Setvospremači

Naravno da ima smisla. Ja na 4m imam 58 ili 60komada. Pravi pepeo. Staviš ih na razmak od 7cm i samo gas.
tako sam i mislio staviti na 7 cm, ove velike S motike jako vade mokre grudve (vlagu) napolje, i onda se te grudve samo sele levo-desno, nikako da ih razbijem
Čak sam razmišljao i da rotore zamenim za nazubljeni flah kako bi povećao učinak na drobljenje?
Hoće li okvir izdržati veći broj motika ili i njega treba ojačati?
 
Hoce izdrzati... mislim da je manje trenje sa "ravnim" S oprugama, pa iako se povecava broj istih sve skupa nece biti vece trenje nego s "klasicnim" S oprugama...
 
Tako je.Bile su oko 10e komad, sada verujem da su još skuplje.Lomim se već neko vreme da ih namontiram na setvospremač ali nikako da rešim.Plašim se da nisu baš bajno rešenje za našu zemlju a spremač širok pa treba dosta komada a srce bi me jako bolelo ako se pokažu kao promašena investicija. 🤣 Da ih ima neko u selu na svom setvospremaču pa da vidim i čujem utiske lako bih se odlučio a ovako da budem začetnik jednog novog svetskog poretka nisam rad. 🤣
 
Kod mene 558 radi sa 2.2m u d'izvines raznim vukojebinama :D
Ako je spori menjač malo mu je
Jedva pokrije trag
Ja bi 2,4_2,5m mislim idealno
I što duži!!!!!
Rau ili neki slične dužine!!!!!!!
Nikako kratak!!!!
Sa komšijinim 558 vučemo Rau 2,5m i ide odlično
Ja sam godinama vukao 2,2 sa 560
Ostaju tragovi točkova
Sad vučem 2,8 Rau

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Tako je.Bile su oko 10e komad, sada verujem da su još skuplje.Lomim se već neko vreme da ih namontiram na setvospremač ali nikako da rešim.Plašim se da nisu baš bajno rešenje za našu zemlju a spremač širok pa treba dosta komada a srce bi me jako bolelo ako se pokažu kao promašena investicija. 🤣 Da ih ima neko u selu na svom setvospremaču pa da vidim i čujem utiske lako bih se odlučio a ovako da budem začetnik jednog novog svetskog poretka nisam rad. 🤣
Da Matiću, baš to i mene malo brine da ne bude promašena investicija, radi se o 850 evropljana investiciji, ram mi je mao slab pa moram razmisliti kako je ojačati, uglavnom sve flah kant vareno, no neće mi se nikako niti ovako dalje, svake godine sve manje radim sa njime, i to samo na pesku gdje odradi kako treba, na malo jačoj zemlji "0" bodova!
 
Pa da to nije baš za igranje.Rođak ima setvospremač 6.6m i obe garniture opruga pa su ih menjali po potrebi, zatvaranje brazde radili sa klasičnim S a predsetvenu pripremu sa dugačkim ravnim oprugama.Sada vidim stoje S opruge na setvospremaču a kupili su tešku drljaču pa sa njom rade.
 
Ravne opruge traže jači ram u odnosu na krive.
Ako je tezi ram onda treba i jaci :) (ako je teza masina, onda ce i vise da "tone"). Ako se samo zamene S opruge (+ dodas se ~20%), onda ce sila (trenje) biti ~ista sa "ravnim S" oprugama sto se cele masine tice. Tezina - kako su vec kolege naveli - igra ulogu da bi ravne opruge vise "penetrirali"... onda vec malo vise vadi vlagu (a i radi ravnije) - naravno klasicne S opruge i sa "obicnim" ramom jos vise vade vlagu... koliko vidim sve manje se koriste ti "stari" spremaci (inace dobri).
Postoji jedna "caka", a to je lancana brana. Mnogi to koriste, i lepo "zatvara" sta spremac "vadi". To se vec praktikuje od pre 20+ godina "ubacku".
 
Pre sad već dosta godina, dok je FOP još bio naš, bili su kod nas na nekom predavanju koje je organizovala zadruga, između ostalih i ljudi iz FOP-a da promovišu svoje mašine, i tad su naznačili da ravne opuge deluju većom silom na ram pa zbog toga on mora biti jači, tj. mora dodatno da se ukruti u odnosu na ram za krive S opruge.
 
Mozda i nisam u pravu. Nisam ja inzinjer iz FOP-a. Ako budem isao kod njega pita cu jednog "svog" (ko je bas u ono vreme radio U FOP-u kao inzinjer, posle malo severnije, pa su nosili "kongskilde" iz FOP-a za Rusiju) posto smo davno divanili o tome.
 
Nije mi normalno da ravna opruga jace deluje na ram… ako manje izvaljuje manje i zapinje za tvrdo.
 
Ako je tezi ram onda treba i jaci :) (ako je teza masina, onda ce i vise da "tone"). Ako se samo zamene S opruge (+ dodas se ~20%), onda ce sila (trenje) biti ~ista sa "ravnim S" oprugama sto se cele masine tice. Tezina - kako su vec kolege naveli - igra ulogu da bi ravne opruge vise "penetrirali"... onda vec malo vise vadi vlagu (a i radi ravnije) - naravno klasicne S opruge i sa "obicnim" ramom jos vise vade vlagu... koliko vidim sve manje se koriste ti "stari" spremaci (inace dobri).
Postoji jedna "caka", a to je lancana brana. Mnogi to koriste, i lepo "zatvara" sta spremac "vadi". To se vec praktikuje od pre 20+ godina "ubacku".
Da samo posle lančane brane hoće da bude beton posle malo jače kiše.

Coci pačija šapa se koristi za bokluk i nesreću od njive, kriva S opruga će uvek bolje poravnati zemlju u prvom prohodu pošto možeš da je podešavaš po dubini a cilj je da u prvom prohodu poravnaš njivu a drugi prohod radiš finiš (pliće i manje vadiš vlagu) i uništavaš ponikle korove.Pisao sam ranije da sistem RAU (ugrađivane na rau setvospremače i danas ima tih opruga) ima možda najuniverzalniju S oprugu sa duplom krivinom i neki napadni ugao na zemlju između ravne i krive S opruge, tako da nevadi puno grudve, žetvene i vlagu a rade posao.
 
Nazad
Vrh