Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Za koliko para se okvirno moze naci Amazone d7, ili d8 u Srbiji? Hocu da zamenim moju IMT, jer se ne snalazi bas sa setvom u tanjirano, nepaljeno, netarupano kukuruziste.
 
Evo naprimer ovakva je oko 6000e U ekstra stanje. Zao mi je sto nisam slikao drugu stranu


33ae5go.jpg
 
Svidja mi se i ova Agrijina...Oduvek sam bio za novo, e sad imam dilemu sta raditi...Za novu zapadnu nemam ni u ludilu (a i da imam, za 15ak hektara psenice se ne isplati), a nekako sam i dalje skeptican s ovim polovnim..Gledao sam pre par godina Nodetke za kukuruz, i skoro sve su bile lose!
 
Sta da ti kazem , sve zavisi gde gledas masine. Ja se maksimalno trudim da uradim najbole sto mogu moj poso . Problem je u tome sto je velika potraznja tih Amazone , a njih na trzistu nema puno. Npr. D7 2.5m se prodaje na 4000e ( naravno u ekstra stanje) .
Sutra ili u Ponedeljak idem da preuzimam neke valjke za izbacivanje semena za Hasiju. Slikacu i zakacicu slike da pokazem koliko je samo valjak za izbacivanje semena na tim sejalicama bio moderno uradjen i to pre 30god. Zamisli kad moze da se odvoje leva i desna strana valjka , tacnije da se iskljuce , a moze raditi samo sredinom valka gde su sitni zubci , za izvacivanje najsitnijeg semena. Ja ne verujem da takve valjke postavljaju na nase sejalice.
 
Danas posto je kisan dan smo i mi nasu masinu malo pretresli, i spremili za setvu. Najvise vremena sam proveo u prepravljanju mehanizma za stalne tragove, nije imao raspored kakav nam je odgovarao, pa sam sekao jedan zupcanik, tj od njega pravio manji s manje zuba, da bi zadovoljavao ciklus koji je meni potreban. Sad ceka samo da sofer sedne i tera.
 
Danas u 10,00 časova počela je setva pšenice u ataru Srbobrana i trajaće 24,00 časova.Setveni agregat čine traktor FENDT 936 i sejalica VADERSTAD Rapid. Evo nekih slika i video klipova.
[video=youtube_share;EWb0hyUxOcM]http://youtu.be/EWb0hyUxOcM[/video]
[video=youtube_share;gRwNtxf5tJ8]http://youtu.be/gRwNtxf5tJ8[/video]
img0011.jpg
img0023.jpg

Punjenje sejalice je vršeno pomoću JCB telehendlera i džamo vreća kako bi se smanjilo vreme u zastoju.Prvo su sejani prohodi za stalne tragove jer navodjenje se vrši pomoću GPS-a.
img0016.jpg
 
Poslednja izmena:
Sutra u 10,00 će se znati koliko je posejano.Inače površina je pripremljena sa agregatom FENDT 936 i VADERSTAD razrivačem Top Down.
 
Kas smo vec kod sjetve i sijacica, pa da priupitam i ovdje...

Imam IMT sijacicu 15 redova s diskovima, racunali smo koliko puta treba okrenuti tocak i dosli smo do cifre 54, da ga ne vrtimo toliko, okrenemo ga 13.5 puta (4 puta manje) i kolicinu sjemena pomnozimo s 400 da dobijemo sjetvenu normu po hektaru. NO meni se nekako cini da to nije u redu izracunato i da smo negdje pogrijesili u koracima.

Mislim, dosta je to precizno (priblizno tabeli u 20kg/ha) i obim tocka sam racunao bez ripni, posto one upadaju u zemlju jer one ne cine "koristan dio" u ovoj racunici...

Molim bilo koga tko ima knjizicu za ovakvu sijacicu da mi prepise taj podatak ako pise ili da mi napise kako ju on stela, jer ja sam sijao dvije godine po tablici i dosta mi laze, tj trosi osjetno manje sjemena nego tamo pise pa je zito ispadalo rijetko... Sijali smo jucer i opet mi nekako malo sjemena ispada i po ovom nasem sistemu a i po tablici... Negdje gadno grijesimo.

Unaprijed zahvaljujem i ispricavam se sto pitam pitanje na koje ce mi bar troje forumasa dati odgovor da imam formulu na forumu pa da racunam, ali kazem, nesto mi tu ne stima pa molim za pomoc na ovaj nacin.

Jos jednom isprike za ovo pitanje koje mnogima vec ide na zivce.
 
Nazad
Vrh