Setvospremači

Hudjik je preskup. Ali da je cvrst jeste. Meni se najvise dopada sistem rotora na Rau setvospremacima, gde kompletna sasija naleze na valjke.
 
Hudjik je preskup. Ali da je cvrst jeste. Meni se najvise dopada sistem rotora na Rau setvospremacima, gde kompletna sasija naleze na valjke.

Cvrst do j.....,ima u mom kraju par komada i cim pomislis da malko namotas volan a nisi ga podigao pucaju cupange samo tako......to mu je i mana sto je napravio kao na spartacima,prednja greda i piramida(kacenje) za sebe a onda se cupangama steze ostatak,po meni promasaj tezak
 
Objasni mi zasto bi bez podizanja masine skretao? Nikada to nisam radio. Dodjem do kraja, podignem i idem u sledeci prohod. Ostavim ovratine od 5m da mogu komotno da okrecem iz jednog manevra.

@paor
Svejedno. Odnos kvalitet/cena ne opravdava cenu Hudjika.
 
jedno treba da znas,da nisu sve njive pravilnog oblika i da nemaju sve njive leniju s obe strane.......

Da imam takve njive. Uzglavnice, kanale, trougao (i petougao jednu njivu), pa opet ne skrecem bez podizanja masine. Ram nikada nismo iskrivili za 30 godina, jedino smo se namenjali S opruga. Sada imamo pored Metalogradnja Rau 2.2m i IMT 2.2m koji mi isto deluje da ga necemo pokriviti dok je mene.
 
KTm Pise od leve krajnje, do desne krajnje 2,3m a da je sirina valjaka 2,5m. Po ovome bi trebalo da radni zahvat 2,4m, zato sto se od krajnjih opruga dodaje 5,6,7 cm, zavisi koliki je razmak izmedju oruga.
Glavna stvar je da ovoj setvospremac moze 549 da vuce.
 
  • Like
Reagovanja: KTM
Da imam takve njive. Uzglavnice, kanale, trougao (i petougao jednu njivu), pa opet ne skrecem bez podizanja masine. Ram nikada nismo iskrivili za 30 godina, jedino smo se namenjali S opruga. Sada imamo pored Metalogradnja Rau 2.2m i IMT 2.2m koji mi isto deluje da ga necemo pokriviti dok je mene.

A kako mislis uraditi uvratine na drugom kraju njive gde nema lenije nego je kanal,a kanal ide kao zmija,normalno teras uz kanal,drugo....takvu zmiju odraditi nije isto sa 2.2m i sa 4,5m,mislim nije isto opterecenje za spremac pri motanju u radu,e zato kazem sto se tice konstrukcije za takve uslove nema ravnom konzumu.....
 
http://www.olx.ba/artikal/19925930/sjetvospremac-2-3m/

Da li bi ovo bio prevelik zalogaj za 549 kaže 2.3 širina opruga a 2.5 valjka čini mi se da nabroja 20 s opruga


Sad ce opet biti da ja nesto pametujem...

Rad sa sjetvospremacem u 1. brzini nije posao. Svi znamo da je za sjetvospremac davno utvrdjeno pravilo da je bolje "uze a brze". Posjedujem 549DV i sjetvospremac Metalna maribor 2.4m s 24 federa i dva reda valjaka. Kupljen je samo zato sto je bio povoljan ali bez ukljucene prednje vuce 549 ga ne moze vuci kako treba, vise se ukopava i nije to TO. Godinama smo radili s 18 federa nastimanih na 1.8m zahvata a tragove valjaka smo jednostavno preklapali i to mu je prava mjera ako mislis raditi bez prednjeg pogona. Lane sam zamjenio komplet 24 federa s novima koji imaju povoljniji ugao ulaska u zemlju i sad ga na 2.4m zahvata vuce "taman" ako prije prodjem po oranju s tanjuracom. Direkt u poravnato oranje nema sanse.

Pravilan raspored federa je 10 komada na metar zahvata da povrsina bude pravilno uradjena na jednolicnu dubinu, sve rjedje od toga mozes uraditi s obicnom leskovackom drljacom s namontiranim valjcima.

20 federa na 2m zahvata i teraj misko! Bolje ces pripremiti zemlju za sjetvu, brze i jednolicnije nego da ides prvom brzinom s "krezubim" sjetvospremacem veceg zahvata.
 
Bobo, druze moj, ja na svom setvospremacu, imam raspored S opruga na 12cm. Setvospremac je strane proizvodnje, dosta je masivan, ima dosta dobre rotore nazad (duple), Imt fop radi posao losije od njega. Tako da price da ce leskovacka drljaca sa rotorima bolje odraditi padaju u vodu. Kod mene nije takva situacija. Mozda kod tebe u kraju i na tvojoj zemlji.
 
Bobo, druze moj, ja na svom setvospremacu, imam raspored S opruga na 12cm. Setvospremac je strane proizvodnje, dosta je masivan, ima dosta dobre rotore nazad (duple), Imt fop radi posao losije od njega. Tako da price da ce leskovacka drljaca sa rotorima bolje odraditi padaju u vodu. Kod mene nije takva situacija. Mozda kod tebe u kraju i na tvojoj zemlji.

Izvini, sta znaci raspored opruga na 12cm?!? Zbunio si me s ovim? Na gredi na svakih 12cm opruga ili na sirini zahvata na svakih 12cm opruga?!?

Moj je isto tvornicki, licenca njemackog RAU sistema koji je uvijek vazio za dobru firmu. Dobio sam ga povoljno i kupio sam ga i tad je imao 19 federa na 2.2m i vidjelo se gdje su federi prorjedjeni. Radili smo tako prvu godinu pa sam nadodao 3 federa gdje fale da na 2.2 zahvata dobijem takav raspored da mi po prolazu sjetvospremaca ostaje "motika do motike" Jasno, ne nesto pre gusto ali nema ni preskakanja nikakvog.

Tako smo radili neko vrijeme i odlucim se kupiti sve komplet nove federe ali 24 komada posto izvan rame imam dva mjesta za montazu federa i tad to dodje na 2.4m zahvata opet da ide po cjeloj sirini zahvata jedan do drugog.

Kad kazem krezubi sjetvospremac, to mislim na sistem gdje na 2.4m imas 19 ili cak i manje opruga rasporedjenih i jos jedan valjak umjesto dva i ako ga vuces sporo poznat ce se gdje je koja opruga prosla. Kud nema brzine, tu rijetki federi. Kolega tako ima 2.4 spremac za 539 koji je dobio pod neki dug. Jedva ga je do kuce donesao i sta ce, odreze mu jednu gredu i skrati ga tako da sad ima 3 reda federa umjesto 4. Jako je rijedak (krezub) posto federe s cetvrte grede nije vracao na sjetvospremac i to se vidi kad prodje njivom, 539 ga vuce 1. direktnom i nekad se zna i muciti s njim ali ide nekako no i dalje tvrdim da od takvog posla drljaca s rotorima odradi bolji, ravnomjerniji posao pogotovo sto se ovdje prije sjetvospremaca obavezno mora proci tanjuracom.

Ima komsija drljacu s rotorima, vuce 4 krila s ursusom 335 i leti njivom, drljaca fino "rasporedi" zemlju, rotori imaju brzinu da poravnaju, njiva izgleda fantasticno)
 
Nemoj te gledati kako je lice, nasejao sam ja tih lepih ispeglanih njiva a dole beton
Bude neka godina da se može lepo spremiti lakom drljačom ali uglavnom bez dobrog setvospremača nema kvalitetne pripreme... bar u mom kraju
Što se tiče prizvođača sa IMT 2,9 sam prezadovoljan,VN na njemu je zamenio samo kombinaciju boja i nalapnicu i ništa više a za to sigurno postoji razlog
 
Pa ne gledam ja kako je odozgora, normalna stvar. Gledam kako je dolje spremljeno, zelim da je cjela povrsina sto ravnomjernije "uzburkana" a ne da izmedju dva federa imam razmak 5-6cm. Samo dno njive je onda valovito ako se ne koriste kopljasta radna tjela (ono sto kod vas krivo nazivaju "Pacje noge") na federima sjetvospremaca. Ja koristim klinasta, uska radna tjela i kod takvih sjetvospremaca raspored je gotovo uvijek "10 na metar". Njemackih sjetvospremaca sam vidio par komada i na svakom je u tvornici udarena oznaka gdje treba stajati feder da bi bio sto uravnotezeniji raspored.

Montoya: Znas i sam da to nikad nije ni bio originalan IMT proizvod. Licencirali su do poslijednjeg sarafa Danski KONGSKILDE sjetvospremac. Prve serije su cak imale i danske federe na sebi al kod nas su rijetki za pronaci takvi sjetvospremaci. Sistem s federom na trecoj tocki i tockovima je donekle dobar ali ovdje ga ljudi ne vole koristiti. Poskidaju tockove, ukrute trecu tocku i u radu valjci nose kompletnu tezinu sjetvospremaca i onda se oni zicani valjci raspadaju jer nisu za to zamisljeni. Dosta ljudi je zice poizbacivalo iz valjaka i narezali flahova, povarili ih umjesto zica i ti sjetvospremaci rade fentasticno.
 
Da li neko vuče branu iza setvospremača? Imam Rau 2.8 pa me interesuje način na koji se kači brana. Dosta je teška i iz jednog je dela pa bi bilo možda najbolje pomoću nekog čekrka da se podiže i spušta. Da li neko ima neku fotografiju ili predlog?
 
Bobo,znam da je licenca ali vidiš da ni vogelu nisu smetale žice na frezi
U selu ima nekoliko setvospremača prvih serija koji su preturili ko zna koliko zemlje i još ni jedna žica ne fali
 
Nazad
Vrh