Savet oko kompa!

@p4vle @dusanboss @miksan
Momci IT-eovci uopšte nemam nameru da se nadvikujem sa vama šta je moguće a šta ne. Vi izgleda niste do sada ni čuli za ove sprave, a ladno negirate da to uopšte postoji.
Ja uopšte nisam IT-ovac ali znam šta znam, i nemam nameru da se raspravljam sa vama, bar dok se malo ne informišete..
Zaboravite da sam vam išta pomenuo, ćao, zdravo..


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ne tvrdim ja da ne postoji, vec sam sumnjicav.Jeste da zadnjih nekoliko godina nepratim bas hardwer kao sto sam ranije pratio.

Ima tona takvih konfiguracija na alibabi, aliexspresu ali kinezi vole mnogo da lazu i da muljaju pa sam skeptican.
 
Mene stvarno zanima šta je u kutiji, koje su tačno specifikacije mašine. Uopšte ovo nije nadvikivanje, već me interesuje šta su uspeli da ubace unutra i kako to radi:D Naravno da sam čuo za te "sprave", odnosno minijaturne PC-jeve.
Mada još nisam čuo da neko koristi mini PC za renderovanje, to sad prvi put čujem. Daj nam specifikacije, da ne čekamo dugo, mani se toga da se mi informišemo, pričamo trenutno o tom modelu, i želimo da saznamo specifikacije :D
 
Malo proguglao za neke takve male PC. Vide iz prosle godine gigabyte brix sa i7 12 gen, ram, ssd (valjda vodeno hladjenje) ali to su mobilni procesori koji se nisu za uporedjivanje sa cpu iz desktop varijanti.Naravno koriste grafiku integrisanu u procesoru.

Za neki manji mocniji PC mora biti bar ovih velicina kucista.

 
А да чујете на шта сам ја набасао. Мислим, мени, као љубитељу лоу-енд ствари је било интересантно... Лопатам нешто од електронских компоненти на "е-понуди" и после ми којегде излазе њихови банери и у једном видим неку матичну плочу која кошта и'иљаду и двесто динара. Реко', 'иљаду двесто за матичну - шта јој фали кад толико кошта? Кликнем на линк, он ме одведе на "Баззар" и ту матичну - нека "Биостарова", па да не зачуди повољна цена, али баш толико...

Видим да је малешна (оне типа 17х17 сантима), има ВГА порт (значи интегрисана) и сет аудио и РЈ45 конектора и УСБ 2 и 3 портова. Видим мени да је неки мени непознати сокет (додуше, мени је све што је дошло после нпр. сокета 478 или сокета А шпанско село), гуглам да видим шта је, а оно се испостави да је то за неки АМД интегрисани процесор/графика/контролер-за-све-и-свашта, типа лаптоп решење. Значи да на тој назови матичној плочи готово и да нема чипова, већ само боранија типа којекаквих конектора, па отуда и ниска цена.

Нађем податке о процесору, типа четворојезгарни процесор на око 2 ГХз, али са нешто смешно мало Л1 и Л2, a чак без Л3 кеша,а потрошња му је 25 вати.... то раз'лади и кулер скинут са 486-це, пасиван, без вентилатора. На "Алију" нађем да тај процесор са све кулером, продају нов (сигурно заостао на лагеру јер таква егзотика ретко коме треба) за око око две и по' иљаде динара. Дакле, 'иљаду двесто за матичну, две и по за процесор, 'иљаду и по за 4 гига меморије, за 8 гига дупло више (да л' од Кинеза, ил' пазариш код нас; видео неке "Team Group" меморије - зна неко нешто о њима, any good?), ССД има и за испод три 'иљаде, ако немаш старо кућиште са напајањем, може да се нађу и нека за две и по 'иљаде са напајањем које подмирује само тако ону зајебанцију од процесора и... ето ти комп да ти послужи као канцеларијски и да малчице сурфујеш, за мање од сто ојра, по цени ултрабуџетног смартфона!

Од игара, кажу да на таквој конфигурацији лете пасијанс, "Зума" и "Бабл шутер", а може да потера и "Вормс", али да не лудујете са високим резолуцијама монитора. :)
 
Poslednja izmena:
Vidi Zorge, i sam sam poklonik kojekakvih tehničkih arhaizama, ali veruj da ovde debelo grešiš u pristupu za investiciju.
Ako si već budžetirao novu zverinu od računara čitavih stotinu evara, predlažem ti da zaboraviš na tu 'suruntiju' iz prošlog veka i častiš sebe sa ovako nečim:

https://www.aliexpress.com/item/1005003711170370.html?spm=a2g0o.detail.1000014.17.16c26d6fqs8QJG&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40000.320561.0&scm_id=1007.40000.320561.0&scm-url=1007.40000.320561.0&pvid=f53ed500-ab6c-48dd-9d08-ce14ec725ae1&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40000.320561.0,pvid:f53ed500-ab6c-48dd-9d08-ce14ec725ae1,tpp_buckets:668#2846#8108#107&pdp_ext_f={"sku_id":"12000026895129141","sceneId":"30050"}&pdp_npi=2@dis!RSD!25478.08!14521.99!!!!!@2103239c16742429298657883eaf69!12000026895129141!rec

Ipak idemo napred, osvrni se oko sebe i vidi šta radi misleći i stvarajući svet. Budi u toku i sa IT tehnologijom kao i ostalim što pratiš..:cool:
 
Mene stvarno zanima šta je u kutiji, koje su tačno specifikacije mašine. Uopšte ovo nije nadvikivanje, već me interesuje šta su uspeli da ubace unutra i kako to radi:D Naravno da sam čuo za te "sprave", odnosno minijaturne PC-jeve.
Mada još nisam čuo da neko koristi mini PC za renderovanje, to sad prvi put čujem. Daj nam specifikacije, da ne čekamo dugo, mani se toga da se mi informišemo, pričamo trenutno o tom modelu, i želimo da saznamo specifikacije :D

Dok mi čovek ne pošalje tačnu specifikaciju, baci pogled na ovo, otprilike nešto slično..

https://www.aliexpress.com/item/100...816742449626833035e47d4!12000030660491249!rec
 
Vidi Zorge, i sam sam poklonik kojekakvih tehničkih arhaizama, ali veruj da ovde debelo grešiš u pristupu za investiciju.
Ма ствар је у томе што ми је заиста невероватно да може да се спакује кутија са функционалним компом од нових/неупотребљаваних компоненти за сто ојра и то неки такав егзотични лаптоп/дектоп хибрид, да се свако ко га погледа, запита шта је то у ствари, а не у томе што сам планирао да склопим такав комп. То ти је нешто као када видим да људи самостално успевају да направе прапотопске конзоле за игру из њиховог детињства од којекаквих компоненти и то не зато што не знају за боље, већ што им је то гушт.
 
Je l' vidiš da su ovo procesori za laptop? Takođe grafičke nisu nikakvi top modeli već srednji rang, koje se ne greju mnogo, kao ni procesori.
Taj koji je uzeo ovaj toster za renderovanje, nema blage veze. Jedno je punokrvni i9, a sasvim drugo su osakaćene verzije čipova koji nisu mogli da se plasiraju kao punokrvni pa su ubačeni u ovakve tostere. I undervoltovani i underclockovani.
Ja bih se na tvom mestu izvinio nama IT-jevcima jer si nas uputio da se informišemo :D
 

Ovo je njegov računar..
Imaš ovde najjaču opciju procesora, ram-a i grafike. Ima ukupno tri ventilatora itd itd..
Ja bih pre na tvom mestu ponudio izvinjenje jer kao IT-ovac nisi ni znao šta se već nekoliko godina koristi i prodaje, što je po meni smešno..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Slazem se. Mada nisam skontao da su toliko napredovali da mugu za relativno male pare da upakuju u tako mali prostor toliko moćnu mašinu.
Skoro kad sam gledao i dalje je vazilo pravilo da za iste pare mozeš kupiti mnogo jači desktop nego laptop.
Ovo za 1200€! Baš me zanima koju grafičku ima? Pošto cena boljih grafičkih karti kod nas lako prlaze tih 1200. Gde je naručio taj komp?
Kao otac programera,jedno sam naučio Lap top nije za ozbiljan posao :D A još nešto što sam naučio u ozbiljnom IT poslu 1200€ je ništa :D klinac hoće da menja svoj trenutni računar cena da se smrzneš :D

GTX 4090 kod nas 2130€ mu je samo,napajanje sa nekih trista čuda 400€,matična 400€,vodeno hladjenje 400€ i još 800€ za zezancije tipa RAM,SDD,hard i kućište.Gledam dal je normalan da iskešira tolike pare za računar :D

Ima nekog drugara koji kopa kripto,kaže da je za to sokoćalo dao 11k €.
 
@mirosti
Naravno da znam da postoje NUC-evi, već par godina. Ljudi ih koriste za puštanje filmova i surfovanje netom. Ne obraćam pažnju na poluračunare, i ove tostere, jer kao što sam ranije napisao, ne mogu u ta mala kućišta da stanu punokrvni procesori sa dekstop računara. Jer jednostavno ne mogu da se ohlade u ovom malom kućištu. Navedeni model ni nema grafičku, već ima integrisanu grafičku u okviru procesora. Takođe ni sam procesor nije ništa posebno jer je model za laptopove. Još je uzet u svrhe renderovanja.
Ja se tebi izvinjavam jer sam napravio grešku, upustio sam se u diskusiju sa osobom koja se površno razume u informatiku, samim tim ne može objektivno da učestvuje u diskusiji, tj. da tehnički potkrepi svoje pisanje, već ofrlje barata informacijama.
 
Kao otac programera,jedno sam naučio Lap top nije za ozbiljan posao :D A još nešto što sam naučio u ozbiljnom IT poslu 1200€ je ništa :D klinac hoće da menja svoj trenutni računar cena da se smrzneš :D

GTX 4090 kod nas 2130€ mu je samo,napajanje sa nekih trista čuda 400€,matična 400€,vodeno hladjenje 400€ i još 800€ za zezancije tipa RAM,SDD,hard i kućište.Gledam dal je normalan da iskešira tolike pare za računar :D

Ima nekog drugara koji kopa kripto,kaže da je za to sokoćalo dao 11k €.
Zašto meni to govoriš? Ja sam prvi koji je bi skeptičan ka nekim navodima, ali naravno da ih nisam tek tako odbacio već sam hteo da čujem o čemu se radi. Ispitću da kraja, ali i dalji ostajem pri stavau (pogotovo sad kad me Mirosti ubaio u grupu koja se protivi njegovim stavovima i ako nikad nisam ništa kontriro od onoga što je naveo)
I da šta god mozeš da uzmeš za tih nekih 1000€ spakovano u tako malu kutiju sigurno da mozeš uzeti mnogo (brze) bolje za iste pare samo u većoj kutiji.
 
Kao otac programera,jedno sam naučio Lap top nije za ozbiljan posao :D A još nešto što sam naučio u ozbiljnom IT poslu 1200€ je ništa :D klinac hoće da menja svoj trenutni računar cena da se smrzneš :D

GTX 4090 kod nas 2130€ mu je samo,napajanje sa nekih trista čuda 400€,matična 400€,vodeno hladjenje 400€ i još 800€ za zezancije tipa RAM,SDD,hard i kućište.Gledam dal je normalan da iskešira tolike pare za računar :D

Ima nekog drugara koji kopa kripto,kaže da je za to sokoćalo dao 11k €.
I ja sam otac programera, i koliko znam njima nikada nisu trebali gejmerski/visoko performansni računari, osim ako se ne bave pravljenjem video igrica, ali to i nisu IT-ijevci.
Kod su mogu praviti malte ne i na @Зорге -ovom novom/starom računaru..
Dosta svog posla odrađujem na Lenovo laptopovima radnim stanicama(P70, P50) koji ako gledamo čiste performanse i nisu tako daleko od desktopova sličnih specifikacija. Bar nemaju nekih uskih grla u realnom radu radi čega bih ja njega čekao a imaju portabilnost. Mi u kući nemamo uopšte desktopova, izbacili smo to pre 6-7 godina. Od tada držimo isključivo jače laptopove, i ne planiramo više investiciju u tu vrstu (polu)proizvoda.
Ovi novi standardi računara će ići napred svakako i hteli to skeptici ili ne prevaziće suruntije/kutijetine iz prošlog veka..
Duleboss, no hard feelings, znaš da cenim tvoj konstruktivni različit pristup, nego si mi se namestio..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
................................

Ima nekog drugara koji kopa kripto,kaže da je za to sokoćalo dao 11k €.
Kad pomenu kripto da priupitam , jel se isplati danas uopšte taj posao sa rudarenjem ? Vidim da je recimo bit-coin 2 500 000 a do početka ove epidemije bio je 5 000 000 i više . Znači kalirao je 50% .
Sa druge strane , ako je ta valuta uspela da opstane u uslovima planetarne recesije i finansijske krize znači da joj u budućnosti sledi samo oporavak i rast ?
Da li je to ( rudarenje ) legalan posao ?
Ne tako davno su na teritoriji naše južne pokrajine ( srpski deo ) plenili mašine i hapsili neke ljude koji su se time bavili ( bilo u udarnom dnevniku ). Navodno nisu plaćali struju , pa za to je valjda dovoljno samo da ih otkace sa bandere a ne da prave čitav onaj cirkus kao sa se radi o Jovanici br 2 .
 
Legalno je, ali nije isplativo vise.Ko nije uso na pocektu kada je bitkoin vredeo 5$, 50$, 500$ propustio je voz.Nemoj da se mlatis sa time, samo proizvodjaca hardvera su se debelo omastili i ko je uso na pocetku.


@ Mirosti

Pravljenje video igara spada isto u IT, IT je ogromna oblast. Te price da ce velika snaga biti spakovana u male procesore, kucista itd. se vrte vec 20 godina. Meni nista ne moze da zameni full size mehanicku tastaturu, velik monitor. Neko ima druge navike i zelje to se rezlikuje od osobe do osobe.


@ Seljakizgrada

Podrzavam ulaganje u ssd,ram dobro napajanje ali bas od 400 je malo mnogo.Grafa nije nephodna za programiranje ili web development ako se sin time bavi ako se dobro secam.Covek verovatno voli da odigra neku igru nekada, takav sam i ja samo sto nemam vremena.
 
Nazad
Vrh