SADNICE ŠLJIVA

@zicaprom ja mislim da nije mnogo.To je poznati rasadnicar i jos su sa prevremenim grancicama.Kod mene u selu su 200 din jednogodisnje(tresnja i kajsija)bez papira bez icega samo na rec(mada se niko jos nije zalio ili ja nisam cuo)
 
Ma nije meni žao za koji dinar gore ili dole, mada se u Kruševcu sadnice šljive kupuju za oko 120 dinara ali su "Š" kvalitet. Meni je bitnije da neko ima iskustva sa ovim rasadnikom i da nije bilo problema po pitanju kvaliteta.
 
potrebna mi je veća količina sadnica šljive Čačanske lepotice, oko 8000 komada za jesenju sadnju.
To se otprilike sad kalemi.
Moj savet ti je sledeći
Ugovori sad sa nekim rasadnikom tu količinu, odlazi u toku leta da to obilaziš da bi i ti i rasadničar bilisigurni.
Ipak je to ozbiljna količina.

Da ne reklamiram sad ovde rasadnike, ako si zainteresovan javi se na pp mogu ti dati broj rasadnika koji dosta ozbiljno radi, ja od njega kupujem dosta toga, ali i tu ti savetujem isto, ne iz straha da če te prevariti već zarad mirne savesti i tvoje i njregove, ugovori i prati proizvodnju.
 
Posadio sam 850 stenleja i cacanske lepotice. Ostalo mi jos 15 komada. Zatrapio sam ih.
Do kada mogu da ih cuvam i kako?
 
Žicaprom, samo jedno pitanje, zašto Ljepotica?

Pa lepotica mi se u dosadašnjim voćnjacima pokazala bolje i od stenleja i od rodne. Rađa redovno, sveko stablo od prvog do zadnjeg ima isti rod, tj. nema kao kod stenleja da svako četvrto ili peto omaši ili ima vrlo malo roda, i za razliku od rodne sve stiže u par dana i bere se odjednom a rodna sazreva 15 do 20 dana, barem kod mene. Lepotica je dosta bujnija od rodne pa čak je pretekla i stenlej a jedina mana joj je što zbog prevelike bujnosti treba u prvih par godina povijati grane. Stiže jedno 15 dana pre stenleja i ima bolju cenu a takođe i više šećera, ako neko hoće za rakiju uvek će biti bolja nego rakija od stenleja. Ne kažem ja da baš toliko mrzim stenlej i rodnu, čak šta više imam par hektara i sa njima ali mi je lepotica br. 1, barem za mene i u mom kraju.
 
S je Super a posto i ja i ti imamo celavu latinicu Sh je verovatno od nemacke reci shrot kojs znaci otpad :haha:
Ne znam za Zicu ali za mene je losa sadnica ono sto vecina rasadnika promovise kao prvu klasu,sadnica koja je nasvirana Azotom pun gas pa je jednogodisnja visoka 3 metra od silnog zalivanja koren se nije razvio dovoljno a prevremene grancice krecu na visini oko 140cm jer su prve ranije obicno nestrucno zakinute kako bi sadnica gurala sto vise gore.
Za mene je prva klasa sadnica do 150 cm ne deblja u vratu od 3cm cesto obrasla pupoljcima sa kratkim interdijama/razmak na provodnici izmedju dva pupoljka/ i naravno zdravim i razvijenim korenom:ppozdrav:
 
slazem se sa tobom apsolutno
a ovo za promovisanje je greska
sami tako traze
kada kazem nekom da mi je ostalo 80 komada cac lepotice,bas takve kakvu si ti naveo oko 160 cm i jos mu kazem da takvu sadim sebi sto je istina 99% pootencijalnih kupaca samo kaze HVALA I DOVIDJENJA
druga stvar u svemu ovome je sto nemoze na osnovu nekog njegovog preprodavca ili kog vec da definise ljude iz okoline krusevca da imaju lose sadnice
za to mora doci pogeldati i onda reci da postoje ljudi sa losim sadnicama a ne da pljuje u globalu
i jedna od najvaznijih stvari koje doticni verovatno niej upucen
pitanje zna li gde je najveci centar kalemarstva i odakle potice 99% zasada u srbiji i 99% zasada vinove loze u nekadasnjem SSSR-u kada dodje do tih informacija neka pise sta hoce
i jos nesto
neka preispita malo kolika je kolicina sadnica (celokupna) koju proizvodi institut u cacku i u daljem procesu da nadje koliko sadnicva proda isti i odakel preostali br sadnica koji s eprodaju potice
i naravno nezibezna stvar koliko rasadnika zna van Krusevacke okoline koji prodaju iskljucivo i samo svoej sadnice bez koperanata sa Krusevackog kraja.
Najlakse je pljuvati po nekom.mene licno pogadja ovo jer sam ja iz tog Kraja i znam mnogo ljudi koji savesno rade ovaj posao a gospodin koji pazari po pijaci sljive od raznih preprodavaca nemoze pljuvati po ljudima tek tako
a za 8000 lepotice pravac institut cacak po lepoj ceni a sadnice ti dovozimo moj teca i ja u ime instituta :cool: a oni ti ispostave recun
 
Evo i da ja ispričam sličan slučaj od par dana, Došao čovjek kod mene, hoće sadnicu šljive al da je trogodišnja ili četverogodišnja. Objašnjava kako mu se u zasadu osušila pa hoće da bude približne veličine, zamislite samo to. Još ugledao trogodišnje stablo u dvorištu i navalo da mu ga izvadim tj prodam. Malo je falilo da ga istjeram iz dvorišta. Još on mrtav-ozbiljan daje i 25-30 evra za takvu sadnicu, a meni na glavi kosa raste::jako_besan::. Jedva sam ga se riješio.
 
e da ovo sam zaboravio napisati,sada se dohvatih moje evidencije
za gospodina koji pljuje po proizvodjacima iz Krusevca
posto videh da je iz Svrljiga neka ode u ulicu Vase Albanca br 78 kod Toplice DJordjevica i pogleda ako nije zasadio
50 cac rane i 50 cac lepotice neka popljuje i mene licno ako se Š klesa
izvinjavam se ako neko misli da je ovo neka reklama ovo je samo odbrana stava i jedne od najvecih regija kalemarstva evrope
i jos jedno izvinjenje za administratora i sve clanove foruma za moje pisanje jer ovo sto doticni i ja pisemo nema bas nikakve veze sa temama koje trebaju stajati ovde
ovo su vise pijacne teme
 
za gospodina koji pljuje po proizvodjacima iz Krusevca

Misliš da je jedini? :)

Verujem da znaš da postoji takvo mišljenje o rasadničarima iz tvog kraja, kao što verujem i da znaš da ono nije bez osnova.

Naravno, to što pišeš da neki koji su na glasu, čačanski institut npr, takođe prodaju sadnice proizvedene kod vas je tačno.

Svega ima u toj vašoj branši zaista.
Nekada na glasu, rasadnik iz Lazarvca (ne tog vašeg Lazarevca već onog iz okoline Beograda), je npr proizvodio sadnice dunje deklatrisane kao bezvirusne, a okca je skidao sa svojih matičnih stabala koja su bila očigledno zaražena ervinijom. Nisu se čak ni potrudili da poskidaju osušene vrhove, videli su se čim se pogleda na matičnjak.

Hoću reći, niste vi jednini koji ste prodavali sve i svašta, ali su se kola slomila na vama, tj vas bije najlošiji glas.

Svakako da u vašem kraju ima fantastičnih proizvođača, ja sam svoje voćnjke podizao sadnicama iz tvoje okoline, ove godine sam takođe kod vas kupio sadnice, a iako čoveka od koga kupujem poznajem godinama ipak pokušavam da to držim pod svojom kontrolom kolikoje moguće.
A moguće je.
To i ostalima savetujem, ako neko kupuje ozbiljne količine sadnica neka nikome, ali baš nikome, ne veruje na reč ,čak ni na papir koji prati sadnice.
Postoji način da se u dogovoru sa rasadničarem sve prati i da svi budu zadovoljni i mirne saveti.
U tom slučaju rasadničari iz okoline Kruševca, Trstenika su sasvim korektni dobavljači.
 
sve to stoji i to je tacno kao sto ima prevaranata u auto indrustriji,delovima ima i u ovome,ali je bezobrano pljuvati sve ljude bez bilo kakvog razloga
gospodin je rekao za sve ne za pojedince to treba naglasiti
na mene ovo ne utice,ja problema sa svojim plasmanom za sada nemam,imam stalne kupce koji me preporucuju dalje
ali je glupo pisati nesto tako i mene pogadja kao nekog ko zivi tu. I 99% ljudi je imalo los eiskustvo prevashodno sa pijacnim prodavcima koje ja dobro poznajem cijije cilj da kupe sto jeftinije sadnice i na pijaci preprodaju oni se sele od pijac edo pijace pa cak idu po selima i nude sadnice,e sad tu ima dosta preprodavaca iz cele srbiej koji se deklarisu kao da su proizvodjaci iz Krusevca mada je najveci broj ovdasnjih svercera ili kako vec ciji je inters kratkorocni rad i sto brza zarada u tom psolu a za sledecu godinu promena lokacije i sl
niej isto kupiti sadnice na piajci i reci kupio sam od nekih iz Krusevca i prevario me je i kupiti od mene kuci (doci kod mene )
to su dva razlicita pojma
kao kupovina auta na pijaci i kod nekog kuci ici,sve ima svoje ali treba jasno razdvojiti i razjasniti
sta je sta a ne samo pucati po nekom jer te je tamo neko ko je rekao da je iz Krusevca zeznuo za 100 sljiva
ja nisam upoznat sa time da je neko ko kuci daje sadnice imao neku posetu od strane kupca sa prigovorom da ga je zeznuo,dok pouzdano znam za noge koji imaju papiroligiju i registrovane kao neke rasadnike (sverceri) da stalno menjaju lokacije prodaje i da be prodaju robu kuci vec vozikaju po srbiji a niej isto kada sljiva stoji 15 dana po kamionu i kada je dobije svezu iz trapa
mada sam nailazio na rzne tipove ljudi
covek iz Sapca je zasadio 700 komada sljiva i zamislite niej mu s eprimilo 20 komada,iako je asortiman bio tacan i sve po dogovoru,kupac je nezadovolajn prijemom i pljuje po nekom,pa imamo primer gde su kupljene 200 sljive i lepo komsija savetuje coveka da sadnice premaze uljem preradjenim (pregorelo,zgorelo) ili kako vec i naravno posese se i tu je krivac prodavac,zatim stajsko djubrivo u koren iako je napomenuto da se ne radi tako covek stavlja i ponovo prodavac ga zeznuo
ali takodje postoej primeri gde je u N Pazaru prodato coveku na pijaci 500 koamda sljiva po paprenoj ceni i ispostavilo se da su u pitanju jabuke a ne sljive,tako da ima svega i svacega to stoji. a za velike kolicine se pisu ugovori,garancije,naravno prisustvo sadnji rodavca sadnica da vidi o cemu je rec tu jel se sadi kako treba i sta se sadi,bilo je dosta podmuklih poteza kupaca kupi sljivu recimo lepoticu,sve po ugovoru i sve sto ide uz to,on lepo proda te sadnice po nekoj ceni,kupi za te pare stenlej ili vec sta zasadi i naravno posle tog sledi tuzba i sve po redu,zato mogu reci da ima prevaranata sa obe strane ali nikako nemogu reci da je neko celo podrucje prevarantsko
a i na kraju krajeva sta bi bilo kada se ovaj kraj nebi bavio time uvozili bi sadnice iz Italije i Madjarske po ceni od 10 eura pa nadalje mislim da bi za pojedince to bilo najbolje resenje,postoji gospodin iz Subotice kome su neki nemci spremali vinovu lozu po ceni od 4 eura po komadu i uvalili mu nesto sasvim drugo i naravno on treba da pljuje po celij nemackoj
 
miroljube primer . hirurg uzima mito za operciju nekog tamo deteta, uhvate ga i dokazu da je primio mito. vec sutra dan lekarska komora i njihovi sindikati ustaju u odbranu tog lekara i nedaj boze da neko tamo dirne u njega a cela srbija zna da su 80% korumpiranih u zdravstvu. sta mislis koliko je u redu braniti tog hirurga. i sta mislis ko treba da ustane prvi i da ga osudi.
kad su kalemari u pitanju ista situacija, umesto da ustanete i da podrzite borbu protiv prevaranata vi se iz "petine zile" trudite da dokazete kako nije to tacno ili da takve slucajeve minimalizujete. ne mislis valjda ozbiljno da ce neko da kupi par hiljada sadnica i da ih preproda a da kupi ponovo stenlya i zasadi samo da bi tamo nekog ocrnio. ja vrlo dobro poznajem taj kraj i znam dosta ljudi i saradjujem sa tim ljudima i naravno da ima izuzetaka i da ima postenih i svaka im cas na tome jer u onolikom okruzenju prevaranata to je vrlo tesko da su uradi. i takve ljude uvek preporucim drugim vocarima isto kao sto ne propustim priliku da upozorim drugog vocara na prevarante a imam ih dosta na spisku.
 
ovde je rec o tome da je covek rekao da su SVI TAKVI a ne ko sto ti kazes da ima takvih to je ogromna razlika SVI i POJEDINCI
i ne branim ja nikog,samo tvrdim da nisu SVI takvi
a sto se tice neke borbe ja nikome nemogu zabraniti da radi sta hoce to je njegovo pravo i nacin rada
ja imam svoj nacin rada i iskreno ne interesuje me kako i sta drugi rade
ali nemoze neko reci da su SVI takvi.
 
Potpuno te razumem i meni se desavalo da mi "neka"kaze SVI STE VI ISTI /muskarci/ ja se posle ubijem objasnjavajuci da to nije tacno:haha:
 
sta da vam kazem
svetu se nemoze ugoditi svi smo mi prevaranti
ja sam prevarant sa sadnicama vi trujete ljude plodovima kopje prskate sa cime stignete i ne samo sto trujete nas i nasu okolinu vec i Ruseima ste poceli da izvozite otrovne proizvode:bravo:
ovo ce biti :off_topic: mojoj debati ovde jer je ocigledno da su svi prevaranti i nema potrebe raspravljati o tome
 
Ja sam pre 6 godina poslao caleta da kupi 30 sadnice Stenleja on ih kupi od nekog kalemara iz Trstenika koji je kod nas na pijaci prodavao sadnice. Doneo mi posadili kad umesto Stenleja sada imam Madzarku. Neke sam povadio ostalo mi jos 15tak komada.
Sreca sto je mala kolicina, ali opet izgubljeno vreme koje prodje dok sadnica dodje na rod i rad oko nje nisu zanemarljivi.
Sad na jesen treba da posadim 1000 komada Sljive, vec su poceli da mi nude sadnice razni kalemari bez sertifikata ne kupujem nista, sa sertifikatom bar imam pravo da ga tuzim, ili cu sam da posejem kostice da razvijem sadnice i na licu mesta da kalemim i bar znam sta sam radio, ovako nemam vise poverenja u nikog.
 
Nazad
Vrh