Silokombajn

mi smo juče i danas silirali sa 577 i potinger III i deo kukuruza koji je sejan na 26 išao je treća i četvrta spora na 1600o/min a ostalo što je sejano na 22 cm (ekstra kukuruz )druga i treća spora zavisno od doba dana jer su mu pološe gume na bubnjevima pa hoće da nakupi....
 
Ma i ja sam tražio trojku al nema šanse,jedva sam i do ovoga došao.Jel to ona šurakova trojka?
 
Neznam ljudi, sta su radili, ali sam doso do zakljucka , da sa SK, nije nesto OK!
evo o kome se SK radi :
2d82hd3.jpg

ws76ld.jpg
 
Trnavac, nakon slika sto si postavio dolazi se do sledeceg zakljucka - gume na valjcima koji uvlace masu su dosta potrosene, te ih treba ili zameniti ili okrenuti. Sipka koja "rusi" kukuruz vam je sva deformisana + sigurno nije dobro podesena za kukuruz koji se silira... Eo vam nekoliko razloga zasto vam gusi. Imam identican kombajn kao vi i danijella, ove sezone sece AS 160 sejan na 20 cm, kolicina silirane mase je preko 7 vagona po hektaru, i nijedanput mi nije zagusio. Obrtaji prikljucnog vratila se krecu od 400 - 450 o/min, brzina kretanja 1.4 - 1.9 km/h. Samo treba dobro podesiti masinu i mora da ide ko podmazano.
 
ovaj je dobar za traktor od 130-140 ks da radi kako treba
ja imam komsiju koji radi oko 100 ha i ima sve sto mu treba inace je vlasnik kockarnice i ima 3 traktora i sad ti njegovi vozaci ne cuvaju nista a on samo kaze vozi prosle jeseni je otisao jedan radnik tj moj prvi komsija da ore sa traktorom od tog gazde carraro 98 ks ima traktor i on je zakacio 5 brazdi a inace vuce 3 ne moze vise i otisao da ore a bilo mokro blato bilo i on se nije otkanio dok se nije ukopo do osovina kad smo mi dosli da ga izcupamo jedva ga 2 traktora izcupase
htio sam da kazem da takvima kao sto su njegocvi radnici ne treba dati masine u ruke nikakve jer sve pokvare
oni bi zakacili ovaj sk za taj traktor od 98 ks i satrali bi ga za nekoliko dana
:ppozdrav:
 
dvoredni izgleda super i nije skup zato sam stavio link,a moj zmaj ovu godinu odmara.kukuruz nam ubio ovaj vruc vetar,a pre vetra nije bio vostano zreo za silazu tako da sam odustao od iste
 
Ja mislim da za ovaj dvoredni ne treba tako mnogo snage, sa 100KS bi mogao da radi, doduše nešto sporije ali tako bi i SK radio pod manjim opterećenjem. Sa 140KS bi išao baš brzo, al pitanje je koliko dugo bi kombajn izdržao takav tempo. Mislim da ni IMT 5106 bio taman za njeg (na ravnom naravno).
 
Kod mene je na jednoj parceli As72 totalno osušen, al nije to do hibrida već je njiva takva, na njoj se sve osuši ako ne bude dovoljno kiše (sreća pa je mala, samo 0.3ha). Na ostalim se dobro drži, posebno na ovoj koja je silirana (isto AS72). Kod mene u selu je bilo problema sa pregrijavanjima, kod nekoliko komšija su traktori prokuvali al nije ni čudo, silirali na 41 stepen u hladu a brdovit teren (sreća pa je juče bilo prijatno toplo, samo oko 29-30 stepeni).

Meni je silirao čovjek sa Deutz-Fahr/KHD MH650S silokomnajnom i moram reći da sam zaista zadivljen radom te mašine. Sječe nevjerovatno sitno, gnječi svako zrno i nema šanse da se zaguši. Plaćen je 2200KM (1100E). Evo slika:

5zjdiu.jpg


Snimke siliranja imate na temi "Kukuruzna silaža" na podforum "Govedarstvo".
 
Ima ga moj prijatelj iz susednog sela. Odlično radi. U pčetku je imao problema sa protokom vazduha za izbacivanje mase jer je jedan lim za štelovanje istog bio deformisan. Zamenio je par ležajeva i jedan jako skup zupčanik ali se sve to isplatilo jer već nekoliko godina radi besprekorno.
 
Ja sam se zaprepastio kako ovaj SK radi, ima tamo na snimcima kada je sječen kukuruz koji je proživen. Momak koji je to radio je gurao čitava bremena i Sk je to gutao bez ikakvog problema, a ni traktor to nije posebno osjetio (čak i nije previše jak, samo 75KS). Ovako sitno sječenje nema nijedan SK koji sam do sada vidio (vidio sam razne modele Pottinger, Mengele, SIP), a posebno je pohvalno to što drobi zrno (ima corn processor kao veliki profi kombajni). Sama konstrukcija je veoma lijepo riješena, kompaktno i fino složeno sve, svi obrtni dijelovi zaštićeni, pristup dijelovima koji se podmazuju jednostavan, noževi za odsijecanje kukuruza su izvanredno riješeni, svako stablo je prerezano kao da je to brijač radio, uvlačenje stabla takodje odlično, ne otkida klip. Sa inženjerske tačke gledišta, konstrukcija zaslužuje svaku pohvalu. Nisam do sada gledao mnogo SK, ali ne vjerujem da postoje mnogo bolji od ovoga (s obzirom da je napravljen davne 1988. godine).
 
Nama je ranije radio covek da Fahr-om, ali je ovaj imao problema sa protokom vazduha i hteo je da nagomilava masu na ustima i to nikako nije umeo da resi.
 
Znači sada si pronašao Galiganija i među silo-kombajnima.:haha:
Ima jedan Ferabolli na prodaju u okolini ali nisam upamtio oznaku. Traži 1000€...


@lucky

Štelovanje protoka je vrlo pipav posao i kada su limovi zdravi i pravi. Znam jer sam mu pomagao dok je to radio. Treba puno živaca i probi.
Postoji mogućnost da je pohabanost uvodnih guma izazivala zagušenja.
 
Nazad
Vrh