Setvospremači

Bobo, pisao sam Manjevicu pre par strana kako sam jedne godine iz znatizelje zakacio setvospremac 2.9 za 577 sa gumama od kombajna. Otisao sam na njivu, uradio jedno kj za probu i kulturno se vratio kuci da uzmem Claasa i da nastavim. Ti mali i laki setvospremaci su jednostavno skakavci, zato i nemas ujednacenu dubinu rada i setve. Bilo koji veci, tezi i pravilno nastelovan setvospremac ne prasta grudvama, ne skakuce i ne guzica se. Ponekad treba potrefiti vreme spremanja jer je za neke tipove zemljista pre podne rano a popodne kasno.

A ni ne idem nesto brzo:

 
Bobo, pisao sam Manjevicu pre par strana kako sam jedne godine iz znatizelje zakacio setvospremac 2.9 za 577 sa gumama od kombajna. Otisao sam na njivu, uradio jedno kj za probu i kulturno se vratio kuci da uzmem Claasa i da nastavim. Ti mali i laki setvospremaci su jednostavno skakavci, zato i nemas ujednacenu dubinu rada i setve. Bilo koji veci, tezi i pravilno nastelovan setvospremac ne prasta grudvama, ne skakuce i ne guzica se. Ponekad treba potrefiti vreme spremanja jer je za neke tipove zemljista pre podne rano a popodne kasno.

Moj sjetvospremac je RAU, maribor, tezi je od IMT-a tog zahvata kud i kamo, ne skace po njivi, ne odvaja se. Nitko ne spominje neujednacenu dubinu pripreme nego neujednacenu dubinu sjetve zbog vlaznih gruda koje valjci u sporom radu sjetvospremaca ne mogu razbiti.

Ne da mi se sad, sutra cu izvuci nekih slika iz starog kompjutera pa cu potraziti da vidite kako to kod mene izgleda i kad se tanjura oranje i kad se priprema za sjetvu.

Sjetvospremac iza pluga u obzir dolazi kod mene samo kad se u jesen zaorava sojiste i isti dan ili sutradan po sojistu sije psenica...
 
Bobo, kako god da okrenes taj tvoj setvospremac nije tezi od 500kg na 2.5m radnoh zahvata sto znaci 200kg po metru a recimo moj Akpil ima oko 330kg po metru zahvata sto je oko 65% vise. Jako bitan faktor pripreme je i rotor, sam precnik rotora i broj poprecnih elemenata na njemu.
 
Moj sjetvospremac je RAU, maribor, tezi je od IMT-a tog zahvata kud i kamo, ne skace po njivi, ne odvaja se. Nitko ne spominje neujednacenu dubinu pripreme nego neujednacenu dubinu sjetve zbog vlaznih gruda koje valjci u sporom radu sjetvospremaca ne mogu razbiti.

Ne da mi se sad, sutra cu izvuci nekih slika iz starog kompjutera pa cu potraziti da vidite kako to kod mene izgleda i kad se tanjura oranje i kad se priprema za sjetvu.

Sjetvospremac iza pluga u obzir dolazi kod mene samo kad se u jesen zaorava sojiste i isti dan ili sutradan po sojistu sije psenica...

Takodje i ovdje su 90% kopija RAU koji je radio Maribor, proizvodnja pocetak 80 godina kad se to ovdje pocelo koristiti i nisam imao prilike da vidim da se neki raspao pogotovo valjci, za razliku od zicanih koji je radio IMT, ne samo valjci vec i mjesta kopcanja i same opruge zadnjih valjaka na IMT. Tako da je mala privreda pocela kopirati te RAU sa odredjenim poboljsanjima ali vecinom pogorsanjima od originala.

Prvi Mariborski su imali izgleda jos original RAU S opruge koje su razlicite od ovog sto se sada uvozi mislim iz Italije, drugacije , imali su ravan donji dio a ne zakrivljeni kao sadasnje S opruge.
 
Bubu, moj sjetvospremac je dosta tezak, nikud on ne skace dva reda valjaka prednji veceg precnika zadnji manjeg. treba mu malo brzine i pravi prasinu iza sebe. Moj je problem sto ga ni ovako "laganog" ne mogu vuci dovoljno brzo da bude iza mene zemlja fino pripremljena. Zemlja pravi prevelik otpor da mogu ici u podrljano zimsko oranje direkt u pripremu, nije problem u sjetvospremacu.

Grabik. Tako je, imao sam i ja te RAU original opruge i poskidao sam ih prosle (pretprosle) godine i prodao kolegi u pola cjene a ja sam kupio standardne, zaobljene komplet sve nove. RAU opruga je bilo 18 komada a sad su 22. Jednako se tesko vuce sjetvospremac a sad je 100% pokrivenost traga iza traktora sto nije bio slucaj s prorjedjenim federima. Imam jos dva federa koja moram namontirati skoro novi i onda dobivam zahvat 2.4m. bas ga moram probat zakopcat za brenu da vidim kako ce to izgledat ;)
 
Pa uzmi skini opruge sa strane da ti samo pokriva trag od 549.To mora da može vuci u 2BH.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
U ovoj tvojoj prici Bobo uvek je prva drljaca . Jedne god sam na jesen isao par krugova sa njom i na prolece je to bilo utabano da prednji meckini tockovi nisu uopste upadali a kada se seta po tome kao beton . U tom slucaju je spremac vadio grudve . Prvi prohod idi sa spremacem za zadnji pred setvu drljacom .

Ovo je samo moja primedba proizisla iz iskustva probaj da okrenes upotrebljavane masine .

Ne mora se uvek ici brzo to je samo za finis . Bolje spusti koji cent dublje da lepo rasporedi zemlju i sledeci put kada je ravno " opeglaj " drugom .
 
Kazem vam da koristim sve vise RD u pripremi za sjetvu od kako ju imam. Sjetvospremac nisam dvije godine kopcao za traktor a lane mu jos kupio komplet sve nove federe, bez veze se bacao u trosak, posudjujem ga komsijama da si urade za sjetvu s njim...

Cjela ova prica je zapocela jer su rekli da 549 obican radi sa sjetvospremacem 2.4m bez problema na sto sma ja odgovorio da moze samo u 1BH i nikako drugacije i da za moj pojam pripreme 1BH ne uradi dobro na mojoj zemlji jer je 549 u toj brzini spor i samo se grude premecu lijevo-desno i one se provlace kroz valjke, ostaju neusitnjene.
 
Nema tu puno filozofije , prvo zatvaranje brazde se i ne moze raditi nesto preterano brzo. Poslije se ne ide nikad dublje od dubine sijanja( tvrda postelja i mek pokrivac), zadnji prohod se ide na dubinu sijanja , prijasnji prohodi se rade plice, manje izbacivanje grudvi na povrsinu. PSK i ne moze sijati dublje samo koliko joj obrada u pripremi dozvoli.

Ovdje takodje ima efekat i kako je sjetvospremac vucen, pogotovo kisna zima i zbijeno, ako je neko "varao" i podigao prednji kraj da samo zadnje motike radi da olaksa traktoru to ce se vidjeti kod sjetve, postoje brazde ispod rahlog sloja ,tko ne vjeruje nek rukom ili nogom napravi jarak poprecno na prolaz sjetvospremaca , ako ulagac ide po djelu gdje nije prosla s opruga sijat ce plice. Takodje ne valja da sijacica ide plice od prethodne pripreme ,pogotovo u susnim proljecima.

Drljaca nabija zemljiste i ne znam da neko priprema sa njom osim za lucernu ili slicno.
 
Ja sam pisao več na predhodni mstranam da 565 kod mene nemože vuči dovoljno brzo spremač od 2,5m da bi se to uradilo kako treba. Očito ja imam drugačiji pojam spremanja i za mene je dubina majka, ako nema dubine i ostaje grbavo iza i poznaju se tragovi, to posao nije, zato vučemo sa 90 ks 2,5m direkt u brazdu, samo krenem i ne razmišljam, brzina ima koliko hočeš, a priprema samo takva.

Taj spremač od 2,5m bi po meni bio idealan za 577 DV, uh kako bi to cepalo po njivi, nadam se da budem od nagodinu i to probao:osmeh:

Ja sam najsretniji kad 565 uopče nemora imati posla sa spremačem, samo neka on seje, to je za njega poso :)

Ovo je lani napravljeno na zimskoj brazdi iz dva prohoda spremačem, bez tanjuranja, a nikako nije promrzlo. Ja kažem da "jež" ne prašta :)
 
Vidis da imamo istu zemlju i da s 565 mozes normalno vuci sjetvospremac, morao bi jedan trag potanjurati kao sto ja radim... Zna cika Bobo sta prica ;)

Neka, samo ti teraj, nek prica ko sta hoce ;)
 
Gde mogu kupiti najpovoljnije s opruge ove od 10mm, u plamenu su 600din i plus 100 din koplje i dryac 100din, mislim da je sraf 30din, izadje 830din po komadu
 
Sve su motike uglavnom uvoz iz Italije,ovde kod nas nepravi niko.E sad cena zavisi od prodavaca koja su ruka u lancu i ko koliko hoće da zaradi.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh