SADNICE ŠLJIVA

Miroljube ti sad si se malo naljutio i pricas naopako ili bas toliko ne znas imas more ing.vocarstva koji su vocari e sad sto ih ti ne poznajes to je druga stvar ja znam najmanje 15ak ukljucujuci Kolegu IRONMANA:ppozdrav:
 
ako je vocar mora znati sve vockice i njihov asortiman kao i karakteristike a takvog nema niti ga moze biti

- - - - - - - - - -

Ja sam pocetnik u vocarstvu ovde sam jer zelim nesto da naucim. Po mom misljenju sadnice koje je postavio Miroljub su ekstra, vise nego dobre.

Sada vi kao iskusan vocar kazite meni koje su mane onih sadnica, da bi ja kao neiskusan znao u buduce na sta treba obratiti paznju pri gledanju?

mana je sto nisam zavrsio fakultet,ne izraazavam se strucno iz oblasti vocarstva i naravno nemam neku renomiranu firmu i naravno ne idem uz dlaku svakom i ne popustam vec imam svoje ja i svoj obraz
 
nadji mi jednog skolovanog koji zna sve sorte svih vrsta i sve njihove karakteristike
Miroljube
Moj ti je savet da ne pišeš više o ovim stvarima.
Da li ti uopšte žnaš koliko postoji vrsta i sorti voća?

Ne postoji čovek na svetu koju sve ovo što si napisao zna.
Ako samo takvog zoveš stručnjakom, onda stručnajka nema.

Kako nećeš?
A Kameni?

Mislis Gvozdeni

:osmeh:

Ma naravno da ima ljudi koji su i završili neke škole a koji s eistovremeno bave praksom.

Ali to je ono naše poznato, ako ja takve ne znam onda takvi ne postoje :)
Gorski Care, ajd da ne ogovaram javno čoveku robu. Nije to baš tako loše.
A ako Miroljub nastavi ovako videćemo :)
 
znaci niko nemoze znati sve
znaci ne postoji pravi proizvodjac sadnica tj skolovan
to je cinjenica jer se niko nebavi samo proizvodnjom sadnica jedne vrste
vec se radi sirok asortiman vrsta od dunje do kajsije i nema ni jednog koji moze znati sve detalje o njima to sam rekao i moras priznati da je to tacno
a to hoces li ti pljuvati ili ne bas me ne zanima ni najmanje iskreno
ja imam svoje kupce a od tebe i tebi slicnih ne zivim,niti sam na ovom forumu da bih prodavao sadnice,vec da cujem nesto pametno oko zasada i odrzavanja zasada jer me to interesuje pre svega,ovde sam slucajno zalutao na ovu temu medju ucenjacima
ako ste svi toliko uceni i sve znate zasto se vi ne bavite proizvodnjom sadnica pa da vidimo vase kvalitete
 
Samo se vas dvojica za*ebavajte na moj račun,
Pamtim ja to, pa kad se vidimo vi plaćate pivo, do džepa se ne dohvatam :)
 
Miroljube
Moj ti je savet da ne pišeš više o ovim stvarima.
Da li ti uopšte žnaš koliko postoji vrsta i sorti voća?

Ne postoji čovek na svetu koju sve ovo što si napisao zna.
Ako samo takvog zoveš stručnjakom, onda stručnajka nema.





:osmeh:

Ma naravno da ima ljudi koji su i završili neke škole a koji s eistovremeno bave praksom.

Ali to je ono naše poznato, ako ja takve ne znam onda takvi ne postoje :)
Gorski Care, ajd da ne ogovaram javno čoveku robu. Nije to baš tako loše.
A ako Miroljub nastavi ovako videćemo :)

Znaci da ne gresim kad kazem da su dobre sadnice i ako sam jos guster u vocarstvu?
 
Znaci da ne gresis da i gster u vocarstvu,tacno:osmeh:
Kolega Ironman moze naravno ja kad sednem sa nekim ko je ing. karakter mi ne dozvoljava da on plati pice mi sumadinci/gedze/smo uvek imali taj respekt prema diplomi:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

A i ove "precane"cenimo podjednako ipak su bili toliko dugo u Monarhiji i to je neka skola a zna se koliko je Monarhija polagala na razvoj vocarstva:ppozdrav:
 
Znaci da ne gresis da i gster u vocarstvu,tacno:osmeh:
Kolega Ironman moze naravno ja kad sednem sa nekim ko je ing. karakter mi ne dozvoljava da on plati pice mi sumadinci/gedze/smo uvek imali taj respekt prema diplomi:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

A i ove "precane"cenimo podjednako ipak su bili toliko dugo u Monarhiji i to je neka skola a zna se koliko je Monarhija polagala na razvoj vocarstva:ppozdrav:

Niko se nije naucen rodio :osmeh:
 
postoje stvari iz teorije koje je pozeljno znati a rest je praksa i ucenje na greskama

Svakako da nije sve ni u posedovanju nekog papira na kome ispred nečijeg imena piše dipl ing, ili nešto slično.
Postoje, naravno, verovatno smo svi takve sretali, i oni koji taj papir poseduju ali im on ne služi bog zna čemu, osim da mu šumadinci plaćaju pivo:) (još kad bi to bilo tačno gde bi im kraj bio :), niti iza njega stoji neko posebno znanje.

Ali činjenica da i takvi postoje zaista ne treba da nas odvede u drugu krajnost pa da pomislimo kako je teorija nevažna. kako je teoretsko znanje sporedna stvar.
Nije sporedna teorija, ali teorija svoj smisao dobija tek u praksi, a praksa je uspešnija ako je oslonjena na teoretsko znanje.
Zato dobar praktičar mora da teži ka što većem teoretskom znanju, bilo formalnom obrazovanju, bilo saznavanju na druge načine.

Najgori su oni koji misle da sve znaju i da više nama potrebe za učenjem.
U svom uverenju da sve znaju sami sebe osude na tavorenje.
Ali valjda im je prijatno u tom neznanju :)
 
Da se jos jednom osvrnem na temu valjda je Miroljub zaspo:haha:

- - - - - - - - - -

Za mene licno Trstenik,Konjuh,Lazarovac ljudi koji prodaju sadnice su kalemari zanatlije a ne rasadnicari i to samo po sebi ne mora da bude lose ali je tako skreno i za tu cenu sadnice nemoze se ocekivati svmirski brod.
Da bi neko bio rasadnicar po meni mora da u proizvodnji sadnica koristi
-Selekcionisane sejance
-okca iz maticnjaka koji je licenciran za to
-kontrola sadnog materijala od ustanove ovlascene
Inace dzanarika pokupljena po vrzinama,kalem grancice skidane po vocnacima po celoj Srbiji to nije to.
 
Miroljube mogu da ti pljunu pod prozor.Sve sto sam posadio doslo je iz Krusevca-Trstenika i da nam nije tvog kraja u Srbiji nebi bilo sadnica voca.Sadnice sljive sa slike su ti odlicne a ovi sto kupuju sadnicu sa sublerom i vrse DNK analizu porekla sadnice obicno imaju daleko losije sadnice,jer tako biva u Srbiji i tako ce i biti.Ovoj zemlji netrebaju strucnjaci vec radnici koji ce da sednu na traktor pa u njivu a filozofiranje nas je dovelo do ovoga.Ja volim kada pitam nesto da cujem konkretan,sazet precizan odgovor bez uvijanja i filozofsko politickog zavlacenja.Takvih je odgovora ovde malo,zato necu nista da pitam,mogu samo da citam,smejem se,nerviram(bezveze).
A nedostatke tvojih sadnica niko nezna i nece napisati,jer ih nema,klasicna sadnica sljive koju ce clanovi ovog foruma kupiti po ceni od 300 dinara od nekog ko ima dobru pricu da uvali.:ppozdrav:
 
:off_topic: прво сам се чудио форми комуникације у овој теми ... онда ми ништа није било јасо .. онда је наједаред постало ... Још једна потврда тужне чињенице бесмисла комуникације и искрено дивљење госн Стаљину што не одустаје ...
 
Mirko015
Ja sam kupio pre dve godine iz tog kraja 1.000 sadnica koje su bile unakazene zakidanjem prevremenih grancica koje su kalemari uradili rucno otkidajuci tako i spavajuci pupoljak.Dobio sam sadnice visoke 2.5 metara koje sam zeleo da formiram kao vretenasti grm ali je bilo nemoguce jer sam do 1.5 m imao samo 1-2 vegetativna pupoljka naravno nisu sve bile tako celave pa pa sam probrao pola i normalno prikratio za formiranje a polovinu vratio do kalema kako bih ponovo od pocetka krenula sadnica i tu sam pogresio sto nisam sve tako vratio jer su ove malo bolje ipak bile nemogucne da lepo obrastu i sad vec dve godine vadim iz pi... trnje.
I ti ces sad meni da kazes ko je kakav proizvodjac sadnica ?!
Ja sam i tada znao sta je dobra sadnica ali nisam isao da vidim pozvao sam coveka telefonom I klasa kaze ja posaljem pare i coveka sa kombijem da to doveze kad ono prc.
Ovo o traktoru i obrazovanju nema potrebe da komentarisem meni traktor vozi otac najcesce a ponekad ga odmeni neko kome platim 2.000rsd dnevnicu i ima ljudi koliko hoces ne fali to Srbiji.
Posto imam 3ha vocnjaka na rodu kada prodajem sve se meri sublerom zasto ja da ne merim sadnicu kad kupujem.
DNK analize:
Covek iz mog sela je utom kraju pre cetiri godine kupio sadnice i zasadio 2ha dunje u prvoj vegetaciji se pojavio problem sa mogucom ervinijom pozvao savetodavca iz PSSS dosao covek konstatovao erviniju za dva dana dosla sanitarna ispektorka uz pretnju asistencije MUPa izdala mu resenje da se odmah u njenom prisustvu moraju sve sadnice pocupati i spaliti.
Ceo tvoj post ako bolje razmislis se kosi sa zdravim razumom boris se protiv nauke u vocarstvu besmisleno
Forum je mesto gde vocari medjusobno razmenjujuci iskustva pomazu jedni drugima,pre svega razmnjujuci licna iskustva i nemozes ti da zahtevas odgovor kakav ti zelis na forumu.Mogu da ti dam kontakt najmanje 4 Strucnjaka profesora koji ce za novcanu nadoknadu doci kod tebe da ti odgovaraju napitanja kratko i koncizno.
Zaista ne zelim da me pogresno shvatis ali ti ovaj post nikako nije na mestu
 
Poslednja izmena:
Pisano je svasta ovde.Ja sam slab u vocarstvu ali iz licnog loseg iskustva sa kalemarima a znam da ima takvih iskusnika gomila zalazem se za kupovinu u institutu sa papirima pa neka je i malo skuplje.Necu da se ogresim i moram reci da ima iskusnih i postenih kalemara koji verovatno znaju bolje od vecine skolovanih iz te struke.Ipak visegeneracijsko iskustvo donosi vise znanja nego par godina studija.Nazalost takvih je malo a vecina je onih koji koriste dug period do prvog roda i posteno te odrade da posle puknes od muke.To je postalo da treba da budes strucan pa da kupujesda nas koliko treba pupoljaka na kojoj visini koliko grana koja je podloga,pa ja ako to sve treba da znam onda cu i da naucim da kalemim i niko nece da me zajebava u zdrav mozak.
 
Nazad
Vrh