Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Na gami su ipak tanjiri malog precnika pa vise razgurava nego prelece ako je brzina prikladna i dubina rada normalna, ako je u pitanju da neko pretandrce, zbecari i potrosi seme to stoji tj da je seme nezatrpano na :cool: .
 
Nemam uopšte nikakve brane iza sejalice, jer nema potrebe. Sve ode u zemlju. Mislim da je sve samo do štelovanja sejalice.
 
Nemam uopšte nikakve brane iza sejalice, jer nema potrebe. Sve ode u zemlju. Mislim da je sve samo do štelovanja sejalice.

Do štelovanja, a biće i do brzine kretanja, odnosno sve je do rukovaoca. Možda je interesantan podatak da je to ofrlje posejano što sam ja valjkao posejao istom tom Gamom isti onaj čovek koji je i meni pre do pre pet godina sejao uslužno. Sećam se da je baš pičio, dok ja ne prelazim 7 km/h makar da je kako dobro spremljeno.

Sad dok čitam sve ove postove gore uviđam da nisam bio u pravu tj. nepravedno sam svaljivao svu krivicu samo na sejačicu, a u glavnom je bilo do majstora. Ipak, nisam ni mogao da imam širi pogled na stvar jer dotični je jedini koji u mojoj neposrednoj okolini poseduje OLT-ovku. Nema ih ovde. Ili su IMT-ovke ili Brandys-Melichar u toj klasi.
Opet se vraćam na početak. Možda postoji razlog zašto naši ljudi beže od tih OLT Gama sejačica. Interesantno mi je da mi se više sviđaju moje njive, pa i druge sejane dobrim starim meliharkama nego čak i ono kako su mi radili ljudi IMT-ovkama kad sam bio otkačio onog tipa do pre tri godine kad sam kupio svoju sejačicu. Jedan iskusni poljoprivrednik i bivši zadružni traktorista mi je objasnio prednosti i mane krutih ulagača od reči do reči kako sam i ja gore vama izneo.

Ja moram da koristim branu jer iza krutih ulagača ostaju brazde kao na selonit-pločama.
 
Evo navest cu mane koje sam zapazio dok sam ovo malo radio a ko ima vise iskustva neka dopuni

1. Trazi extra cisto seme a gusi odmah ispod setvenog aparata ( po meni treba staviti savitljive i glatke cevi iz jednog komada )
2. Prilikom setve kultura sa laganijim semenom ( jecam konkretno ) na krajnje baterije ne ide seme kontinuirano jer su cevi vise vodoravno nego vertikalno
3. Poprilicno velika razlika u podesavanju raznih semena
4. Nesme da se ide unazad sa spusenom sejalicom jer oce da polomi reduktor ( to su mi rekli )
5. Ako treba da se zaustavi u prohodu to se radi tako da se masina digne u pokretu i nakon zaustavljanja vrati metar nazad tj da bi se izbeglo slivanje zaostalog semena iz cevi na gomilu i praznog mesta u obliku V prilikom kretanja .
6. Prilikom sipanja semena paziti da slucajno ne spadne poklopac iz sredine spremnika jer seme curi direktno na zemlju .
 
Poslednja izmena:
Evo navest cu mane koje sam zapazio dok sam ovo malo radio a ko ima vise iskustva neka dopuni

1. Trazi extra cisto seme a gusi odmah ispod setvenog aparata ( po meni treba staviti savitljive i glatke cevi iz jednog komada )
2. Prilikom setve kultura sa laganijim semenom na krajnje baterije ne ide seme kontinuirano jer su cevi vise vodoravno nego vertikalno
3. Poprilicno velika razlika u podesavanju raznih semena
4. Nesme da se ide unazad sa spusenom sejalicom jer oce da polomi reduktor ( to su mi rekli )
5. Ako treba da se zaustavi u prohodu to se radi tako da se masina digne u pokretu i nakon zaustavljanja vrati metar nazad tj da bi se izbeglo slivanje zaostalog semena iz cevi na gomilu i praznog mesta u obliku V prilikom kretanja .
6. Prilikom sipanja semena paziti da slucajno ne spadne poklopac iz sredine spremnika jer seme curi direktno na zemlju .

1. Nedobijas nista sa savitljivim i glatkim cevima
2.Ja to nisam primetio(sejana samo psenica)
3.To je tacno
4.Nece da polomi reduktor nego spiralu koja je od plastike
5.Tako je kod vecine mehanickih sejalica
6.To je tako....
 
Ako su te cevi i gume dobre, nema gušenja semena. Jedino može da se prepreči smeće (komadići slame) ako prođu kroz razdelnik semena, i tako napravi zagušenje.
Međutim, pošto tokom setve te cevi osciluju, mala je mogućnost zagušenja unutar cevi, pod uslovom da je seme čisto.
 
Na ovoj sa kojom sam radio je komad rebraste cevi savijen u L u koju je uvucena ravna e upravo rabrasta unutrasnjost je smetnja ako kojim slucajem ima po koja iglica od jecma u semenu . Nekontinuiranost laganog semena se ne primecuje kada nikne nego prilkom zaustavljanja kada se protresu cevu vidi se da ima semena koje je zaostalo , govorim za krajnje baterije . Verovatno nisu ni sve 18 najstice iste sto se tice cevi no na ovoj je tako bilo .

No mislim da ce pazar ovakve sejalice da padne posto je skoro za dzabe cena a mane kao mane ima je svaka a sa poznavanjem istih moze posao da se odradi vrlo vrlo solidno . IMT ova je sigurno bolja ali je i 3 4 puta skuplja od game .
 
Krlemrle ti nam nisi preneo mane, a to je da nakupi krtog pa zagusi.

Jesam, zemljače, nisi pažljivo čitao. U jednom od prethodnih postova sam napisao da je potreban pomoćnik na sejačici da sprečava eventualna zagušenja, ali to se dešava samo ako se seje u krtog. Ja uvek kad radim sebi za setvu žita radim osnovnu obradu plitkim oranjem, tako da krtog na površini svedem na što manju meru.

- - - - - - - - - -

... mane kao mane ima je svaka a sa poznavanjem istih moze posao da se odradi vrlo vrlo solidno.

E, to je prava stvar. Upoznaj sve prednosti i mane i shodno tome postupaj. To važi za sve.

Inače, ja sam na mojoj Meliharki originalne limene spirale zamenio crevom za pisoare. Probajte, ljudi, da li to pasuje možda i na Gamu. To crevo je spolja rebrasto, a iznutra glatko, savitljivije je od limenih spirala, a i sabija se(kao harmonika) ni bolje ni gore nego limene spirale s tim što kroz limenu spiralu se desi da seme(naročito sitna semena) propadne između namotaja mimo ulagača, a kod creva za pisoar toga nema.

Za ta krupna i laka semena kao što su ovas i ječam tavanac sa sve osjem Meliharka radi posao odlično ako se majstor seti da uključi automatsko drndanje zatvarača. Taj zatvarač treba da je skoro zatvoren prilikom setve lucerke, nešto otvoreniji kod uljane repice(važi i za slačicu i stočni kelj), jače ili potpuno otvoreno za golozrne strnine i potpuno otvoreno za original ječam. Za ovas i slično, kao što već rekoh treba da drnda gore dole samo što pola njih koji imaju meliharku ne umeju to da uključe ili su izgubili tu polugicu pa džagaju štapićima ili u boljem slučaju ručno drndaju polugu za štelovanje položaja zatvarača..
 
Poslednja izmena:
Posto se moja stara sejacica dosta lose pokazala ove godine. Interesuje me koju biste mi preporucila za 5-6 lanaca godisnje zita sa diskovima ili raonim ulagacima? na polovne milim jer mi se ne daje bas sad toliki novac za novo.
 
Posto se moja stara sejacica dosta lose pokazala ove godine. Interesuje me koju biste mi preporucila za 5-6 lanaca godisnje zita sa diskovima ili raonim ulagacima? na polovne milim jer mi se ne daje bas sad toliki novac za novo.

Za tu površinu samo dve poslednje pomenute OLT Gama(tanjirasti) ili neku staru Brandys Melichar(najzastupljenije kod nas) ili neku drugu od tih konjskih koje se mogu naći u obe varijante ulagača. U svakom slučaju je IMT preskupa avantura. Nisu loše ni one Amazone ili druge iz uvoza u tipu IMT-ovke(takođe sa oba tipa ulagača). One su po ceni između OLT i IMT, dakle < ili = 1000 evra.

Ja sam lično više za raone ulagače. Kod mene jako lepo rade, a na sličnom smo tipu zemljišta. Mnogi ljudi vidim da koriste tu varijantu. Ipak osnovna obrada i predsetvena priprema utiču bitno na ponašanje oba tipa ulagača. Za šta god da se opredeliš navićićeš se vremenom.

Jbt. svaki drugi post je moj. Počeo sam da kenjam. Ma razumećete me, nadam se svi. Traktor mi je u kvaru, pa sad mogu samo da sedim za računarom i da dosađujem svetu.
 
Jel normalno da neko traži 300e za olt gama 18 sejačicu i kakvo se stanje može očekivati s obzirom na traženu cenu?
Video sam je u prolazu i vidi se da nije dugo korišćena. Zarđala je malo. To je sve što sam uspeo da spazim.
Da imam para, razmišljao bih o kupovini.
 
Ako je zarđala onda vredi samo na kile. Treba dosta rada da se dovede u ispravno stanje, ali onda seješ kako oćeš.
 
Jeste normalno,meni je jedan u selu nudio gamu 18 za 300e u radnom stanju,kompletna,ispravna samo je odvesti u njivu i sejati,ima cak i branu iza.
 
Čudno mi je zato što su takve u oglasima preko 500e koliko se sećam.
Mada, ako su joj otišli zupčanici i ostali specifični delovi onda verovatno bez 500e najmanje za sređivanje nema sejanja pa mu to onda dođe isto kao redovnu da kupiš.
 
U oglasima su malo jace cene, kad prodje setva odma idu nize.Nema bas puno razlike izmedju olt i imt, tako da za svoje potrebe 300-500 evra nije puno. Setva 10 evra, mozda i vise, pa kad usporedis da se isplati za 2-6 godina, zavisno koliko se ima zemlje nije puno.
Najbitnija stvar kada je ispravna je sa sejes kad ti hoces. To cesto nema cenu.
 
Slazem se Aco, sejalice za psenicu nisu skupe,a ko nema uvek juri drugog da mu seje ili u mom slucaju cekam kad komsija odradi svoje pa je ja uzimam,ili zurim sa sejanjem da bih njemu vratio. Ovako imas svoje,radis kome oces,radis kad oces i milina.
 
Čudno mi je zato što su takve u oglasima preko 500e koliko se sećam.
Mada, ako su joj otišli zupčanici i ostali specifični delovi onda verovatno bez 500e najmanje za sređivanje nema sejanja pa mu to onda dođe isto kao redovnu da kupiš.
Cela 2 zubcanika koja se zamene za pola sata i kostaju ispod 1000 din oba.Najveci posao na toj gami je zamena lezajeva na diskovima,jako pipavo.
 
Nazad
Vrh