Rutava buba

Рекао бих да је ово разлог што ће пчела рађе ићи на неки друти цвет (у овом моменту нрп. вишњу и трешњу):

 
Naravno da je to razlog, maslačak ima polena koliko hoćeš, pogledaj samo obuću nakon što se prošetaš po polju :)
 
Kolicina polena ima uticaja. Kod mene u jagodama red do reda, dve sorte, jednu ubise a drugu skoro nista.
Za vinovu lozu nisam cuo

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Рекао бих да је ово разлог што ће пчела рађе ићи на неки друти цвет (у овом моменту нрп. вишњу и трешњу):

Pitanje je i koliko su cvetovi udaljeni, jer je ovde prikazan suncokret sa jako malom vrednošću, međuti kada se vidi da se na malom prostotu glavice suncokreta nalazi više desetina cvetova postaje jasno zašto je interesantan pčelama.
 
Rutava buba ocigledno luduje za plavom bojom. Danas sam obilazio Sljive koje su jesenas posadjene, znaci na njima nema ni jedan jedini cvet, skupilo se mnogo buba na plavim mrezicama... Ce da mi oglodju mrezice :haha:

photo0161.jpg


photo0162.jpg
 
Moj prijatelj je postavljao plave činije i uhvatio oko 20-ak rutavih buba. Kasnije je video da se svraka motala oko činija. Kad je proverio zamke u njima nije bila ni jedna rutava buba.
Da li je moguće da ih svrake jedu?
 
Ja nisam cuo da imaju neke prirodne neprijatelje. Kod mene svrake dolaze na te posude da piju vodu

--------------------------------

Prvi "ulov" ove godine

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Ja sam juce primetio rutavu bubu u kruski,medjutim napad nije toliko jak jer je do pre neki dan bilo hladno vreme ,jabucasto voce nije cvetalo i ovih dana je bio jak vetar.Moj zakljucak je da rutava buba trazi mirno vreme za let,tewmperaturu preko 15 stepeni i napada jabucaste vocne vrste jer jede samo tucak a kod kosticavih vocnih vrsta cvet je mnogo uzi i ne moze da dopre do tucka.To je moj zakljucak i mislim da sam u pravu,ukoliko neko ima drugacije iskustvo molio bih ga da ga iznese da bi smo mogli da izvucemo prave zakljucke i sto uspesnije da se borimo protiv nje.Danas sam postavio plave lavore i nisam primetio veliki napad bube jer su jutra hladna.
 
Ja sam pre 3 dana stavio plave lavore kod kruške, taman su cvetale.

Rezultat - 1 buba i 20ak sitnih osica, pčelica šta li su. Prošle godine su bube upadale ko lude, sada ih nisam video ni na cvetu ni na maslačku ni u lavorima. Nešto ih nema...ali nema baš puno ni pčela, mada više idu na maslačak nego na voće.
 
Miki, ne pravi ona razliku između koštičavih i jabučastih vrsta voća, ja sam prošle godine nahvatao jedno punu najlonsku vrećicu rutave bube, koja je dolazila na višnje. Nisam imao puno plavih posuda, ali sam postavio posude od pavlake, one od 400 g, oko voćnjaka, u pola sipao deterdžent sa aromom jagode, u pola stavljao polovinu ili trećinu negro bombone. Nisam čak redovno ni praznio posude, nisam stizao. Ali kad sam praznio, onda je baš bilo posla.
 
Ja sam juce primetio rutavu bubu u kruski,medjutim napad nije toliko jak jer je do pre neki dan bilo hladno vreme ,jabucasto voce nije cvetalo i ovih dana je bio jak vetar.Moj zakljucak je da rutava buba trazi mirno vreme za let,tewmperaturu preko 15 stepeni i napada jabucaste vocne vrste jer jede samo tucak a kod kosticavih vocnih vrsta cvet je mnogo uzi i ne moze da dopre do tucka.To je moj zakljucak i mislim da sam u pravu,ukoliko neko ima drugacije iskustvo molio bih ga da ga iznese da bi smo mogli da izvucemo prave zakljucke i sto uspesnije da se borimo protiv nje.Danas sam postavio plave lavore i nisam primetio veliki napad bube jer su jutra hladna.

Koliko znam visnja je kosticavo voce a danas sam video vise rutavih buba na cvetovima. Cak su neke uspele da se zavuku i u cvet koji je tek poceo da se otvara pa je jos uvek veoma uzan. Znaci tvoja teorija otpada.
 
Ma jede ta svaki cvet i ne bira, ja je viđam na trešnjama, višnjama i šljivama od koštičavih. Na kajsijama je ne bude jer rano cvetaju, tada još nema buba.
 
Tako je. Kad moze onda bira a kad ne, tamani sta stigne. Jede cak i prasnike strnih zita a jedne godine je obrstila njive sa tek izniklim kukuruzom

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Izgleda da imamo slab napad rutave bube zbog hladnog vremena.Ona izlazi u let tek iznad 15 celzjusa,pa je to verovatno uzrok sto je nema u znacajnijem broju.Nasa sreca.
 
Nema je ni kod mene...A gledao sam i pre par dana , ono kad je upeklo nekoliko dana...nema ih , zasad...
 
Јуче сам био на селу и ухватила се тек понека рутава буба. Више имам лавора него рзтавих буба. Изгледа да не воле бубе вјетар, али га не воле ни пчеле.
 
Nazad
Vrh