Ruska Dženerika

Da stavljamo med u kominu?Pa tada bi i od govana bila dobra rakija.
Krcinac,to me i plasi,jer i meni neko da ponudi sljivu ili dzeneriku,pre bih rekao "sipaj sljivu".Mada se rakija deli na dobru i losu,ipak su na ceni dunja,kajsija...pa sljiva...i na dnu dzenerika.Pa to ne bih mogao prodati ni za 3e litar,ne bih imao kome.Samo kao "podlogu" za orahovacu i visnju.
 
Aj sad ti meni reci kad bi tutno nekom pod nos Dzeni i rekao mu da je šljiva u pitanu, da li bi osetio razliku? Koji procenat ljudi bi osetilo? Ma daj bre, psiha je čudo, veruj mi...

Možda Dženi ne bi prodao, ali dobru orahovaču, medovaču i višnjevaču bi :ppozdrav:


A i na kraju krajeva, ipak mi ovde pričamo o voćki oko koje nećemo igrati nego ćemo malo pokositi i doći pobrati... Nema ovde bogatstva, ali ima druženja, zezanja, i ako nešto kapne dobro došlo...
 
Evo da se i ja uključim u ovu diskusiju,nemam iskustva sa ruskom dzanarikom mada imam nameru da zasadim i nju.
Imam domaću dzanariku i od nje pečem rakiju već 25 godina i niko nije rekao da nije dobra.
Nema tu nikakvog ulaganja,ni prskanje,ni rezanje.ni đubrenje baš ništa osim košenja trave a svake godine rađa.
Imala sam stara stabla na koima je rađalo 250 do 300kg.sad je podmladak i ja sam zadovoljna.Treba je na vreme pokupiti a ne zelenu ili polutrulu ,a pečem je tri nedelje do mesec dana posle kuplenja i da odleži u drvenom buretu godinu dana pa:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Aj sad ti meni reci kad bi tutno nekom pod nos Dzeni i rekao mu da je šljiva u pitanu, da li bi osetio razliku? Koji procenat ljudi bi osetilo? Ma daj bre, psiha je čudo, veruj mi...

Možda Dženi ne bi prodao, ali dobru orahovaču, medovaču i višnjevaču bi :ppozdrav:


A i na kraju krajeva, ipak mi ovde pričamo o voćki oko koje nećemo igrati nego ćemo malo pokositi i doći pobrati... Nema ovde bogatstva, ali ima druženja, zezanja, i ako nešto kapne dobro došlo...
Potpuno si u pravu.
::novac::Može i da se proda ne da se obogati ali korisno ja je prodajem 500din.litar
ako je neko pekao rakiju od ruske nek napiše svoja iskustva.
 
Poslednja izmena:
E, ja se vratio od dede pre neki dan i "dogovorio" sam se sa dedom da mi da 10ari da posadim Dženi... Cenim da će stati oko 70 sadnica, nije loše za moje potrebe, pola za prodaju a pola za nas (tri kuće) da imamo svoje rakije...


Sad me interesuje kako je najbolje da sadim, Znam da treba žutu i crvenu da mešam ali u kom odnosu? Sadiću na proleće, tako me savetuju ljudi iz sela, a na jesen ćemo pripremiti, izorati zemlju i baciti malo stajnjaka...

Planiram da sadim detelinu između Dženi u prvih par godina, da "otplatim" dedi otetu zemlju :osmeh:
 
Prodaja dženerike

Pozdrav svima,

da li ima neko da je prodao (ili ima pouzdanu informaciju) ove godine veću količinu ove vrste šljive nekoj otkupnoj stanici, firmi koja pravi sokove ili slično?
Po kojoj ceni?
 
Ovako sam kupovao sadnice Ruske dzenarike u Klupcima kod Loznice, rasadnik pored puta svi znaju. Ivanerns , moram ti reci, nevredi traziti savete i hvaliti dzenariku ljudima koji imaju drugo voce sljivu, kajsiju, krusku, itd.
Nikada ti nece reci super sto si posadio Dzenariku to je prava vocka, rakija je super itd.
Oni se ljudi bave svojim vocem i cene ono sto rade, zasto bi hvalili nesto sto nisu ni probali i ne zele.
Naravno da ce pricati da je rakija smrdljiva, da je niko nepije, da netreba u nju sipati med, itd.
Ja volim da popijem rakiju od sljive, i naravno da je ukusnija od Denarike.
ALI AKO U DZENIRIKU KAD PECES UBACIS KANTU SLJIVE TO JE ORGINAL SLJIVOVICA.
AKO UBACIS KAJSIJU , ORGINAL KAJSIJA.
AKO UBACIS VILJAMOVKU TAKODJE.
Jos pogotovo oko u ispecenu rakiju od dzenarike ubacis polutkr kajsije iz zamrzivaca, pa je posle procedis, to ti je kad pijes kao da grizes kajsiju.
To je zato jel Dzenarika nema ukus ni miris. Ona daje kolicinu i zato se koristi.
Toliko za sada od mene.

- - - - - - - - - -

Sto se sadnje tice nije toliko bitno kako ces , po koju drugu vocku i to je to.....
Ja imam zasadjeno 500 samo dve se nisu primile, zadovoljan, malo stajskog, malo vestaka kosenje , malo tanjiranje orezivanje i to ti je to....
 
Sapcanin da znaš da se i od krompira može napraviti "šljivovica"a za recepturu pitaj one koji je prodaju za 300 din. litru.
Od krompira ne može da se napravi "šljivovica" jer se šljivovica pravi od šljive pa od šljivovice "prepečenica".
Mada od krompira može da se napravi rakija kao i od puno čega drugog.
 
Svi sve znaju, vidis da covek kaze da moze i od krompira " SLJIVOVICA" , ma ljudi su cudo, svi imaju svoje misljenje tako i "ZIS" svoje, nemam nista protiv......
 
Gospodo svako ima svoje mišljenje o Džanarici (ne domaćoj) da je lošeg kvaliteta slažem se ali što se tiče rodnosti (ekstra) vrsti zemljišta (može totalno siromašna) cena je diskutabilna u okolini Prokuplja je relativno tražena prošle godine ručno brana krupniji plodovi cena (19 din.) ako sami berete (15 din. otkupljivač dovodi radnike) konkretno opština Blace ono sitnije išlo refuz 10 din.
Ako je ovo loša cena za ovu šljivu neznam šta je onda isplativo.Inače pre par godina istu tu šljivu plaćali 12-15 din zelenu a zašta je koristili nemam pojma (kažu izvozili)

Koja ima bolju cenu, crvena ili žuta?
 
Pozdrav svima, pre par nedelja sam posadio 30-ak ruskih dženarika i nešto čačanke rodne. Voćnjak podižem isključivo za lične potrebe, tj za rakiju. Zanima me koji je oblik krune dobar za rusku i da li uopšte posvećivati neku pažnju formiranju krune, jer sam svašta čitao o ovoj šljivi( divlja, nije zahtevna, obilno i uvek rađa, nije potrebno prskanje...) Ja sam nekako za kotlastu krunu
Unapred izvinjenje ukoliko je negde bilo reči o ovome, ali ja nisam uspeo da nađem.
Inače ja sam nov novcat na forumu.

Samo da dodam,sadio sam na 4x4m
 
Poslednja izmena:
Nije svaka dzanarika dobra za rakiju.Rakiju treba peci samo od dzanarike koja ima karakteristiku da prilikom vrenja odbacu kosticu na dno bureta.Prilikom sipanja dzibre u kazan sipa se sve osim kostica,one ostaju na dnu bureta i bacaju se.
Sada jedno pitanje,da li ruska dzanarika ima gore navedenu karakteristiku ?
 
Pa evo mene sada kada sam prvi put obrao moju dzenariku. Gde ste sada pametnjakovici ovi predhodni, sto pricaju da dzenarika nema cenu i da nikada nemoze biti skuplja od sljive. Sta se sada desilo, ja moju dzenariku prvo branje 20 tona predade po 9 dinara, a sljiva , kolika je cena ranka bijade i 5 dinara, cujem ima i po 7 dinara sada, i po 8 dinara. Ajde sada da diskutujemo o ceni kada ja znam kako ide.........
 
znaš kako ide a

Vidi se kako znaš kad je cena te dženarike ove godine bila 12 dinara a tebi je maznuli za 9 .

Ti koji prodaju šljivu po pet, šest, sedam dinara, su neki kao ti koji prodaje po 9 nešto čemu je cena 12.

Ali ako je tebi lepo samo ti guraj, em srećan ti, em srećni ovi koji su te nasamarili, svima lepo.
 
Dzenarika u podgorini otkupna cena bila 12 dinara , odmah kes a sljivu nece niko bar da ja znam a najavljuju otkup samo stenleja ali jos nije formirana cena. ako neko zna ko otkupljuje u valjevskom kraju rodnu neka posalje broj telefona na PP.
 
Kupujem litru rakije od Dženarike, da probam... Nisam prošle godine sadio, ostao sam bez posla jbg... Ako Bog da sad ću...

Ajde stvarno ako neko pravi rakiju od Dženi neki mi se javi na PP ili ovde, kupio bih litru da probam... Šapčanin? :)
 
Opet neko ne vidi dalje od svog nosa.Cena dzanarike u mom kraju je bila oko 9 dinara.:cvetic:


Taj neko si valjda ti?
Bar je takav zaključak logičan.

Kad neko ne zna šta se dešava van njegovog sela, kad misli da je svud kao i u njegovom selu(kraju), za njega se kaže da ne vidi dalje od svog nosa.

Od tvog kraja do kraja u koj je dženarika plačana 12 dinara je tek nekih par desetina kilometara, a ti pojma nisi imao pa si cenu od 9 dinara prihvatao kao validnu.
Ali na takvima je najlakše zaraditi.
 
Nazad
Vrh