Setvospremači

Zasto mnogi insistiraju na brzinama od 12-15 km/h u setvospremiranju??
Slazem se da lepse uradi, ali posle jake kise, mnogo je jaca pokorica na takvom zemljistu, nego na zemljistu koje je spremljeno pri brzini od 8-10 km/h...
 
Nevredi druže,ja se ubih od objašnjavanja,a oni bi uže a brže,nije setvospremač kratka tanjirača pa da može ako je ravno i 15-17km/,upravo zato što pravi onda prašinu,a ne sitno mrvičastu strukturu kao što bi trebalo
 
Manje zavisi od setvospremača i brzine kakva će struktura biti posle prolaza nego od vrste zemljišta,prethodne obrade,vremenskih uslova i momenta prolaska.Mnogo je tu parametara koji se trebaju gledati kako utiču na završnu sliku pripreme.
 
hteo bih da napravim setvospremac
ajte ljudi stavljajte slike vasih da vidim kako su neke stvari izvedene i resene
da li je dovoljno tri reda opruga ili cetiri
i jedan ili dva reda valjaka, zicani ili od flaha ?
pozdrav
 
Nemoj se zezati sa tim, ne isplati se. Nadji neki krš iz uvoza, prefarbaj i stavi nove opruge i proćićeš jeftinije i manje ćeš se mučiti.
Ja sa pravio pre 3 godine i koštalo me 600 eura(500 eura materijal i 100 eura zavarivač). Tada je cena novog materijala bila 100 din/kg ali sam nešto novog materijala uspeo da nadjem na otpadu po ceni od oko 35 din/kg.
 
cetiri reda opruga optimalno. ja na rau 2.9m imam samo jedan red rotora i to flah i lepo uradi, da sam imao malo vise volje, na to dodati jos jedan red zicanih, prava stvar...

attachment.php


ja sam za neku srednju brzinu od 10kmh, zato sam resio da ne kratim ovo cudoviste da bi ostao u toj brzini 9-10kmh, inace nebi odoleo da teram brze, a to u nasoj peskovitoj zemlji nije bas dobra stvar...
 
Pa jeste, itekako zavisi, ali ne mozes reci da je isti intenzitet mrvljenja, ako vozis 8-10-12, ili 15 km/h. Ipak, mislim da smo svi dovoljno iskusni da znamo kako setveni sloj treba da izgleda, i da prilagodimo brzinu uslovima na terenu, u datom trenutku... Ja licno pripremam sa MTZ-om 820, i IMT sspremacem 2,9 m. U istoj sezoni spremam 6,7, i 8 brzinom...zavisi od zemljista, bitno je da je setveni sloj 6-7 cm, i da je struktura zemljista sitnomrvicasta, sa grudvicama 5-6 mm.
Vidjam ljude koji po relativno losem oranju voze maksimalno (u prevodu, tek da ne ispadnu iz traktora!), sspremac je vise u vazduhu nego u zemlji...ili kad ih pitam kako ide: "ej, lejaaaaa!!!". Prva sledeca kisa- BETON!

Kazem ovo, jer je priprema setvenog sloja jako vazna. Jer direktno uslovljava sklop, a sklop je jedan od cinilaca prinosa na koji ne mozemo da uticemo kasnije.

Ne treba vuci setvospremac onoliko koliko moze, vec onoliko koliko treba!
 
Da da...
Pa kad lepo nikne iz te lejeeee i ti odradiš prskanje zemljišnim herbicidima i padne ta kiša.Miran si do jeseni ,a komšija sa grudvicama ima da šprica svakih 20 dana na njegovim grudvicama jer ispod svake izbije travka.
Raznih situacija ima i može biti.
 
ako ne moze, ce ga kratimo dok mu nebude taman:haha: salim se, laka peskovita zemlja kod nas, a stavicemo ravne opruge, one se lakse vuku...inace ovaj spremac je bio vucni, ko zna koliko metara, valjda 9.5m.jer je od 8m.bio fabricki noseci, pa ga na nekom imanju preradili u noseci...
 
Jer sa ovakvim oprugama? nisam siguran da se vuce lakse, ja nisam primetio jer ga vuce traktor 130+ks, ali ljudu koji su nekad vukli one spremace sto je RAU nekad pravio sa ravnim S oprugama mi pricali da se lakse vuku klasicne S opruge. mozda i nije tako

2roqfpw.jpg
 
dobro ti nisu rekli da se moticica lakse vuce od koplja:sta:
takve mozda malo krace...gde su ti tockovi na spremacu?
ti si uzeo 4.5m jel volis brze, ja da idem preko 10kmh necu.
 
Consumovi setvospremači nemaju točkove, a ova daska montirana u zadnjem položaju često zagušuje setvospremač. Kod mene su svi koji imaju takav setvospremač, prebacili dasku napred.
 
Daska i treba da stoji napred da ravna oranje ili sta vec...
Za nijansu se teze vuku ravne S opruge,al zato bolje rade,nevade tolko mokru zemlju,lepse mesaju zemlju..
 
Nazad
Vrh