Sejanje soje sejalicom Panonija Becker

Ja sam prosle godine promijenio lezaje na turbini, poceli da ribaju.nije strasno za zamijeniti.
 
Danas krenemo sa setvom i na nekih 1,5kj zariba nam turbina covek da popizdi,a njiva u tri lepe jos dosli i sa valjkom odma da povaljam i onda vozi kuci na rasturanje lezajeve u dzep i pravac Kucura po nove i nazad na sklapanje pa ako vreme dozvoli sutra nastavak atraksna!
I meni se to isto desilo u petak uvece.... Sejao sam parcelu od 5 Ha, i na nekih 50 ari pre kraja zaribaju lezajevi...
 
Sad bas citam i hocu da kazem kako je i pocerina neki dan imao isti problem. Doduse nije tako strasno dve crvene i vozi dalje, moja je posejala mozda 300 hektara od kako je kupljena nova tako da do sad nije bilo nikakvih problema sa lezajevima.
 
Kod nas je prve godine kada je stigla promenjeni oba lezaja na turbini i otac napravio mazalice da mogu da se podmazuju i do juce nisu dirani inace smo je kupili 97godine.
 
Samo dobar ležaj i ne treba mazalica,kad sam kupio bekericu skinuo sam turbinu i pošto su bili dobri ležajevi samo ih podmazao,radio sam s njom 6 god. nije bilo problema
 
dscn0152.jpg
Ova mazalca je prosta za postaviti jednostavno izbusiti kroz skoljku i uvrnuti navoj i mazalicu dok
dscn0154.jpg
ova druga se slabo vidi inace je mazalica namontirana na cevcicu mesinganu,a cevcica je uvrnuta dole u kuciste turbine i dosta je svake godine na pocetku sezone jednom druknuti mazalicom mast.Inace vec sam napisao da je to otac uradio jos 97god.kada smo kupili sejacicu i sve do pre neki dan su lezajevi trajali a svake godine podosta posije mimo nasega.Bas mi je zao sto se nisam setio uslikati dok je turbina bila dole da se vidi gde je postavljena cevcica sa mazalicom ovako bas i nepomaze mnogo.
 
Poznavaoci pomagajte juce da zavrsim setvu i opet mi sejacica zastopala,znaci zaglavljuje mi zrno u plocu i nemoze da ispadne i onda pocne da mi preckace i nebaca seme,pritisak normalno od 12-14000psi ali me brine da nisu izbijaci u pitanju posto se vidi da su izlizani i dali je moguce da je do njih??Znaci zrno udje u rupu ali pljostimice i ostane tako zaglavljeno i onda pravi prazna mesta i od 50-100cm?I da dodam probavao sam i sa onim rupama sa strane da ih otvaram i zatvaram ali nepomaze i sve je zadihtovano znaci negubi nigde pritisak!
 
Poznavaoci pomagajte juce da zavrsim setvu i opet mi sejacica zastopala,znaci zaglavljuje mi zrno u plocu i nemoze da ispadne i onda pocne da mi preckace i nebaca seme,pritisak normalno od 12-14000psi ali me brine da nisu izbijaci u pitanju posto se vidi da su izlizani i dali je moguce da je do njih??Znaci zrno udje u rupu ali pljostimice i ostane tako zaglavljeno i onda pravi prazna mesta i od 50-100cm?I da dodam probavao sam i sa onim rupama sa strane da ih otvaram i zatvaram ali nepomaze i sve je zadihtovano znaci negubi nigde pritisak!

Tomo, moj drug ima brusilicu poput one koju koriste zubari ali sa mekanim cetkama, imaju setovi tih cetkica da se kupe u uradi sam islicnim radnjama koje pasu na obicne busilice samo vodi racuna da nisu suvise jake cetkice jer ces izgrebati plocu pa napraviti jos veci problem. Ono sto je mozda najbolje i naj jednostavnije resenje je da skines ploce i potopis u vrelu vodu sa dosta deterdzenta i ostavis jedno pola sata. Posle se brise i obicnim kartonom, sve zavisi cime farbas seme, neka se teze skidaju, furadan naprimer dok se semafor skida ko od sale. Koja ti je masa jedne setvene jedinice od 25000 zrna?
 
dscn0166.jpg
dscn0167.jpg
dscn0169.jpg
dscn0170.jpg
E ovako je to izgledalo kada smo izvadili ploce inace u pitanju je Semafor zastitno sredstvo,a problem je resen Ferijem kantom vrele vode i ostavljene da se otkrave malo cetkicom i na kraju puromatom oprano_Ovo jos nismo imali odkada imamo sejalicu,a koristio se najvise furadan,pozitron i ponco inace zastitu semaforom su mi masinski radili u jednoj poljoapoteci pa je moguce da su dodavali secer kao lepak.Jos jednom hvala Panonstibu,Gruntu i Lucki.Serbia na pomoci!:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

I da najgore od svega je sto cu 3kj morati da presejem:udri:

- - - - - - - - - -

Masa setvene jedinice(25000) je 8,25kg.
 
Sad kad su skinute ploce pregledaj luft u prirubnicama(gde se srafi ploca sa tri srafa)ako tu ima previse lufta ploca seta i hoce da lomi zrno ja sam pre mesec dana morao na jednoj bateriji da zamenim prirubnicu i caure bilo je previse lufta.
 
Sad kad su skinute ploce pregledaj luft u prirubnicama(gde se srafi ploca sa tri srafa)ako tu ima previse lufta ploca seta i hoce da lomi zrno ja sam pre mesec dana morao na jednoj bateriji da zamenim prirubnicu i caure bilo je previse lufta.
To je sve pred setvu odradjeno posto smo je celu remontovali pa smo na te prirubnice menjali osovinice jer su stare bili pojedene!
 
Nazad
Vrh