Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Kolega nemojte tako,kritikujete svi redom post od dragan82,a kad neko piše kako pšenicu seje "vikonom" i "ciklonom" na takve niko nereaguje,jadna nam majka,XXI.vek i mi nereagujemo na takve stvari,očekujemo profit od takve setve,oprostićete mi,ali setva podešenom i ispravnom žitnom sejalicom čak i 16 km/h ako je sitno i ravno manje je loše nego štapom i kanapom,toliko od mene
Izvinjavam se i ja ali nekada samo neke postove čitam, ne sve redom rubrike a kada se neko dobronamerno kritikuje ili savetuje mislim da nebi trebalo zamerati jer iskustva su različita kao i svaka godina ponaosob nije jednaka ali kolliko vidim da ni pohvale na dobrim stvarima ne pljušte.
 
Kao prvo način moje obrade ja prvi nesmatram savršenim,samo kompromisom meni dostupnim oruđima,uštedom vremena i energenata i možda za nijansu većim profitom,ali naravno da od svega postoji uvek BOLJE,samo zavisi kome je šta rentabilno,koliko ko planira unapred,i kolika ko ima m..a
 
NA: pokusaj sijati u 1. brzini i u 2. pa gledaj sijacicu sta iza radi i "osjetit" ces kad joj je dobro a kad nije. pri vecim brzinama tanjuri ne ulaza na nastimanu dubinu rada, nego plice, baretije skacu i preko najmanjih grudica zemlje, diskovi bacaju zemlju sirom...

Mi sijemo s 539 IMT i sijacicom 15 redova. 2. najvise pola gasa, nikad preko toga. Sije jako fino i nigdje ne omasi ni u sjetvenoj normi.
 
Bobo slozices se da je kod sejalica najbitniji njen mehanizam u unutrasnjosti koji se ne moze videti golim okom i nacin kako radi.
Mozes ti vuci 10km/h i izgledace na oko da lepo radi,najbanalniji primer je neka mehanicka i neka aj da kazem brendirana pneumatska sa elektronskom kontrolom setve.
 
Uh, ne mogu se skroz sloziti s tobom, mislim da je i odrzavanje sto jednolicnije dubine sjetve takodjer vrlo bitna stvar... Ako meni baterije letaju gore dolje po njivi dok sijem, tu bude svega, plice, dublje, jedno ranije nikne, jedno kasnije, pa neujednaceno dozrijevanje i takve pizdarije...

Pricam o stvarno ekstremnim slucajevima, ali eto.

U mom kraju se (kao i kod vecine malih poljoprivrednika) ne mari previse za dubinu sjetve samo da se posije, i ako sijacica na sebi ima drljacu koja "sakriva sjeme" opet se svejedno sjeme MORA zadrljati. Meni su se smijali kad za IMT sijacicom nisam dvije godine zadrljavao sjeme psenice i soje. govorili su da nece nici, da sam skrt za gorivo i lijen za kopcanje drljace, da idem na svoju stetu. Psenica je svejedno nikla, bas kao i soja ali NE opet ljudi ne slusaju i svatko radi po svojem...

Tako da ista stvar vrijedi i za brzinu sjetve, odredjivanje sjetvene norme, i tako dalje...
 
"Majevica" uskoredna sejalica

207xta0.jpg

fdfvwh.jpg
 
Ja ne znam da li su ovi u majevicu debili ili sta vec. Ova dva siljka iza gume nece nikada funkcionisati sem u jako rastresitom zemljistu. Toliko su korisni da ih niko ne koristi ni na IMT , Nodet itd. Svi oni su postavljali te siljke samo radi reda. jedina marka na kojoj sam bideo da su lepo razmislili po tom pitanju je AEBI. Oni su postavini 2 komada na istu sirinu kao i svi , ali ne na istoj liniji ( redu) nego jedan iza drugog.
 
Dragan82,po tebi izgleda nista sto je domace proizvodnje ne valja,sigurno je nodet od 20 i kusur godina bolji od nove majevice,jel tako?
 
Procitao sam ja tvoj post,i meni nije jasno zasto ta dva siljka nece funkcionisati,ja ne mogu nista da kazem o toj sejalici jer je nikada nisam video u radu,kada je vidim prenecu iskustva...
 
Ok. Mozda nisam neki pisac, pisanje mi nije jaca strana.

Ta 2 siljka mogu dobro da funkcionisu samo u rastresitom zemljistu ili u njivi gde je radila RD. Inace tamo gde su grudve velike . Izmedju ta 2 siljka upadne grudva i zaglavi. Dosta su blizu postavljena . Ista je situacija i na IMT i na Nodet. Lepo resenje ima AEBI. Nacrtacu na papiru i poslacu da vidis kako je lepo AEBI to resio.

Mozda ja nisam u pravu , ali ja nikada nisam na IMT koristio te siljke bas iz tog razloga.
 
Ok. Mozda nisam neki pisac, pisanje mi nije jaca strana.

Ta 2 siljka mogu dobro da funkcionisu samo u rastresitom zemljistu ili u njivi gde je radila RD. Inace tamo gde su grudve velike . Izmedju ta 2 siljka upadne grudva i zaglavi. Dosta su blizu postavljena . Ista je situacija i na IMT i na Nodet. Lepo resenje ima AEBI. Nacrtacu na papiru i poslacu da vidis kako je lepo AEBI to resio.

Mozda ja nisam u pravu , ali ja nikada nisam na IMT koristio te siljke bas iz tog razloga.

Ja bi reko da se u velike grudve-buse nesije žito, ni išta drugo. Valjda treba površinu tla fino uredit u predsjetvenoj pripremi pa onda ić u sjetvu.
 
Čekaj a kako da se zaglave grudve kad te opruge "žive" u zemlji kao S opruge, to ipak nisu obične šipke, malo su i razmišljli kad su pravili tu sejalicu nisu je samo prekopirali.I lepo kaže čovek ne ide pšenica u "zgrudvano" zemljušte.
 
ne podrzavam neke draganove stavove ali imam to na imt sijacici i sve zivo se glavi i kukuruzovina i grudve i sta god naidje
 
A jel su to obične "šipke" ili opružne "šipke" kao na ovoj sejalici?
 
ma obicne su .savijene su one kao ali slabo se uvijaju tj nikako
 
Momci ste vi seljaci ili zivite u gradu. zasto mi postavljate takva pitanja.

U mom kraju je takva zemlja da kad se ore moze samo tanjiraca , ne moze setvospremac. setvospremac moze ali samo u jesenje oranje. Ponekad su tako losi uslovi da ne moze da se fino isitni zemlja , a setva mora da seodradi.

Situacija sa ova 2 siljka je ista kao kad bi na setvospremacu postavili 2 na istu razdaljinu.
 
Ja neznam kako ove na Majevici rade ali taj što nas je vodio kroz fabriku je i glavni konstruktor i kaže da to u praksi odlično funkcioniše, a idea takvog dodatka je da kada se radi na vlažnom zemljištu da ti dodaci razrakljuju zemljište i da olakšaju setvenom aparatu da useje pšenicu.
 
On je ste u pravu , ali to je samo teorija. Zasto kazem teorija , zato sto on nije radio sa njom i nema iskustva. Nije bitno kakve su opruge , bitna je razdaljina izmedju njih.
Ponekad te opruge lepo rade , ali ko ce stalno da ih skida i da ih stavlja.

Znamo i sami da u zemljoradnji imamo svakojakih iznanadjenja , da nije sve servirano na stolu.
 
Nazad
Vrh