Setvospremači

Odg: Setvospremači

E moram i dalje da branim svoje mišljenje .Prvo Bobo sigurno nisam mislio na drljače kakve tebi prorasta trava :haha: nego na teške drljače , a to je sasvim drugi tip priključka . Sliku jednog tipa takvih drljača imate u temi drljače na str 10 . Drugo ponovo tvrdim da se nemože generalizovati koji je priključak za šta , to zavisi od tipa zemlje. Gledao sam na jednoj tabli , proljećno oranje , jaaako teška zemlja, zasušilo , ništa nisu uradili ni tanjiračama ni sjetvospremačem, a kad su došli sa sličnim drljačama kao na sl , samo malo manje uradjen je solidan posao. (inače ja nemam uopšte drljače nego sjetv.)
 
Odg: Setvospremači

za predsetvenu pripremu u proleće koristim setvospremač IMT 2,9 i to mi je omiljeni priključak,par ljudi u mom kraju su dodali još po 11 šiljka i kažu rade u jednom prohodu.....zavisno od uslova nekad ranije zatvorim vlagu drljačom koju inače koristim za predsetvenu pripremu za pšenicu direktno na oranje kud ona prođe ne treba tanjiranje,nju mi je napravio član Z.B
ehgbbr.jpg
 
Odg: Setvospremači

Malo sam se i ja neprecizno izrazio...

Drljaca bilo kakva ili teska ili obicna ova moja od cjevi, je prikljucak koji se koristi PONAJPRIJE ( ne znaci da se mora tad koristiti) u rano proljece, cim se traktorom moze na njivu da se poravna njiva i zatvori jesenska (zimska) brazda taj posao se radi obicno manjom brzinom nego spremanje da drljaca svojom tezinom razbije sve moguce grude i poravna lijepo njivu, a i ako je oranje bilo losije uradjeno, bolje je i tabi kao soferu u traktoru se voziti.

Drljaca sto teza, to bolja za ovo sto sam naveo. Takodjer dugacki klinovi na vecoj dubini prekidaju kanale za hlapljenje vode koji su se preko zime formirali, i drljaca je sama po sebi gusca od spremaca, i bolje uradi posao koji sam iznad opisao.


Sjetvospremac, pak, se PONAJPRIJE treba koristiti za plitku predsjetvenu pripremu zemljista, obicno vecom brzinom nego drljanje. Spremac, ako se pravilno koristi (na dubini sjetve kulture za koju se njiva priprema) podize i mjesa zemlju i tako ju prozracuje malo, a valjak (valjci) na spremacu stiscu posteljicu, na dubini rada spremaca i ostavljaju iza sebe rastresiti sjetveni sloj sa uvaljanom posteljicom na koju treba doci sjeme sto nije slucaj kod drljanja njive.


Svako neka radi onako kako misli da je najbolje, ali tvrdnje da se spremacem zatvara jesenska brazda i da je to najbolji izbor prikljucka za taj posao, te da ga treba vuci 15cm duboko su po meni sulude...

Da je drljaca bolji prikljucak od sjetvospremaca za pripremu sjetvenog sloja NIJE. Momo je lijepo napisao da nisu nista mogli uraditi spremacen u proljece na lose uzoranoj njivi, nego je posao odradila teska drljaca. prohod ili dva vise i moglo se sijati, ali je izostala ugazena posteljica u koju ce sjeme pustiti klicu i to nije najkvalitetniji nacin obrade, ali njima je tad tako pasalo i tako su uradili.


Drljaca se na njivu izvuce u proljece i tako lose oranje dok jos nije zapeklo se lijepo razbije u manje grude i nema isparavanja vode iz zemlje. u sjetvu dolazis sa sjetvospremacem i po toj jivi radis ko covjek i imas potrebnu radnu brzinu i kvalitetnije se obavlja posao.


Izvinite na duzem postu, ali nadam se da sam sad sve objasnio sto sam htio, i da se vise necu morati ispravljati.
 
Odg: Setvospremači

Jel zna neko dali traktor od 50 konja moze vuc sjetvospremac
od 2.5 metara.Zemlja nije teska a u nekim parcelama ima i brda.
Unaprijed hvala..
 
Odg: Setvospremači

Mislim da je to puno za taj traktor. Ja sam poručio nov setvospremač 2,9m za moju semicu, nekad zna i njemu biti to puno u prvom prolazu.
 
Odg: Setvospremači

Pa da ali ako su dupli rotori, i čovek kaže da ima i malo brda teško. :nono:
 
Odg: Setvospremači

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uouqScG2qYw[/youtube]
Vučem 2,5 m sa torpedom 48, sve po ravnom ali mu ne prija. :haha:
Bolje uzmi manji da imaš viška snage kad treba povući uzbrdo a i manje ćeš mučiti mašinu.
 
Odg: Setvospremači

paorpaor je napisao(la):
Setvospremacima se radi na 20 cm i to znaju oni koji su imali krompir.
Za pripremu zemljista za sadnju krompira setvospremac ide do "gredera" (popularni izraz u nasem selu i okolini koji opisuje polozaj setvospremaca u odnosu na zemlju, dakle najdublje sto moze)
Mi smo dugo godina imali krompir i na taj nacin smo radili. Najvaznije je da se uvek "tera" u pravcu jer skretanje sa spustenim spremacem na krajevima parcela neretko je kostao nekoliko S opruga.
Evo sta ja mislim sta je za krompir najbolje.Inace ide do 25cm i vuce ga 577dv treca spora jedva.Sirina 2m ima 9 radnih tela.
k3ptvm.jpg
zlxa21.jpg
 
Odg: Setvospremači

A u brale, ja sam mislio nešto slično da pravim sa 9 radnih tela, kao gruber ali prilagodjen za manji traktor mislio sam za semicu.
bfj5zt.jpg

a sa ovakvim valjkom pozadi
15eh7rk.jpg

širina bi bila isto 2m, znači sedmica bi se mučila stim gruberom?
 
Odg: Setvospremači

Mislio sam strnjiku, umesto ugara, i sojište direktno za setvu pšenice, umesto dosadašnje tanjirače.
 
Odg: Setvospremači

ja sam našao tako nešto kao kod srđana i svidelo mi se ali su radna tela kao na tom tilerusa gornje slike
ali sad se plašim da li će moći 577 vući,ja ne bi duboko samo za ljušćenje strnjike
 
Odg: Setvospremači

Pročitao sam sve postove u temi gruberi, znam za bubuov gruber to je fabrička sprava i mislim da je dosta teži od ovoga što bi ja napravio, moj zaključak je da bi to išlo.
 
Odg: Setvospremači

Sto kaze moj drugar Tesin 'sedmica je svemoguc traktor', jeste ali sa odgovarajucim tockovima za odredjenu operaciju. Za setvospremac i gruber trazi siroke tockove i tacka s' tim da sa gruberom jako voli ukljucenu prednju vucu. Nisam probao da vucem gruber sa uskim tockovima ali sudeci po onome sto sam video dok radim sa sirokim, vrlo lako bi ostao ukopan sa uskim..
 
Nazad
Vrh