Savet oko kompa!

Od kada koristim Ubuntu (linux), mašina radi besprekorno. Savetujem da probate. Može i paralelno da radi sa Windows-om. Tako sam ja počeo, i posle nedelju dana uklonio Gejtsa. A ceo sistem ima samo 690 Mb i sam se instalira.
 
kuppi laptop , kosta oko 430 evra i baci taj desktop kroz prozor . Podesi na osvezavanje od 75 Hz a ne idi na rezoluciju vecu od 1024x 768 ili 1280x ... a ako imas tft monitor wide screen od primer 19 incha najbolje ja da bude 1440x900 mada ti za tft ne treba nista vece od 60 Hza , nema treperenja. Desni klik na desktopu bilo gde pa Properties>Settings>Advanced>Adapter>List All Modes pa izaberi rezoluciju i osvezavanje.
 
22 inča WS, stavio sam refresh na 75 i spustio rezoluciju sa 1680x1050 na 1440x900, daleko od idealnog ali je bar slika stabilna. Na odgovarajućoj rezoluciji dopušta samo 60Hz i ubija koliko treperi.

Mislim o linux-u i laptopu.
 
Jel imas Samsung monitor? Oni su imali jednu losu seriju, koja izdrzi godinu-dve i krece da se kvari. Moguce je takodje da ti je neki monitor koji je napravljen u Samsungu za neku drugu firmu. Acer, BenQ i ostali, vise ne mozes da pohvatas njihove saradnje... Uglavnom sada je to sve isto i vise nema kvaliteta. Sta god da kupis trajace koliko je garancija+-...
 
Skinuo sam Ubuntu i sad razmisljam da ga instaliram, ali se bojim da ne obrisem nesto iz kompa a imam dosta bitnih stvari. Receno je da moze da radi pored W. Jel to tacno i ako moze mala pomoc.
 
Skinuo sam Ubuntu i sad razmisljam da ga instaliram, ali se bojim da ne obrisem nesto iz kompa a imam dosta bitnih stvari. Receno je da moze da radi pored W. Jel to tacno i ako moze mala pomoc.

Trebalo bi da imaš jednu slobodnu particiju na HD, da se ne sukobljavaju dva sistema, pogotovu što imaju sasvim drugačije pokretačke fajlove. Ako imaš neki stari HD, onda ga obavezno kill-uj preko hirens-a, da obriše sve šta je na njemu nekada bilo, može i onaj od 5 GB, pa tu instaliraj Ubuntu. Ja koristim 10.10 verziju, ima je i na srpskom. Ali mnogo je važno za svaki sistem da bude instaliran na "ubijenom" HD. Meni od tada radi besprekorno, malo više od godine dana.
 
Jel imas Samsung monitor? Oni su imali jednu losu seriju, koja izdrzi godinu-dve i krece da se kvari. Moguce je takodje da ti je neki monitor koji je napravljen u Samsungu za neku drugu firmu. Acer, BenQ i ostali, vise ne mozes da pohvatas njihove saradnje... Uglavnom sada je to sve isto i vise nema kvaliteta. Sta god da kupis trajace koliko je garancija+-...

Jeste zamzung ali radi on već duže, biće da ja nisam navikao da na svake 2 godine menjam monitor, i matičnu, procesor, grafičku,... Tuga šta sve uvaljuju. Razumeo bih da mašinu forsiram za neke ludnice od igrica i slične gluposti ali hd (600GB) prazan, samo pratim internet a toliko da me j.be, stvarno nema smisla. :udri:
 
Када се већ спомињу монитори, да додам да имам самсунг ЛЦД монитор већ 6 година, 17 инча, а ознака Синс Мастер 713Н, имам 1 пиксел који не ради и презадовољан сам. Све сам мењао већ два пута, али монитор, никако, ускоро се надам неком лед монитору од 22~22,5 инча...:ppozdrav:
 
Čitao sam rasprave zašto dolazi do tog tzv. flikerovanja, u suštini niko i ne zna, može da bude svašta-nešto, najverovatnije je do same mašine i veka trajanja. Predhodni monitor mi je bio iste marke i nakon par godina isti problem, tipovao sam da je do struje ali sada radi na ups-u i opet se isto dešava.
 
NE MOGU DA SE ULOGUJEM, POŠALJEM PORUKU ITD. Poruke od uredništva da probam pre podne ne komentarišem. Radi li ovako vBuletin svima ili samo mene zeza.
Znam da je novina ali mnogo je. Ne znam kome više da se obratim. Šta ti veliš Čukaneco?
 
Nzm zašto ne možete da se ulogujete, ali proverite da vam sanduče sa porukama nije pretrpano. Radi mi savršeno ova nova verzija vBuletin-a ! :ppozdrav:
 
Desava se i meni da izbaci ono cuveno 'eror..', ali retko. Kao sto i svi znate skoro su stigle prve pare od reklama i to i nije neka cifra. Sve je ovo jos uvek hobi projekat i nadamo se da ce se razviti. Trebalo bi da u nekim narednim danima zakupimo sopstveni server, te bi se onda ovi problemi prevazisli.
 
Skinuo sam Ubuntu i sad razmisljam da ga instaliram, ali se bojim da ne obrisem nesto iz kompa a imam dosta bitnih stvari. Receno je da moze da radi pored W. Jel to tacno i ako moze mala pomoc.

koristim ubuntu (samo za neke posebne stvari) jos od hardy verzije ( 8.04 ) i nikad nisam imao problema s prebrisavanjem ili nestankom podataka a cak sam svojevremeno imao 6 razlicitih sistema na jednom racunalu i jednom hardu (dvije partiticije) jedna je bila windows xp i pet linux distribucija (ubuntu, mandriva, sabayon, simply mepis i zorin) i isto nikakvih problema. moj ti je savjet da prvo dignes ubuntu samo s cd-a bez instalacije i zatim sa gparted napravis slobodno mjesto na hardu, nemoras napraviti partiticiju vec samo napravis "unlocated space" i ubuntu ce ti se sam smjestiti gore. za neki normalan rad stavi mu cca 10 gb. on ce i sam napraviti grub (loader gdje biras koji ces sistem dignuti). on automatski kao default stavlja ubuntu ali kasnije mozes instalirati program kojim mozes urediti koji sistem ce ti se automatski dizati i koliko vremena ce pc cekati da mozes to promijeniti. ukoliko ti se no svidi ubuntu skines si http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html i s njime ga jednostavno obrises ali o tome kada i ako ce ti trebati.
 
Čitao sam rasprave zašto dolazi do tog tzv. flikerovanja, u suštini niko i ne zna, može da bude svašta-nešto, najverovatnije je do same mašine i veka trajanja. Predhodni monitor mi je bio iste marke i nakon par godina isti problem, tipovao sam da je do struje ali sada radi na ups-u i opet se isto dešava.
Samsung je najzastupljeniji kod nas jer je najbolji odnos dobijeno ulozeno. I na svetu su najveci proizvodjaci monitora, ali nama uvek idu losije serije, dok bolje idu na znacajnija trzista. Trenutno mislim da je LG najbolje varijanta za kupovinu. I samo jos jedan podatak vezan za monitore. Asistent nam je pricao da u svetu samo 4-5 firmi pravi LCD panele, dok ostali kupuju i nalepe naziv kao i malo promenu dizajn.
 
pazi oni rade lcd panele ali ne i monitore (elektroniku) , kao najveci proizvodjac monitora trenutno na svijetu se spominje tajvanski TPV (vjerojatno kao i ja nisi nikad cuo za njega) koji proizvodi 33% ukupne svjetske proizvodnje monitora , jedan od njihovih brandova je i AOC kojeg ima kod nas trzistu. dok npr. dvd romove proizvodi (obicne ne blue ray) samo lite on. ja imam monitor koji je kupljen 2003 g. i jos uvijek radi bez greske i bez ijednog mrtvog piksela (17" lcd ) koji se kod nas prodavao kao "yusmart" a zapravo se radi o desetom po velicini proizvodjacu monitora na svijetu "jean" koji proizvodi monitore za acer i bivsi ibm a sad lenovo.
 
Samsungov SyncMaster 920nw 19inc, tera 4 godinu svi pikseli na broju. Jedino sto ima ispisanih hijeroglifa po njemu ali pored tri klinca nesto se moralo desiti.
 
@mbranko
Upravo to i govorim. Da su ti njihove kooperantski odnosi toliko zamrseni da verujem ni oni sami ne znaju sa kime sve saradjuju. I kod mene je monitor LCD 17" star 5-6 godina i radi savrseno. Dok nekoliko drugara ima novije widescreen raznih proizvodjaca koji su losijeg kvaliteta, nego ovi stariji LCD standardnog ekrana (dok ws jos nije postao tako popularan, a i nametnut).
 
Nazad
Vrh