Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Jeste, ležaji su 6203 a skidaju se tako što prvo odvrneš vijak sa glavčine (mislim da je M8 ) i kroz tu rupu ubaciš imbus ključ i odvrćeš ga dok ne skineš disk sa osovine. Nakon toga moraš da izbrusiš nitne i da ih izbiješ da bi mogao da rastaviš disk od glavčine . Kad to uradiš ostaje ti samo da izbiješ stari ležaj i da postaviš novi , samo nemoj zaboraviti pre nego što staviš novi ležaj da prvo ubaciš imbus vijak sa podloškom inače ćeš morati ponovo da rastaviš. Nije toliko komplikovano kao što se čini na prvi pogled, jedino što nitne malo prave problem dok ih ne izbiješ , sve ostalo je lako.
 
Novo jeste i cestitam coveku na kupovini , ali nova IMT sejalica se nemoze meriti ni sa Nodetkom starom 50god. Propusti na ovoj IMT se vide iz aviona. A za ove pare mogao je da kupi skoro novu Nodetku.
 
@Nedjooo

To jeste nova sejalica, ali samo dok neudje u dvoriste, posle toga nevredi vise ni pola para sto je dato za nju.
Ja sam narucio nodetku, pa videcemo kad stigne! A posejana psenica sa imt-ovom se vidi iz aviona, nemozes poznati gde su redivi, kad landara samo odgore skoro ko rasipacom da si bacio seme.
img2165.jpg


A ovo zito je sejala ova sejalica sa lulama u nepaljeno gruberisano kukuruzoviniste!
img2021.jpg
 
Ok, ja ne bezim od polovnog, za novo para nemam, ali postovani Raca, kanda je malo mnogo da se posle IMT sejalice ne vide redovi psenice. Imaju nase masine mana, ali nije bas tako.
A vecina masina napolje se naradila pre nego sto dodju kod nas, to sam video xxx puta.
 
Postovani moj imenjace, imas oci pa gledas sta kupujes, ima i jako jako dobro ocuvanih masina samo treba biti strpljiv i pronaci pravu stvar, a i za dobru stvar netreba stedeti, uvek volim vise da platim za dobro nego posle da ga popravljam pa izadje skuplje. Malo sam preuvelicao sa redovima, ali meni to tako deluje posle ove sejalice, vise od polovine semena je odgore posle imt-a, i to je zastarela sejalica za polovno a kamoli za novo?
 
Meni samo nije jasno u kao spremljenu ti zemlju prijatelju sejes kad ti je sa IMTovom sve odozgo. Ja sam ove godine sejao i mozda je 30ak % na povrsini ako je i toliko i predjes drljacom posle i divota. Godinama tako sejemo i nema nikakvih problema pri nicanju i razvoju psenice. Druga stvar je da imaju i IMTove sa lulama a ne sa diskovima koje kad je malo prljavije kupe i zagusuju ali sto jest jest bolje poloze seme u zemlju.

- - - - - - - - - -

Zao mi je sto nisam u mogucnosti trenutno da uslikam moju psenicu sejanu IMTovom masinom ali ako odem za vikend kuci eto i slika :cao:
 
Vidim da sam pogresio... Trebalo je da kupim sejalicu od ovih preprodavaca što uvoze sa zapada (npr. iz Švajcarske, Nemačke...). To su mlade sejalice, uglavnom iz staračkih domaćinstava, gde ih koriste za sejanje bašte, i to svake druge godine... :haha:


Hteo sam novu sejalicu. Birao sam izmedju Agrije, Majevice i IMT-a. IMT mi je bila najpovoljnija, a pored toga u mom kraju ih ima dosta i još nikog nisam čuo da se nekad žalio na njih.
Kad budem imao vremena, moram slikati žito, da se vidi kako se "ne poznaju" redovi.

A moram i ovo da napomenem. Prvu njivu kad smo sejali, naišao neki čiča, gleda u zemlju, čaprka... Pa kaže:"Stani, ovo ne valja. Ne valja sejalica. Nigde nema semena...".
 
Cija je sad bolja sejalica od gospodin Race koja je kupljena pre XXgod ili od gospodin Darka koja je kupljena ove god. Obe sejalice su sada polovne. Procenite sami. A sto se tice setve u moje selo su jako zadovoljni ciklonom.
 
Jel oltova sejalica moze da se prepravi sa tanjira u lule? Koliki je to posao,sta sve osim lula treba za zamenu?
 
dragan82 i Raca,ja bih se u svakom slucaju opredelio za nasu novu sejacicu nego polovnu iz uvoza...prvenstveno jer necu da skupljam stare masine od pre 20 god koje su tamo odbacili...bio sam malo po inostranstvu i znam kako i sta tamo ide..a i mora ovaj nas narod hleba da jede,a kad vec prave masine zadovoljavajuceg kvaliteta,imaju mana ali opet meni su dobre...zato uvek prvo NASE pa tek onda zapadni skart.
 
Kod mene u selu ko god ima sejalicu sa tim lulama naseje se posteno,ne moze da seje kako treba na suncokretiste jer skuplja stabljike kao grbulja,kada ima malo vise capura i tad zeza,kada je mokro opet zeza.....ko god je kupio takvu sejalicu vencao se posteno
 
Ne sejem suncokret,sto se tice kukuruzista,ocistim je dovoljno da ne zaglavljulje u sejalici. Koliko se secam starije vucene sejalice imale lule,nisu imali problema preterano.
 
Samo sto ja necu tu stariju,nego da vidim mogucnosti za prepravku oltove, cini mi se da sam negde video IMT sejalicu sa fabrickim lulama.
 
Možda seje maglu :ppozdrav:,ili čiča nije stavio naočare
Taj čiča, tj deda, ima oko 80 godina, a crkveni kalendar još uvek čita bez naočara. Tako da odlično vidi.
Njiva je bila extra spremljena, tako da je svako zrno dospelo u zemlju.


Sa lulama nisam hteo da uzimam, zato što sejem pšenicu na pšenicu, pa ima dosta ostataka od slame, i to bi mi onda gušilo i stvaralo probleme, jer sam sejao i sa takvom sejalicom.
 
Nazad
Vrh