Setvospremači

@ bobo Na sirini zahvata su 12cm, jedna od druge. Jedino da nisu bile te pacije noge fabricki, mada ne verujem.
Jel moguce da kod tebe ne moze bez tanjirace u prolece? Pa zar nije laka zemlja kod tebe?
 
Pa ne gledam ja kako je odozgora, normalna stvar. Gledam kako je dolje spremljeno, zelim da je cjela povrsina sto ravnomjernije "uzburkana" a ne da izmedju dva federa imam razmak 5-6cm. Samo dno njive je onda valovito ako se ne koriste kopljasta radna tjela (ono sto kod vas krivo nazivaju "Pacje noge") na federima sjetvospremaca. Ja koristim klinasta, uska radna tjela i kod takvih sjetvospremaca raspored je gotovo uvijek "10 na metar". Njemackih sjetvospremaca sam vidio par komada i na svakom je u tvornici udarena oznaka gdje treba stajati feder da bi bio sto uravnotezeniji raspored.

Montoya: Znas i sam da to nikad nije ni bio originalan IMT proizvod. Licencirali su do poslijednjeg sarafa Danski KONGSKILDE sjetvospremac. Prve serije su cak imale i danske federe na sebi al kod nas su rijetki za pronaci takvi sjetvospremaci. Sistem s federom na trecoj tocki i tockovima je donekle dobar ali ovdje ga ljudi ne vole koristiti. Poskidaju tockove, ukrute trecu tocku i u radu valjci nose kompletnu tezinu sjetvospremaca i onda se oni zicani valjci raspadaju jer nisu za to zamisljeni. Dosta ljudi je zice poizbacivalo iz valjaka i narezali flahova, povarili ih umjesto zica i ti sjetvospremaci rade fentasticno.

Takav spremač IMT Kongskilde od 3.6m plaćen 2500eur s pram cene je i njegovo stanje pa uporedite onda cene sa novim.
 
Poslednja izmena:
@ bobo Na sirini zahvata su 12cm, jedna od druge. Jedino da nisu bile te pacije noge fabricki, mada ne verujem.
Jel moguce da kod tebe ne moze bez tanjirace u prolece? Pa zar nije laka zemlja kod tebe?

Radna tjela na 12cm razmaka jedno od drugog?!? To ispadne 8 motika na metar. Za obicna radna tjela je to po meni pre rijetko ali za pacje noge jos i nekako. Nemam oznake gdje idu federi na mojoj rami pa sam ih slagao da budu sto ravnomjernije rasporedjeni ljevo/desno bez obzira na razmak jedno od drugog. Kad se pogleda radni zahvat sjetvospremaca, prolaze noge mal te ne jedna kraj druge. Dok je bilo na 2.20 rasporedjeno 19 motika ispadalo je jako rijetko.

Jesensko oranje sto ranije u proljece podrljam da se zaravna i da se zatvori isparavanje vlage. Bez tanjuranja nema posla ako radi sjetvospremac. Ljudi koji rade 5 puta zemlje vise od mene u proljece moraju tanjurati zemlju, preci ju sjetvospremacem da bi sijali kukuruz. Sjetvospremac direktno odradjuje katastrofalan posao i ovaj od 2.40 sto imam bi Brena taman vukla kako treba brzinom da se to pripremi da lici na zemlju pogodnu za sjetvu.

Ako se radi rotodrljacom (sto je druga tema) onda naravno da ne treba tanjuranje ali za sjetvospremac je obavezno.
 
Hudjik je broj 1, pa onda kako hocete.

Teško da će bidne tako, ima kolega 3,60m 10-11 godina i bogami ima pukotina i to čim je stigao a čovek vodi računa i nesili, piramida i to kačenje na cupante nisu baš rešene i one dve noseće cevi što nose zadnji kraj je bilo problema i dodavanja srednje noseće cevi zadnjeg kraja.

Bojčetiću i konzum se oslanja na rotore sopstvenom težinom i ravnomerno opterećuje i prednji i zadnji rotor i tu je njegova moć i kvalitet rada, a težak ko smrt.

Kolega Bobo neznam šta podrazumevaš pod letenje sa ursusom 335 i četvorokrilnom drljačom pošto još nisam uspeo sa tom kombinacijom da idem drugom brzihod (ako je to ta letačka brzina) i u drugom gaženju, ako je drljača spuštena i podešena kako treba od tog posla nema ništa osim da sarani taj traktorić, drugom sam samo lupao pokoricu na kukuruzu.

106ks i 2,4m setvospremač :sta:, izvini ali tu nešto neštima.
 
Ja sam već video i krive i varene IMT-ove,ali najčešće ljudskom greškom napravljeni lomovi i krivljenja.Zaboravili često ljudi da izvade bolcne iz transportnog položaja.E sad je to Vogel-Noot uradio da ne može da se desi.Imaju novi sistem zatvaranja-otvaranja bez bolcni.:ppozdrav:
 
Evo da i ja doprinesem sa mojim iskustvom u ovoj temi.Naime, kad sam kupio traktor (imt 560) morao sam kupiti i setvospremac za njega jer ga nisam imao.E sad,nakon mesec dana istrazivanja,resio sam da kupim setvospremac r.sirine 2.5m naravno sa 25 S opruga i sa duplim zicanim rotorima.Ljudi su me tu ubedjivali da moze vuci i 2.9m.Konacni zakljucak,dobro je da ih nisam poslusao.Sa ovom kombinacijom ide lepo,prvom,drugom,plice ,dublje kako god oces,verujem da je za ovakav traktor ova sirina idealna.
 
Teško da će bidne tako, ima kolega 3,60m 10-11 godina i bogami ima pukotina i to čim je stigao a čovek vodi računa i nesili, piramida i to kačenje na cupante nisu baš rešene i one dve noseće cevi što nose zadnji kraj je bilo problema i dodavanja srednje noseće cevi zadnjeg kraja.

Bojčetiću i konzum se oslanja na rotore sopstvenom težinom i ravnomerno opterećuje i prednji i zadnji rotor i tu je njegova moć i kvalitet rada, a težak ko smrt.

Kolega Bobo neznam šta podrazumevaš pod letenje sa ursusom 335 i četvorokrilnom drljačom pošto još nisam uspeo sa tom kombinacijom da idem drugom brzihod (ako je to ta letačka brzina) i u drugom gaženju, ako je drljača spuštena i podešena kako treba od tog posla nema ništa osim da sarani taj traktorić, drugom sam samo lupao pokoricu na kukuruzu.

106ks i 2,4m setvospremač :sta:, izvini ali tu nešto neštima.


Upravo to,moj spremac od 4.5m je tezak 1500kg,i kad ga spustis na rotore,saso mangeeeee.......
 
Kolega Bobo neznam šta podrazumevaš pod letenje sa ursusom 335 i četvorokrilnom drljačom pošto još nisam uspeo sa tom kombinacijom da idem drugom brzihod (ako je to ta letačka brzina) i u drugom gaženju, ako je drljača spuštena i podešena kako treba od tog posla nema ništa osim da sarani taj traktorić, drugom sam samo lupao pokoricu na kukuruzu.

106ks i 2,4m setvospremač :sta:, izvini ali tu nešto neštima.

Cetverokrilna drljaca s rotorima, naravno oslonjena na rotore, drljaca 100% vodoravno podesena. Rotori nose dobar dio tezine drljace i posto se okrecu ne prave otpor kao sama drljaca koja gura kubik zemlje pred sobom, ipak pricamo o predsjetvenoj pripremi i DA 335 vuce u 2. brzohodnoj takvu drljacu bez problema. klinovi malo potroseni ali i dalje u dosta dobrom stanju drljaca.

Ja vam lijepo pisem kakvo je kod mene stanje. U jesen se zemlja poore, s proljeca cim se moze podrljam oranje da zatvorim vlagu i da poravnam njivu da se lakse radi iduca operacija (bacanje gnojiva). Da u 4. mjesecu krenem direktno u takvu njivu sjetvospremacem, 549 DV ga ne moze vuci 2. brzohodnom na 5-6-7cm (kako kad) koliko pripremam za kukuruz i soju. Jednostavno zemlja je takva da se do 4. mjeseca sabije toliko da je bez tanjuranja vuci sjetvospremac prava muka. Naveo sam 5106 i moj sjetvospremac jer taj veci traktor od 549 posjedujem. Moj sjetvospremac je vukao 560 s 14.9 gumama kod kolege 3-4 dana za sjetvu soje i kukuruza bez nekih vecih poteskoca. Po ravnom 2. uz brdo 1. i samo gaas. Kolega takodjer kao i svi koji radimo sa sjetvospremacima prije potanjura njive koje planira sijati i tek ih onda priprema jer drugacije nema smisla raditi. Od kako imam rotodrljacu, sjetvospremac posudjujem drugima da s njim rade. Brze mi je direktno tjerati RD nego da tanjuram s 5106 i s 549 idem jedan-dva traga sjetvospremacem i tek onda sijem.

Ista stvar s tanjuranjem u jesen za psenicu. Pokusavali su ovdje, mogli su posijati ali nista nisu zeli.
 
Meni je ovaj No.1,pa nek kaže ko šta oće.:osmeh:

images
images
images
 
Ako je tako besan, moram i ja kupiti takav 335 :osmeh: ili rotore na drljacu.
Inace setvospremac imt-kongskilde 2,2 m je vukao 335 prvom brzom, ali nije za njega, teska je, a i brzina (prva brza) nije dovoljna, mada takodje s 4718 nisam bas zadovoljan, 3 brza je malo sporije nego sto bi trebao da bude za kvalitetnu pripremu, a 4 ne moze (da napomenem, da uvek zakacimo branu iza, takodje 220 cm sirine, taj pantent smo "ukrali" "izbacke").
 
2.5ks po opruzi i da ide lepo.Sve ispod toga nije posao.
Drugar ima 577 i 2.5m spremac to ide kad hoće i kako hoće ga vuče.Bolje brzina više nego 30-40 cm šire.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Da nema neko da proda neki ram za setvospremac? Od 2 do 3 metra da je što jači.Ako ima neko nek ponudi.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Opet ne citas sta pisem...

Brena bi kod mene mogla vuci 3.6, nista vise, mislim da bi joj i to mozda bilo puno na pojedinim njivama. Zato ni ne nabavljam za nju sjetvospremac. Kolega je u neka sretnija vremena vukao s ursusom 160ks 4.80 sjetvospremac a drugi dok je imao deutza 120 ks 4.20 i nista vise od toga a deutz agrostar se fiiiino znojio pod njim. Svi su tanjurali prije pripreme, drugacije nista od posla.

Pisem ti koliko se zemlja zbije od 2. do 4. mjeseca da je nemoguce vuci sjetvospremac direktno u brazdu nekom normalnom brzinom, mogao bi 549 u 1. direktnoj al to nije posao pa se s tim ni ne zajebavam.
 
Ne tanjuramo več unazad nekih 6 godina NIŠTA prije sjetve kukuruza, samo sjetvospremač direkt u brazdu, tanjurača izbačena iz upotrebe na zimskoj brazdi.
Zatvorim brazdu čim se može sa sjetvospremačem i zatim još jednom prije sjetve, još se nije desilo da smo morali tanjurati, pa čak i da nije promrzlo kako treba.

Jedna stara slika iz 2012. Direkt u zimsku brazdu.
 
Sanana, ajde s 560 vuci taj sjetvospremac direkt u brazdu 2 direktnom... To je kao da ja moj zakopcam za brenu i teram. Upravo o tome vam ja pricam. Laksa tla se brze sabijaju od teskih. Tlo se mrvi kad hodas i poslije ovog rada na slici kad izadjes iz traktora propadas do clinka kad hodas po njivi. Padne malo jaca kisa, u 15 minuta nastaje 5cm pokorice...
 
Nazad
Vrh