Savet oko kompa!

Sa tim procesorom zaboravi na YT klipove i strimove, ali ne kosta te nista da probas. Za audio fajlove ti preporucujem da instaliras Audacious on ti je po interfejsu najpriblizniji Winampu, a za video fajjlove imas VLC kao i na Win-u. I ja koristim "Vatrenu liju" na Linuksu. ali imas opciju i za Chrome i Operu isto kao na Win. Za torente imas opciju Transsmision-GTK ili Qbittorrent aplikacije oba rade dobro. Za ofis pakete imas opciju Libreoffice ili Openoffice, ili malo lakse aplikacije kao sto su Abiword (aplikacija za word dokumente) ili Gnumeric (aplikacija za excel fajlove). Bas sam pre neki dan radio sinu prezentaciju za skolu u Libreoffice Impress koja je dobra zamena za Powerpoint. Za pdf. dokumente ako kojim slucajem ti zatreba preporucujem Evince, cak podrzava i djvu. format.
 
Хм, некоћ је "Јутјуб" радио на тој конфигурацији (сокет А "Атлон" 2200, 1 Гб рама, нВидија 5200) под ХР-ом...

Да, копао сам о "Пеперминту" и видим да тамо има гомила разног софтвера кога бираш приликом инсталације, а кога и ти помињеш.
 
Нешто као апдејт у вези "Пеперминта": скинуо 32-битну верзију, спојио обе партиције у једну док су још биле под "Виндоузом" (да се не бих зезао одмах од почетка да то чиним у "Линукс" окружењу) и покренуо инсталацију "Пеперминта" са нарезаног ДВД-а. Лепо је то протекло, доста интуитивно, чак може лепо да се изаберу опције који ће софтвер да се инсталира (или не) типа, браузера, медија плејера, офис пакета и сличних керефека, као и подршка за појединачне марке штампача. И ја практично све оставио штиклираним, осим неког софтвера за видео обраду или тако нешто, као и подршку за све остале штампаче осим ХП (каквог имам). Све било по ПС-у, појавио ми се онај десктоп (или четири, као што је то иначе фора код "Линукса"), али у мајчину - нема ми браузера, нема ми плејера неког, нема ништа од офис пакета. Уђем у нешто налик "старт менију" и све то подсећа на "Виндоуз", али када уђем у неки одељак где бих требало да нађем нпр. браузер и кликнем на нешто што би требало (барем тако ради у "Виндоузу") да га покрене, отвори ми се дијалог прозорче са нечиме где ја треба да бирам шта да инсталирам и одакле... нешто такво, што би тешко могао да назовем "јузер френдли" - не знам ни шта треба да се унесе у то поље, како се и "Линуксу" означавају извршни фајлови (оно "виндоузовско" .exe). После недељу дана фрустација са тиме колико везе немам са тиме, до неке наредне прилике, када можда и научим нешто о том "Линуксу" (канда би га завол'о, ал' н'умем), инсталирао сам на тај стари комп 32-битну "седмицу" са сервис пеком 1. Твиковао сам понешто да се приоритет стави на перформансе, а не на изглед и све то ОК ради, осим што сам ограничен софтвером који подржава рад на процесорима без SSE2 инструкцијама, што сокет А "Атлон" нема.

Него да питам нешто... Има л' ко некакву исправну и пристојну или разумно модовану верзију 64-битног "Виндоуз" 7 са СП1, линк са Нета или примерак на диску?

И друга ствар: они SSD назови дискови - како то функционише? Убодеш САТА кабл и напајање и када покренеш систем, у "мај компјутер" га видиш као нову партицију?
 
Za SSD hard diskove je to princip, osim ako ga ne spajaš na Linux. Zavisi kako je formatiran, u 99% slučajeva bi trebalo da ga vidi, a tada bi bilo zgodno da se ponovo formatira u željenom formatu (ja bih NTFS). Mada sve zavisi koji je operativni sistem u pitanju, možda ima neki bolji (brži ili stabilnijie) format sistem.
 
Да, интересује ме за NTFS фајлинг систем, јер ми нешто дунуло да са њим и још малчице РАМ-а продужим век компу који није тако стар као онај на старом "Атлону", а видим да тај "солид стејт диск" фигурира у свакој причи. А "Линуксови" ext3, ext4 или који већ фајлиг систем да користе све те дистрибуције, су ми, као и сам "Линукс", још увек "шпанска села".
 
Zorge
Imam ja Win 7 i 32 i 64 bitne verzije, u osnovnoj varijanti...
Klot što bi se reklo....
Sve programe moraš kasnije sam da instaliraš, tipa "brauzer", "media plejer" itd...
Morao bih da nakačim na Google drive pa da skineš, ne znam koja su ograničenja po tom pitanju...
 
А што морам да инсталирам браузер и медија плејер? Па шта фали Интернет Експлореру и Виндоуз Медија Плејеру?

:haha:


Ма наравно да морам да инсталирам остали софтвер, али инсталирам оно што желим, без трпања нечега што ми не треба - тако сам и навикао.

Него, у вези те твоје 64-битне "седмице", реци ми да ли имаш ту и неки кључ за инсталацију који ради или ти нешто друго решава... проблем легалности, односно изостанка исте? Јеси ли користио ту твоју "седмицу" на неком компу и да је радио к'о што Бог заповеда, без да ти нешто тражи, да се региструјеш или тако нешто? Ако је таква, дај предлог који ти одговара да се докопам те копије. Мени одговара и тај "електронски" начин кога предлажеш, али није ми мрско ни да ти пошаљем пар бланк ДВД дискова у све амбалажи погодној за транспорт, па да нарежеш и туриш све то у проложени коверат. Само реци.
 
Svi sistemi mogu da se nađu na internetu i krekuju, ne znam zašto komplikujete

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Zorge sto nepita lepo u temi vec si tako lako odustao od linuxa.

Kod linuxa ti je najbitnije da znas da namestis permisije, da znas oznake za faljove koje su ti otkljucane da li imas pristup da samo citas fajl ili da mozes i da ga menjas....

Okruzenje se lako namesta, taskbar, ikonice i slicno.
Kada isntaliras aplikacije je najlakse i najbrze iz terminala, ukucas komandu i sve ostalo se samo odradi.
Za pocetnika ti treba oko 30 komandi da znas i zavrsio si 90% stavri koje obican korisnik mora da zna.

Evo ti dobar kanal gde mozes uciti o linuxu...



Ako ubacas ssd obavezno instalacija OS na ssd. Ima komp da prodise.
 
Poslednja izmena:
Svi sistemi mogu da se nađu na internetu i krekuju, ne znam zašto komplikujete
Знаш како, ја сам овде - https://windo wsb it.net/ ....нашао гомилу стандардних верзија и модова, одатле сам чак и скинуо 32-битну "седмицу", али ме глава заболи од коментара испод сваке од редакција ОС, који год он био, па зато сам питао људе оде има ли неко испробану копију "седмице" са којом нису имали проблема.
Zorge sto nepita lepo u temi vec si tako lako odustao od linuxa.
Тако ме је исфрустрирао "Линукс", да нисам чак ни знао шта бих могао да питам. Ал' покушаћу једном поново са њим, то сам сигуран.
Ako ubacas ssd obavezno instalacija OS na ssd. Ima komp da prodise.
That's the idea.

Него, је л' са њима фора да бренд има тежину када се прави избор? Шта има код нас од тих "солид стејт", а да даје стабилне перформансе?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako ne planiraš prelazak na novu konfiguraciju, i ne treba ti mnogo memorije, ne moraš da gledaš top brendove.
Samo izbegni Kingston A400

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ал' сам заост'о: ја бих помислио "Кингстон, то би требало да је коректна ствар..." :(
 
Taj model je baš kritičan. Crucial BX500 je korektan, ugradio sam dva komada 240G modela , ali korisnici nisu uopšte zahtevni. Starije konfiguracije.
Ako hoćeš sigurno i trebaju ti performanse, tražiš top modele bilo kog proizvođača, Samsung, Kingston, Adata, Crucial.
Nije toliko bitan proizvođač, već da gledaš višu klasu modela.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Перформансе ми баш и не требају, у смислу, да је брз међу ССД-има, већ ми је довољно што су они и онако за три копља бржи од класичних ХДД-ова. Али има оно што сам приметио на Јутјубу у неком тесту но-нејм ССД-ова: у неким тестовима ти мали 120-128 ГБ цепају супер писање до око 50 гига капацитета, а онда им брзина опадне чак и на мање од трећине оне почетне брзине и као, то је ствар контролера и меморијских модула уграђених у конкретне моделе, па зато и тражим препоруку за неке са стабилним (да им се не догађа тако драстично то што сам малопре поменуо), не врхунским перформансама.

Колико те схватам, добар посао раде сви они који долазе од оних који су су одавно у бизнису са РАМ меморијама.

Фала ти на препоруци - имаћу то у виду када будем кликао на тастер КУПИ.
 
Poslednja izmena:
@ zorge

Ima tu dosta zackoljica od serije do serije, koji kontroler imaju, da li imaju DRAM...

Ovo su sve provereni modeli i best buy.

samsung 850evo,860evo, Crucial MX500, Kingston KC600, WD BLUE 3D.
 
Ма не за тај матори сокет А "Атлон" кога сам помињао - он је и онако на плочи са препотопским ПATA интерфејсом (КТ-133А чипсет 🤪 ). Дунуло ми да ССД накалемим на.... други "Атлон", неки тројезгарни на три гига - он је са САТА III интерфејсом, као и сви ти ССД-ови. Баш ћу да проверим кол'ко може да тера саутбриџ на матичној тог компа, да не пазарим ССД чије ће перформансе бити оверкил за ту плочу.

А шта рекосте за АДата ССД-ове? Модел СУ650 ОК?
 
А што морам да инсталирам браузер и медија плејер? Па шта фали Интернет Експлореру и Виндоуз Медија Плејеру?

:haha:


Ма наравно да морам да инсталирам остали софтвер, али инсталирам оно што желим, без трпања нечега што ми не треба - тако сам и навикао.

Него, у вези те твоје 64-битне "седмице", реци ми да ли имаш ту и неки кључ за инсталацију који ради или ти нешто друго решава... проблем легалности, односно изостанка исте? Јеси ли користио ту твоју "седмицу" на неком компу и да је радио к'о што Бог заповеда, без да ти нешто тражи, да се региструјеш или тако нешто? Ако је таква, дај предлог који ти одговара да се докопам те копије. Мени одговара и тај "електронски" начин кога предлажеш, али није ми мрско ни да ти пошаљем пар бланк ДВД дискова у све амбалажи погодној за транспорт, па да нарежеш и туриш све то у проложени коверат. Само реци.
Evo moje "arhive"...
Tu su mi razne verzije Windows 7 , SVE SU LEGALNO skinute s oficijelnog Microsoft sajta dok su dozvoljavali slobodan pristup, a ja bio vredan , pa iskoristio...
Skoro sam kupio SSD od 240GB i ugradio u kompjuter, i na njega instalirao Windows 10 Pro...
Sad samo mi reci, jel hoćeš "osnovnu" verziju Windows 7 x64 SP1 ili neku drugu?
Aktivira se preko Windows Loader-a, i bez problema prolazi kao "plaćena" na Windows Update...
Nisam još stigao da obrišem Windows 7 x64 sa hard diska, jednostavno, mogu, ako kojim slučajem mi "padne" ova "10"-ka, samo promenim redosled u BIOSU hard diskova, stavim taj sa 7-com kao prvi, i voala, podiže se 7-ca...
Ali, mogu reći da ova 10-ka Pro radi savršeno već par mjeseci već, te tako će najverovatnije i 7 biti uskoro komplet obrisana, i oslobodim deo hard diska od 50 GB......
https://postimages.org/][/url]
 
Nazad
Vrh