovako ako ima lufta a iz jednog je na 3 dela je prepolovi,a onako bi krajevi kacili al opusteno,nije nista tesko,mora se nekad i stat malo ;)
 
Nazad
Vrh