Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Svaki hidropogon turbine na sejalicama se dobro pokazao jedino treba voditi računa o povratnom vodu koji treba da je većeg poprečnog preseka i ne kači se na ventile spoljne hidraulike nego se pravi poseban izvod i derektno mora da vraća u rezervoar inače izbije semering na hidromotoru jer broj obrtaja turbine je dosta velik, a samim tim je velik i protok ulja.
 
Aaaa znaci ima i tu sve svoje,zanimalo me to i dal gubi broj obrtaja turbina kad se npr da druga komanda,posto drugar ima na kardan i trebaju veliki obrtaji da bi izbacila seme kako treba.
I zanima me koliki je medjuredni razmak na Horsch CO sa Anderson ulagacem.........Hocu da pazarim Horsch sejalicu pa da vidim sta i kako.
 
18cm koliko ja znam,ili 7"


Pardon,zezno sam se,250mm,od 3m ima 12 ulagača,a od 4m ima 16,ali to neseje u liniju,već ulagač raštrkava semena u traku od 4-5cm,ispraviće me g.panonstib,verovatno nisam skroz u pravu
 
Poslednja izmena:
Moj kolega ima IMT sejacicu da lulama (naknadno ubacene) i nije bas zadovoljan jer za razliku od diskoznih skuplja zetvene ostatke i vrlo brzo pocinje da se "gusi" i onda nastaju problemi koje svi znamo koji su.Naravno to ne vazi ako je parcela dobro pripremnjena odnosno cista ali ako ima ostataka pogotovo posle suncokreta onda je uzas sa njom raditi.

Ma kolega sto imam 2 jutra kukuruzista godisnje i to mogu posijati i rucno da bas zagusti ;) Drugo je sve strnje i nesto malo soje. samo me zanima da li ti ulagaci mogu ici iza paker valjka na rotodrljaci u zemlju ili ce "plivati" po stisnutoj zemlji.
 
Aaaa znaci ima i tu sve svoje,zanimalo me to i dal gubi broj obrtaja turbina kad se npr da druga komanda,posto drugar ima na kardan i trebaju veliki obrtaji da bi izbacila seme kako treba.
I zanima me koliki je medjuredni razmak na Horsch CO sa Anderson ulagacem.........Hocu da pazarim Horsch sejalicu pa da vidim sta i kako.

Broj obrtaja može da gubi ako je hidraulična pumpa malog protoka. Broj obrtaja mora biti 4700 o/min. Ulagači kod Airseeder 3 CO je Anderonov setveni aparat. Postoje ulagači koji se postavljaju na razmak jedan od drugog na 12" odnosno 30,48 cm i pošto ovaj ulagač seje u trake sa trakom 6 do 7 " odnosno 15.24 do 17,78 cm ili drugi koji se postavlja na 10 " ili 25.4 cm sa širinom isejane trake 5" odnosno 12,7 cm. Setveni aparat ima centralni i to Accord-ov ili modifikovani Accord-ov koji su oni nazvali Horsch-ov setveni aparat. Iza ulagača se nalaze dva diska jer se pokazalo da pri manjim brzinama kretanja ne uspeva da zatvori brazdicu iza sebe i iza sejalice po izboru ide valjak, zubčasta drljača ili nešto treće (po izboru).Nešto slika na ovaj post:
screenshot1.jpg
screenshot2.jpg
screenshot3.jpg


Ovo je od osobe koja nije stručna u ovim stvarima pa će me neko ko je stručniji dopuniti.Moj je savet da ne gledate ove sejačice sa trulog zapada jer ćete biti napadnuti pošto već imate zapadni traktor. Zato je moj predlog da uzmete kopiju Accord-ove sejalice koja se radi negde u istočnim zemljama i onda će Vas mnogi članovi ovog foruma više poštovati i zahvaljivati Vam se.
 
Dal bi te obrtaje npr zadovoljavao Fendt 614,tjs njegova pumpa,preko su sve na tom sistemu,a mene interesuje Pronto 3DC,nesto mi CO neuliva poverenje da je to dobro,mozda gresim.
 
Malo je 165ks za Pronto 3DC,i komšija je mislio,ali ispalo da ni 220ks nije puno,ali je...š sejalicu gde nemožeš isključiti svaki npr, drugi red
 
Agrounija vuce sa JD 6920 i kazu da ide bez problema,drugar vuce sa Fendom 165ks od 6m al nema kratku tanjiracu....A kako mislis da nemoze da zatvori svaki drugi red,pa ovaj drug je zatvorio prosle godine i sejao soju sa njom a vidim da ce i ove.

Da za zucka,e onakva pumpa li legla,Sauer.
 
Može,na onom bubnju,kaže komšija da je posao za pola dana ili više,da je jednom to radio i nikad više,otad i soju i uljanu repicu seje svaki red
 
Ima ovde stručnijih ljudi što stalno mene ispitujete. Prvo pišem o zapadnoj mašini, a Putin dobija sve veću popularnost tako da moram da predjem da izučavam istočne mašine.
screenshot4.jpg
screenshot5.jpg
screenshot6.jpg

Na ovim slikama su prikazane različite sejalice firme Horsch i kako je koja zamišljena da radi.Znači najopterećenija je Pronto jer u svojoj konstrukciji nosi i tanjiraču (nije bitno kakvu). Za rad te tanjirače u uputstvima piše da je potrebno 100 ks ili nešto više, a ja nisam mogao da je podesim ni sa 140 ks tek sa 170 ks sam dobio zadovoljavajući izgled parcele. Znači o radu u direktnoj setvi nema reči jer je traktor slab. Znači mora se prvo isred ove sejalice odraditi neka operacija da se smanje žetveni ostaci i da se malo "pokrene" zemljište da bi se olakšalo traktoru da je vuče. Drugo taj model traktora ima protok pumpe od 45 do 72 l/min, a opisani John Deere 6920 ima 96 l/min što ćete priznati ipak znatna razlika. Postoji mogućnost da se svaka druga sprovodna cev zatvori.
Žućko ipak neće moći da se zakači ni sa jednom pumpom na ovu sejalicu jer Sauer ima pritisak 420 bara a napojna pumpa 20 bara. Jedino kapacitet odgovara i mislim da je on 105 l/min. Hidraulične pumpe radne hidraulike imaju odgovarajući pritisak odnosno jedna ima od 180 bara, a volanska nešto manji i varira od 120 do 160 bara zavisi od konstruktivne težine kombajna, ali je kapacitet i kod jedne i kod druge mali i iznosi 11 i recimo 6 kubnih cm što neće dati odgovarajući broj obrtaja turbine od 4700 o/min. :ppozdrav:
 
@mindjusar
E sad neznam tacno gde se zapusava,al covek je imao oko 50h i nije hteo da se zeza i sa njom to posejao za dan(6m zahvat),posejala u kilu a raspored zrna kao na pneumatskoj,seje ubija...
Kod mene se repica seje na svaku lulu,plus se ostavljaju tragovi.

Hmm majku mu,resenje kao na drugoj slici bi bilo idealno,kardan i udri,aj resio bi jedan prohod gruberom ili tanjiracom da olaksam malo...Dal bi naprimer moglo da se ubaci naknadno pumpa sa kardanskim pogon i da ima svoj rezervoar,npr od Karlo Pesa.
 
Jedna ispravka gospodo onaj deo koji se zatvara nije bubanj nego razvodnik i evo kako izgleda kada se zatvara mehanički:
screenshot10.jpg

Pošto ste započeli debatu o ovome evo još malo podataka od nestručne osobe:
screenshot7.jpg

To je ta snaga o kojoj sam pisao!
screenshot8.jpg

screenshot9.jpg

Znam gospodine Mindjušar o kome se radi.
Gospodine Nikola Vaš traktor bi radio na granici što se tiče hidraulike i morate imati toliko izvoda koliko piše i još će biti ne talasaj.

- - - - - - - - - -

Samo se nemojte unjanjilovati nego napred, a ostalo će se rešiti. :ppozdrav:
 
Vala bas ima da bude ne talasaj,pa tu kad bi prikljucio usisao bi i ulje iz motora,nesto se mora smisliti ili roncati pa naci neku sa kardanskim pogonom.

Ma nema problema,to trenutno opadne moral,nacu ja neko resenje,jer sam zacrtao da je kupim.
 
Može i hidraulična pumpa da se ugradi na sejalicu sa pogonom na kardansko vratilo samo mora biti i rezervoar, hladnjak ulja, filter ulja i nema problema za pogon turbine a za ostalo ima dovoljno ulja iz hidraulične pumpe traktora.
 
Mene zanima kolika je brzina setve takvom masinom. Vidim da se radi sa preko 10 km/h pa me zanima koliko proizvodjac kaze da je neka srednja vrednost.
 
Brzina kod ovih sejalica nije nigde navedena, bitno je da ima konstantan broj obrtaja, a normu setve postiže od 3 pa do 17 km/h pa ko može da održi pravac i da sedi u traktoru pri tim brzinama taj vozi na maksimumu.
 
Zanima me da li iko na forumu koristi Irisariju sejalicu od 2,25 sa 19 lula, ili neku drugu iz ove marke. Da li su pouzdane i kako seju detelinu i psenicu? Kakva im je menjačka kutija i kakva je za podešvanja? Unapred hvala.
 
Nazad
Vrh