Secerna repa 2020

Prve analize na sadržaj šećera obećavajuće. Prosek šest analiza 14% sadržaj šećera, prosečna mas korena 650 grama. Nijedan uzorak ispod 13, čak jedan preko 15.
Repa u monokulturi najslabija po digestiji 13.1, masa korena 550 grama.
Ja mislim da je bilo za ocekivati da repa u monokulturi bude najslabija

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
 
Kod nas isto su merili težinu. Kod mene prosek 800g kod oca 1000g. Sadržaj šećera se još ne zna.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Gledao sam repe po nasem ataru juce, onih par dana vruceg vetra ih je prilicno ostetilo. A do pre 10ak dana su repe bile za uzor.
 
Uradio danas četvrtu zaštitu na večitom ogledu. Veoma sam zadovoljan stanjem useva u ovom trenutku. Mislim da mi je ovo najbolji ogled ikada koji sam izveo. Videću kako ću završiti.
Stanje repe kući, rekao bih prosečno. Ništa spektakularno. Imam jednu jako osetljivu sortu i sada je cerkospora probila. Na drugoj njivi nema toliko cerkospore, ali ima korova. Videćemo kako će se to sve završiti.
Današnje slike sa večitog ogleda.





 
Probao sam ove godine Barbados na svojim njivama. Nije katastrofa još uvek. Takođe najgore je stanje na parceli gde je u monokulturi. Mislio sam da ću uspeti da se izborim. Sixtus mnogo bolji. Dogodine najverovatnije ubacujem Heston na jednu tablu. U večitom ogledu jako lepo izgleda. Jedva čekam rezultate za dva meseca.
 
Prve analize na sadržaj šećera obećavajuće. Prosek šest analiza 14% sadržaj šećera, prosečna mas korena 650 grama. Nijedan uzorak ispod 13, čak jedan preko 15.
Repa u monokulturi najslabija po digestiji 13.1, masa korena 550 grama.
Danas uradili nove analize. Uzorci su uzeti sa istih lokacija, zbog lakšeg poredjenja. Samo sam nastavio sa vadjenjem korena iz istih redova.
Prosek digestije 14.36 bez monokulture. Masa korena 770 grama bez monokulture. Monokultura digestija 12.5, masa korena 590 grama. U principu varijanta sa 100 kg azota najbolja od trenutnih uzoraka. S nestrpljenjem čekam da se zaukamo sa vadjenjem i analizama.
Liči da će ovo biti rekordna godina za proizvodjače šećerne repe. Bar za one koji su uradili sve kako treba.
 
Ja sam trebao da radim cetvrti tretman danas,ali sam odustao jer je bilo kise. Odlucio sam se za bakar + brisk. E sada sam u nedoumici da li razvuci malo ovaj tretman uraditi jos taj jedan i gotovo za ovu godinu.
 
Ako od ove izmerene kilaze ostane pola bicu zadovoljan. I ja sam danas uradio 4-ti tretman e sada od termina vadjenja zavisi da l iradim 5-ti.
 
Približavamo se početku kampanje vadjenja repe. Nažalost nećemo na nivou celokupne proizvodnje postaviti rekord. Sigurno će biti proizvodjača koji će ostvariti izuzetne rezultate, ali isto tako ostaće gorak ukus kod ostalih koji su mogli mnogo bolje da iskoriste izuzetno povoljne uslove za gajenje šećerne repe, a to nisu učinili. Koliko sam informisan opet su počele da se pojavljuju gumene repe, a to će opet dovesti do toga da se po meni previše rano krene sa vadjenjem, jer repa od silnih kiša na pojedinim lokalitetima nije akumulirala dovoljno šećera. Prostora ima na dobrim njivama da značajno poraste i prinos i digestija, ali će sigurno deo njiva sa izuzetnim potencijalom zbog neophodnog rada šećerana biti izvadjen.
Trenutna situacija sa repom je rekao bih šarolika, kako u pogledu stanja useva, tako i u pogledu prinosa i kvaliteta korena.
Postoje nekoliko osnovnih razloga za to, na neke smo mogli da utičemo na neke ne. Nekoliko najvažnijih stavki na koje treba da se obrati pažnja su priprema za setvu i setva (mislim da tu pravimo velike propuste i imamo neujednačen usev zbog neravnomernog nicanja), djubrenje azotom (pojedini proizvodjači prekomerno koriste azotno djubrivo) i zaštita od cerkospore (prvenstveno pogrešan momenat tretiranja). Imamo i dosta nepoznanica, a tu prvenstveno mislim na biljne vaši i viruse i pojavu gumene repe. Ove dve stvari će biti rešene u narednom periodu ukoliko bude volje od strane šećerana da podrže ta istraživanja, jer znam da ima ljudi koji znaju kako da se ove stvari suzbiju ili dovedu na značajno manju meru.
Što se tiče rezultata u drugom poluvremenu, generalno industrija šećera gubi 3:0, da li će nas napumpati u nadoknadi vremena kao 2018. godine iskreno se nadam da neće. Sa ovim rezultatom možemo da se nadamo da ćemo u 2021 nadoknaditi zaostatak. Ako masovno eksplodira trulež zaista ću biti zabrinut za narednu proizvodnju.
 
Neverujem da secerane planiraju da zavrse mec sa 3:0 u nasu korist. Tj korist proizvodjaca. Praksa je pokazala da umeju dobro da zavuku. Treba samo posmatrati

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh