Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Prijatelji da li neko od vas mozda ima staru sejacicu,sa drvenim tockovima,koju su vukli konji,pa je prepravljena za traktor?Stare su sigurno stotinak godina.Ako bi neko bio voljan da mi malo opise princip rada.Unapred hvala!
 
Imao sam ja do pre 2 god,neznam sta te interesuje konkretno ?Moja je izgledala ovako
fotografija0311.jpg
[/IMG]
 
Da li to moze drugacije da se izracuna.Tj koliko obrtaja tocka na oLt gami 18 treba okrenuti da bi izracunali kolicinu semena?
Izmeri obim tocka puta sirina sejalice i izracunas do jednog ara i toliko puta okrenes tocak i izmeri koliko je semena izbacila puta sto.Ako je obim tocka dva metra a sirina sejalice 2,5m, tocak treba da okrenes 20 puta.U dva-tri pokusaja ces znati kako treba da je nastelujes da bi izbacila odgovarajucu kolicinu semena.
 
Da li to moze drugacije da se izracuna.Tj koliko obrtaja tocka na oLt gami 18 treba okrenuti da bi izracunali kolicinu semena?
gama.jpg

VILA-2.25=GAMA 18
 
Ја кући имам Гаму 18, овакву сејачицу:
sijacica-olt-gama-18-sli.jpg

а табела за количину семена је ова:
hwscan00007.png


Точкови тј. гуме су 500-8, пречник је 43цм што онда дође обим 1.35м.
Ширина је 2.25м
Прерачунато на један ар, треба точак окренути 33 пута као горе поменуто али по овој табели за примера ради 260кг по хектару (150/кј) за тај број окретаја точка треба да добијеш 2,6кг семена. Наравно за спиралу 25.
И за све друге сетвене норме лако прерачунај.
 
Evo i moje sejalice,imao sam problem sa njom nisam mogao da je nastelujem za apac da seje 200 kg/ha,sejao sam 240-250 kg/ha....



Posle setve...






Inace moralo je i da se drljaci posle da bi se zakrilo seme....

 
Nazad
Vrh