Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Evo kako izgleda valjak za izbacivanje semena na Hassiu DK300 DKA300. Na samom valjku mozemo iskljuciti levu ili desnu stranu , ili obe strane.


1688nc3.jpg


- - - - - - - - - -

Danas je pala ova sejalica.


dp78dw.jpg
25jw0h0.jpg
kd0dvq.jpg
 
Ako si mislio na gamu 18 onda treba okrenuti točak 32 puta da bi se dobila količina za jedan ar (gume 5,00x8") i moraš imati bar 50-tak kg semena u sanduku da bi dobio tačan podatak.
 
Jedna opaska sto se tice game 18 sa njom sam radio ove godine . Seme koje je original mnogo vise curi nego neko iz sopstvene dorade sa mankogalom tj koliko vrsta semena toliko podesavanja .:ppozdrav:
 
Radi se o istoj sejalici. Nikad se nisam oslanjao na tu tabelu, jer je bukvalno svako seme priča za sebe.
 
Jedna opaska sto se tice game 18 sa njom sam radio ove godine . Seme koje je original mnogo vise curi nego neko iz sopstvene dorade sa mankogalom tj koliko vrsta semena toliko podesavanja .:ppozdrav:

To kod Brandys Melichar nema. Ona uzima seme po principu vodeničnog točka na kome se šteluje zahvat kašikice koja ubacuje seme u fiokice. Dotok semena se podešava posebno i kad ga jače otvoriš nema veze da li je tavanac(koga ja lično izbegavam) ili original. Za ekstra lako i zapinjuće seme kao što je ovas ima da se uključi i mehanizam da drnda zatvarač gore-dole. Zato se ja ne odričem dobre stare Meliharke dok jednog dana ne dođem do neke savremene. Varijantu IMT i OLT planiram da preskočim.
Kad smo već kod toga, takođe mi se više sviđa krajnji učinak krutih ulagača u poređenju sa tanjirastim. Išao sam uslužno da valjkam jednu njivu posejanu OLT-ovkom i semena na površini ima kao da je ciklonom sejano dok kod mene ništa osim možda svega par zrnaca, ono što se desi ispadne mimo ulagača.
 
Išao sam uslužno da valjkam jednu njivu posejanu OLT-ovkom i semena na površini ima kao da je ciklonom sejano dok kod mene ništa osim možda svega par zrnaca, ono što se desi ispadne mimo ulagača.

To sve zavisi od pripreme njive za setvu,ako je lose pripremljeno nijedna sejalica(osim za direktnu setvu)nece posejati kako treba........
 
Krle ovu sam uzajmio sa namerom da je isprobam u mojim uslovima i nije toliko losa ima par mana kojih kada se covek pridrzava uradi uredno . Te stare ( dugogodisnji staz na njima ) fritz-maher masine rade ekstra kada se pipka sa njima ,kada se svaki krug sipa seme i kada nema brloga na povrsini :ppozdrav:. Za dubinu ulaganja semena ima da se natezu sve baterije ka dole i posebno na svakom paralelogramu na pricipu spentle . Ako i tada nije dosta dubine a to je obicno iza tockova ( i konjska ima tu manu ) treba namontirati strelu od spataca i bude ok dubina bez semena na povrsini a iza svake sejalice je brana dobrodosla .
 
... treba namontirati strelu od spataca i bude ok dubina bez semena na povrsini a iza svake sejalice je brana dobrodosla .

Ja imam original tegove koje postavljam samo na one ulagače koji seju u trag točkova traktora. U pravu si za branu. Neka ga valjak, a neka ga i brana. Jedno drugog ne isključuju. Ja koristim kandžastu i to tek od ove godine, a verujem i da se nikada neću predomisliti. Do sada sam koristio onu sa karikama.
 
Nisi u pravu što se tiče tih diskosnih ulagača na OLT sejalici. Sa tom sejalicom sam sejao i u loše pripremljeno zemljište pa nije ostajalo seme na površini. Jedino gde se može desiti da seme ostane na površini jeste ako je plitko spremljen setveni sloj, pa točkovi od traktora ugaze zemlju i tu ne mogu diskovi da ubace seme u zemlju.
 
To sve zavisi od pripreme njive za setvu,ako je lose pripremljeno nijedna sejalica(osim za direktnu setvu)nece posejati kako treba........

Sejao sam svoje u gazdački pripremljeno, ali i uslužno u makar šta. Opet nema po površini. Stvar je u tome što tanjirasti ulagač kada naiđe na krtog prekotrlja se preko njega, dakle baci nešto semena po površini dok kruti ulagač kada naiđe na krtog, taj krtog mora proći ili sa leve ili sa desne strane ulagača. U svakom slučaju kruti ulagač ne može da se prekotrlja, tj. poskoči. Sve ima svoje prednosti i mane, pa tako sejačice sa tanjirastim ulagačima rade brže i bez pomoćnika, dok kod krutih ulagača moraš da imaš jednog da sprečava zagušenja.
Viđao sam stare Brandys-ke i Mc Cormick i sa krutim i sa tanjirastim ulagačima.

- - - - - - - - - -

Nisi u pravu što se tiče tih diskosnih ulagača na OLT sejalici. Sa tom sejalicom sam sejao i u loše pripremljeno zemljište pa nije ostajalo seme na površini. Jedino gde se može desiti da seme ostane na površini jeste ako je plitko spremljen setveni sloj, pa točkovi od traktora ugaze zemlju i tu ne mogu diskovi da ubace seme u zemlju.

Tanjirasti ulagači skakuću po krtogu, to sam video. Meni je pre jedan sejao uslužno sa tom OLT-ovkom dok ja nisam nabavio svoju sejačicu i pola je ostajalo po površini. Tada sam pripremao isto kao što to činim i sada. Ti onda mora da imaš neku besnu branu. Ja znam šta sam ranije viđao, a i ove jeseni kakva njiva ostane kad OLT-ova Gama poseje.
Ja sam ove jeseni sejao i valjao usluge u makar šta. Ljudi su cicije. Skupo im da ulože, a posle kad mu ne rodi kao meni što je, onda kaže nisi ti to meni tako dobro uradio kao što si sebi.
Sejao sam ove godine pšenicu posle pšenice u neodnešenu, nerasturenu slamu tanjirano lakom tanjiračom tek pred setvu i to bez drljanja ili setvospremiranja, sa sve slamom po površini. Semena na površini je ostalo jedino tamo gde sam po završetku setve ispraznio sejačicu ne na ceradu nego na zemlju pošto je nezaprašeni tavanac u pitanju.
Inače, još mu nudim i da mu izvaljkam za hiljadarku, a on neka, nemoj, samo ti nju posej i gotovo. Šta taj da očekuje?! Posle će biti zajebo me onaj Indijanac, gle kako mi je isfušerirao. Zbog takvih stvari su se gazde i povukle iz uslužnih radnji, a mi siratinja, davaj, pa makar sj... sejačicu i slomio vrat u njegovu nepripremljenu njivu.
 
Ta Oltova gama ima i opruge na baterjama koje mogu da se steluju i malo nategnu pa nece da skace tanjiracti ulagac i stavice svako zrno u zemlju.
 
Nazad
Vrh