SADNICE ŠLJIVA

Ja sam pre 6 godina poslao caleta da kupi 30 sadnice Stenleja on ih kupi od nekog kalemara iz Trstenika koji je kod nas na pijaci prodavao sadnice. Doneo mi posadili kad umesto Stenleja sada imam Madzarku. Neke sam povadio ostalo mi jos 15tak komada.
Sreca sto je mala kolicina, ali opet izgubljeno vreme koje prodje dok sadnica dodje na rod i rad oko nje nisu zanemarljivi.
Sad na jesen treba da posadim 1000 komada Sljive, vec su poceli da mi nude sadnice razni kalemari bez sertifikata ne kupujem nista, sa sertifikatom bar imam pravo da ga tuzim, ili cu sam da posejem kostice da razvijem sadnice i na licu mesta da kalemim i bar znam sta sam radio, ovako nemam vise poverenja u nikog.




I ja sam mislio da posejem kostice pa da razvijem podloge,mada to je komplikovano,nije bas tako jednostavno,moje preporuka ti je da kupis podloge pa kalemis,tako cu i ja uraditi
 
u svakom poslu ima prevaranata naravno,ali u Srbiji se odavno nikome ne veruje na rec za bilo sta ,najbolje je po meni otici kod rasadnicara pogledati sta nudi i sklopiti ugovor da on garantuje da je to ta sorta voca koju trazis ,to je savet za ove neiskusne vocare a malo iskusniji znaju sta im treba i vide sta kupuju .Netreba kolektivno osuditi ljude koji se bave tim poslom kalemljenja ima tu casnih i postenih koji samo hoce da zive od svog rada poz za njih, i ja sam u pocetku bio zajeban par puta ali sta je tu je idemo dalje i pamet u glavu,savet otici kuci kod rasadnicara i popricati i videti skim imate posla.PIJACA NE NE NE NE NIKAKO
 
Ovo su po mom misljenju odlicne sadnice, pocevsi od korenovog sistema pa nadalje.
jeste,ali gospoda koja kupuju nece da plate ovakve sadnice vec traze sto jeftinije
a za jeftinije dobija se NISTA
naravno pijacni prodavci traze sto povoljnije to i dobijaju
inace ove koje su na fotkama su preostalih 30-40 kom lepotice,da kazemo najlosijeg kvaliteta sto je ostalo,a za sl god videcemo sta ce i kako ce biti,a ko zeli da kupuje vece kolicine mora ici kod prodavca tj proizvodjaca direktno videti sta kupuje a ke je savastan i cist poakzace i razlike u samom stablu sadnice po cemu se mogu razlikovati sorte,ja ih licno razlikujem kada imamo vise vrsta na gomili,naravno i podnevlje izbacuje razlicite boje ali su neke karakteristike iste ma gde se nalazile.
tako da sorte niej tesko razlikovati vizuelno. Moj svaki kupac koji je doalzio kod mene kuci dobio je objasnjenje za sve i sami su mogli da uoce jasne razlike
 
I ja sam mislio da posejem kostice pa da razvijem podloge,mada to je komplikovano,nije bas tako jednostavno,moje preporuka ti je da kupis podloge pa kalemis,tako cu i ja uraditi

Jedan moj prijatelj je svaki vocnjak podigao iz kostice, i sam kalemio. Ima vocnjake ekstra klase.
Tako cu i ja da uradim najverovatnije. Naj jeftinije mi je i naj sigurnije.

- - - - - - - - - -

jeste,ali gospoda koja kupuju nece da plate ovakve sadnice vec traze sto jeftinije
a za jeftinije dobija se NISTA
naravno pijacni prodavci traze sto povoljnije to i dobijaju
inace ove koje su na fotkama su preostalih 30-40 kom lepotice,da kazemo najlosijeg kvaliteta sto je ostalo,a za sl god videcemo sta ce i kako ce biti,a ko zeli da kupuje vece kolicine mora ici kod prodavca tj proizvodjaca direktno videti sta kupuje a ke je savastan i cist poakzace i razlike u samom stablu sadnice po cemu se mogu razlikovati sorte,ja ih licno razlikujem kada imamo vise vrsta na gomili,naravno i podnevlje izbacuje razlicite boje ali su neke karakteristike iste ma gde se nalazile.
tako da sorte niej tesko razlikovati vizuelno. Moj svaki kupac koji je doalzio kod mene kuci dobio je objasnjenje za sve i sami su mogli da uoce jasne razlike

Posto su kod tebe ovakve sadnice? koliko kod tebe izlazi 300 komada Stenleja, 300 komada Cacanske Rane i 400 komada Lepotice?
 
Ja sam pre 6 godina poslao caleta da kupi 30 sadnice Stenleja on ih kupi od nekog kalemara iz Trstenika koji je kod nas na pijaci prodavao sadnice. Doneo mi posadili kad umesto Stenleja sada imam Madzarku. Neke sam povadio ostalo mi jos 15tak komada.
Sreca sto je mala kolicina, ali opet izgubljeno vreme koje prodje dok sadnica dodje na rod i rad oko nje nisu zanemarljivi.
Sad na jesen treba da posadim 1000 komada Sljive, vec su poceli da mi nude sadnice razni kalemari bez sertifikata ne kupujem nista, sa sertifikatom bar imam pravo da ga tuzim, ili cu sam da posejem kostice da razvijem sadnice i na licu mesta da kalemim i bar znam sta sam radio, ovako nemam vise poverenja u nikog.
Ovom si me porukom podsetio na moj slucaj i slucaj hiljade njih.
Pre 10 godina sa ocem ja odem kod nekih ljudi iz cuvenog po kalemljenju Krusevca i kupim lozu za 10 ari vinograda.Posadimo mi to kad u 3. godini pa na dalje vidim ja da je to nesto sve bez veze i nema pojma sa onim sto je trazeno.E sad davno bilo i ti nemas pojma ni ime coveka ni broj,a i da ga imas on ga menja stalno_Onda mi moj deda kaze da su ti krusevljani i njega i jos pola sela zeznuli pre 50 godina kad je sadio 50 ari vinograda jer je pola bilo suvo a pola neka bezveze sitna sorta.Dalje,ja pre par godina odem na pijacu i trazim da kupim za ispred kuce neko belo lepo grozdje za u tanjir kad mi on dao neko sitno kiselo,sazreva u decembru.Trazim jabugu greni smit a ovaj mi prodao neku sto niko u selu nema pojma koja je sorta.Znaci katastrofa.Oni znaju da ti u prvih nekoliko godina nemozes da budes siguran u to sto si kupio i to i koriste i lepo te zeznu.Kad bi mi takav sad pao saka da ne kazem sta bi mu sad radio.Svaka cast postenima i clanovima ovoga foruma ali vecina ostalih su totalni lopovi i treba se sa njima razracunati jednom za svagda.Toliko.
 
DA upravu ste vecina njih su sto bi nas narod rekao BITANGE,ali ima i pravih kalemara.Ja sam trazio pre 12 god.kada sam pocinjao da se bavim vocarstvom trazio viljamovku krusku za nekih 40 ari i dobio sam Kaludjerku, jesenas sam je izvadio ,trazio sam Bitangu godinama ne da mi vrati pare, nego da dodje i da cupa o svom trosku ,sad kada razmislim i bolje sto ga nisam nasao.Ali ima i onih postenih poz za njih.
 
Za lozu je tek posebna prica, kada ga pitas koju sortu ima u ponudi, on pita tebe koja ti treba :riba:
za tu caku šta ti treba reko mi je ovaj agronom što mi reze voće.pitaš ga treba mi jabuke šta imaš i ništa više nikako šta planiraš da sadiš.kad sam kupovao sadnice našao sam 100 tel,ali ideš tamo vamo sve se svelo na 4 kalemara sve ostalo preprodavci i na kraj umesto da platim 150din sadnicu od kalemara kupim po 100 din
 
Evo ja da kazem da imam sa jednim pozitivno iskustvo, a sa jednim negativno.
Kad sam sadio vocnjak greska je bila sto prethodne jeseni nisam kontaktirao nekog rasadnicara i ugovorio sadnice za narednu jesen.
Ja krenem da trazim sadnice negde na leto i prvi na koga naidjem, sve ok cujemo se, ja odem da vidim sadnice kazem koliko mi treba,
ali nista ne dogovorimo zvanicno.
Kad zove mene dasa jedno jutro i kaze prolazi pored Aleksinca pa da mu dam 1000 evra avans za sadnice.
Ja se uljudno zahvalim gospodinu.
A ovaj kod koga sam kupio je bio sasvim korektan, po neka greska tu i tamo, npr. jedna sadnica jabuke medju kruskama ili 3-4 sadnice Mucu
u Zlatnom Delisesu, ali to je sitno.
Plus mi covek ucini i Iskalemi mi Crvenu Viljamovku posto sam bio zapeo da je imam.
 
,ja ih licno razlikujem kada imamo vise vrsta na gomili,

Miroljube,
Solidne su ti sadnice, naravno da nisu Š klasa.
Ali nisu ni bez mana, ako ćemo pravo.
Dobro, i sam reče da je to nekoliko komada što je ostalo pa je logično da ostanu one sa manama.
Zanimnjivo je i da si slikao da pokažeš kvalitet sadnica, što je sasvim razumnjivo, a nisi slikao veoma važne detalje koje presudno utiču na kvalitet, kao što je raspored i kvalitet pupoljaka na sadnici recimo. Ili u krupnijem planu mesto kalemljenja.

Ali dobro, sve se to da ispraviti.
Međutim ono što tebe, izvni, isključuje kao dobavlajča za koga bih se opredelio je sledeća rečenica.

ja ih licno razlikujem kada imamo vise vrsta na gomili
To je jedan od problema zbog kojih ste na lošem glasu.
Sve strpate na gomilu pa onda kao prepoznajete koja je sorta.
To NE SME da se radi.
Tvoje uverenje da nepogrešivo determinišeš sortu na osnovu izgleda sadnice je nedovoljno da se na osnovu njega konstatuje sorta, a najverovatnije je da i ti grešiš po nekad, čak i ako nisi svestan toga.

Simptomatično je i da neko ko se bavi voćem upotrebljava pogrešan izraz "vrsta" umesto "sorta".
Ovo možeda nome liči na cepidlačenje ali nije, onaj kome je voće profesija tu ne bi smeo da greši.

Sorte MORAJU biti fizički razdvojene da bi se bilo sigurno.
To gomilanje, pa još ako rasadničari između sebe zamenjuju sadnice kako bi popunili asortiman, čega ima, dovodi do situacije da prodate pogrešnu sortu i bez namere da to učinite.
Oni po pijacama neretko ni sami ne znaju šta prodaju, posebno kada, a to se često događa, unajme nekog da im prodaje.
 
moje sadnice razlikujem bez gomile da se razumemo,jer su sve radjene u istoj njivi znaci isto podnevlje
dok recimo par kilometara dalje sadnice zemlja izbacuje drugaciju boju sadnica a rekao sam da je najlakse kupac da razlikuje na gomili kada pogleda u trap vizuelno vidi sam razliku
i ljudi morate shvatiti jednu stvar,ovaj posao kod mene licno moze voditi svakood vas bez greske,znaci kalem grancice su iz 12-13 god starog zasada mog ujaka uredno odradjenog sa tacnim redovima i cistim sortama
zbaci sakupljanje grancica i odvajanje po sortama,i nema greske nikakve ni u 1 komaadunesme biti greske3 sa sortama
kada bi svi radili tako nebi doslo do greske nikada
a sto se tice razlike sada cu vam reci stenlej ima tamnoiju boju,slicna stenleju je cac najbolja koja ima ispod okaca zelenkastu boju i odlikuju je zelenkasti vrhovi,lepotica ima trnje po sebi i jedina slicna sa njom je rana dok rodna ima sarenu koru za razliku od rane i lepotice,tako moja zemlja izbacuje sadnice i ja moju svaku sadnicu razlikujem bez problema
a inace sadenice sam davao po ceni od 100 dinara,dok ste vi placali mnogo skuplje inace neki deo Cacanske rane je otisao i za jednu nasu poljo ustanovu necu da navodim koju
tamo ste je placali bar 200+ takodje i par renomiranih rasadnika je uzimalo sadnice od mene za dalju prodaju,ljudi koji rade sigurno i posteno
kada imate cist zasad iz kog uzimate kalem grancice lako je r1aditi,jedino onaj kome je u krvi prevarice pa makar i imao ono sto se trazi
Gorski sto se tice naredne jeseni nemam veliku kolicinu i sve je vec naruceno za stare kupce sto se sljive tice
tek za jesen 2014 inece ne kupujem i ne preprodajem sadnice niti me zanima taj deo

- - - - - - - - - -

Iron
ja nisam studirao knjizevnost
a nisam bas ni nepismen
ako mislsi da nadjes nekog prof srpskog koji se bavi proizvodnjom i lepo se izrazava tacnim izrazima
preporuci cu ti jednog koji vodi racuna kako se izrazava i bavi se preprodajom sadnica
ja sam seljak i izrazavam se kako znam i umem

- - - - - - - - - -

naravno da su fizicki odvojene kod mene i svakog normalnog je tako
gomila je trap koji je odvojen po sortama
iance druzed moj pojma nemas ti sta pricas i daj boze da si nekada isao kod proizvodjaca
da jesi znao bi sta znaci ta gomila tj trap u komre su sadnice odvojene u redovima po sortama
vidim ja da si ti samo hgledao gomile po kamionima po pijacama bez uvrede
moracu te pozvati 2014 na jesen posto mi je jesen 2013 vec narucen, kada sredim sadnice
gostovaces kod mene pa ces videti kako izgleda ta gomila
 
Ја сам отишао у један расадник који нећу именовати због прописа. Човјек је лијепо избетонирао оставе за саднице - јаркове. Све саднице уредно разврстао тако да има олакшан приступ свакој врсти и подврсти воћака. Милина једна. У другом расаднику нађем на великој гомили саднице тако постављене да до неких саница није могуће доћи јер су их заклониле друге, а радник ми вади оне које су му најближе није битно шта тражим. А, о блату да не причам.
 
Iron
ja nisam studirao knjizevnost
a nisam bas ni nepismen
Nije to stvar književnosi ili pravopisa već struke.
Književniku je dopušteno da tu pogreši, ali profesionalcu to ne bi smelo da se dešava. To govori o stručnosti onog ko se bavi voćem.

Zamisli proizvođača nekog drugog proizvoda koji greši kod naziva svog proizvoda, da li bi u takvog imao poverenja?

I kad već insistraš na tome, jedan od problema našeg rasadničarstva je i taj što ima dosta nestručnih ljudi koji se njime bave.
 
ja sam elektromonter po struci
a ovim se bavim jer su se bavili moj otac,deda i ostali
pa su sada meni prepustili da vodim sve to
inace sa ljudima sa kojima saradjujem ja licno nije bitno ni najmanje kazem li vrsta ili sorta
tako da ja ne bezim od tog
a skolovanog vocara neces naci nigde u srbiji
doduse oni i ne znaju ni kako se kalemi voce
 
iance druzed moj pojma nemas ti sta pricas i daj boze da si nekada isao kod proizvodjaca
Pazi ovako.
Tebi se sigurno neću pravdati.
U početku sam hteo da budem korektan i da ne kažem šta sam sve video na onim tvojim sadnicama, nije mi namera da ti tražim mane, a video sam dosta lošeg.
To siguro ali sigurno ne bi zadovoljilo ni zakonom proisane krtiterijume ni za prvu klasu.
Koliko ti znaš šta je dobra sadnica se vidi i po tome šta si slikao, to sam ti već na uljudniji način i rekao, ali kad tražiš ovaj direktni evo ti ga - ne znaš šta je bitno da bi sadnica bila kvalitetna.

Ja miroljube o toem da ti ne znaš sudim po slikama koje si postavio i po greškama koje praviš, a ti kažeš d aja ne znam jer ne hvalim tvoje sadnice.
Da sam rekao da su super, onda bih znao, verujem.

Ne palim se ja na to moj Miroljube, kažem ono što vidim a vidim da si ti loš rasadničar.

- - - - - - - - - -

a skolovanog vocara neces naci nigde u srbiji
Siguran si ? :)
E moj Miroljube....
 
apsolutno
mozda priucenih ali skolovanih ne
nadji mi jednog skolovanog koji zna sve sorte svih vrsta i sve njihove karakteristike kao i sve o njihovim plodovima
takvog neces naci nigde
i dalje stoji da ti i ja nikada nebi mogli da saradjujemo
ne zbog sadnica,vec iz razloga sto smo mi dva razlicita sveta,nebi s emi druze moj slozili ni oko uzgoja puzeva
 
Pazi ovako.
Tebi se sigurno neću pravdati.
U početku sam hteo da budem korektan i da ne kažem šta sam sve video na onim tvojim sadnicama, nije mi namera da ti tražim mane, a video sam dosta lošeg.
To siguro ali sigurno ne bi zadovoljilo ni zakonom proisane krtiterijume ni za prvu klasu.
Koliko ti znaš šta je dobra sadnica se vidi i po tome šta si slikao, to sam ti već na uljudniji način i rekao, ali kad tražiš ovaj direktni evo ti ga - ne znaš šta je bitno da bi sadnica bila kvalitetna.

Ja miroljube o toem da ti ne znaš sudim po slikama koje si postavio i po greškama koje praviš, a ti kažeš d aja ne znam jer ne hvalim tvoje sadnice.
Da sam rekao da su super, onda bih znao, verujem.

Ne palim se ja na to moj Miroljube, kažem ono što vidim a vidim da si ti loš rasadničar.

- - - - - - - - - -


Siguran si ? :)
E moj Miroljube....

Ja sam pocetnik u vocarstvu ovde sam jer zelim nesto da naucim. Po mom misljenju sadnice koje je postavio Miroljub su ekstra, vise nego dobre.

Sada vi kao iskusan vocar kazite meni koje su mane onih sadnica, da bi ja kao neiskusan znao u buduce na sta treba obratiti paznju pri gledanju?
 
Nazad
Vrh