Ruska Dženerika

evo jednog stabla koje imam u dvorištu koritsim ga za kalem grančice
xeqruo.jpg
 
Dobro prijatelju hvala ti na svim objasnjenjima pomogao si mi dosta. Ja sam posadio 500 komada i nisu mi takve kao tvoje, a treca im je godina.
Ove godine cu malo da se posvetim bolje njima nadam se da cu uspeti. moje su losije od tvojih, imam plodova u trecoj godini ali ne na svakoj.
Nisam orao u nisam tanjirao, mislim da je to problem.
 
Ukrajinski ringlov i Ruski antal

Čuo sam da su Ukrajinski ringlov i Ruski antal dosta dobro i rodno voće i da se od njih peče kvalitetna rakija i da je dosta ima: :ideja:
Medjutim nigde na net-u nisam nasao ovu vrstu ringlova ili šljiva ( ne znam tačno šta je ) pa me interesuje zna li neko nešto o ovome i ima li kakva iskustva sa njima
Da li je tačno da da su plodovi dosta krupni i da se od njih dobija dosta rakije
Zna li neko neke bar osnovne karakteristike i gde mogu da se nađu sadnice ( možda ovo i nisu pravi nazivi ali ja sam tako čuo da se zovu ) :sta:
 
Imas srodnu temu o Ruskoj dzenarici inace nekadasnji SSSR je proizveo na stotine sorti ringlova ili krupnorodne dzanarike nisam procitao ni za jednu da se izdvaja visonim sadrzajem secera sto bi bilo osnova za kolicinu rakije ali su sve visokorodne sto je takodje bitno tako da ako sa stabla dobijes 250-350kg ploda bez obzira i na nizi sadrzaj secera mora da bude i dosta rakije:ppozdrav:
 
Ja imam dzanariku domacu(u svim bojama)obicno po kojekakvim obalama.One radjaju nenormalno mnogo svake godine,za zadnjih 20 godina su svake godine radjale u enormnim kolicinama,saviju se do zemlje.Razmisljam da posadim uredno jednu parcelu koja i nije nesto dobra,ali je za dzanu extra.Posto one nemaju prskanje,samo orezivanje i freziranje a bolesti za nju ne postoje,mislim da ce se isplatiti.Kod nas kako cujem se vec raspituju za otkup,kazu ide za rusiju jer je ekoloski najcistiji proizvod.Sadnice mi nece trebati jer kod mene u selu dzana uspeva i sama nice gde god zamislis i pozelis.
 
Imas srodnu temu o Ruskoj dzenarici inace nekadasnji SSSR je proizveo na stotine sorti ringlova ili krupnorodne dzanarike nisam procitao ni za jednu da se izdvaja visonim sadrzajem secera sto bi bilo osnova za kolicinu rakije ali su sve visokorodne sto je takodje bitno tako da ako sa stabla dobijes 250-350kg ploda bez obzira i na nizi sadrzaj secera mora da bude i dosta rakije:ppozdrav:

Pa ne mogu da verujem da moze da rodi po stablu od 250-350kg po stablu.
Dali to govoris iz iskustva ili samo onako kako si cuo. Ja sam racunao 100 150 maze da bude po stablu. Ako je tako pa to je bolje saditi nego i jednu sljivu.
Odgovori mi molim te dali si video stablo od 250 do 350 kg ruske dzenarike i sta se primenjuje da toliko rodi pozdrav od Sapcanina.
 
Kod nas je obicna dzanarika prosle godine bila 9-10 dinara na otkupu,a sljiva stenlej 12 dinara.Jedina razlika je sto za Dzanariku nema odrzavanja,polivanja,djubrenja,samo kosenje.Ulaganje 0 dinara.Mislim da je za rakiju OK.
 
@ratos e bas tako . ali to ne samo kod nas nego ruska dzenerika nigde nema dobru cenu . i nikad nece da je ima. ima 2 000 sorti sljiva a na prstima moze da se nabroje sorte koje imaju dobru cenu i traze se. na pr. mirko steta tako lep vocnjak i to skoro posadjen ali sorta koja nema prodju to jest trazena ali se ne placa koliko je potrebno da bi se vocnjak odrzavao kako treba, pa dovede do toga da kada platis radnike a onda ti ne ostane ni za prihranu a ni za dalje ulaganje u proizvodnju.
 
Zato sto je ovo Srbija.Vidim da se ovde ljudi frljaju sa nekim cenama sacuvaj boze,kao da vecina nas obicnih smrtnika zivi na Madagaskaru a ne u Srbiji.
 
Zato sto je ovo Srbija.
A i zato sto je to dzenarika.
Zasto bi nesto bilo skupo sto je veoma lako proizvesti u velikim kolicinama?
Fama oko krimske zute je slica fami oko nojeva, puzava, cincila i sada aronije. Pomisli se d aje otkriveno nesto novo, nedsto na cemu se mogu zgrnuti silne pare pa se lakoverni polakome.
Nikada ta dzenarika nece biti skupa jer od nje ne postoji ni jedan jedini proizvod vec se u najvecoj meri koristi za miksovanje sa drugim (skupljim) vocem kako bi se dobilo vise proizvoda od tog drugog (skupljeg) voca. Onog trenutka kad bi dzenarika postala skuplja ili cak ne mnogo jeftinija od drugog voca nju niko ne bi ni kupovao, ne bi imao razloga.
Njen smisao je da bude jeftina, bez toga ona je neinteresantna.
 
Tacno 100%,jedino je malo glupo sto je stenlej npr.12din i ulaze se u vocnjak dosta,a dzana 9din i neulaze se bas nista.Bio bih srecniji i vise bi zaradio da sam posadio 250 stabala dzane a ne propasti stenleja.:osmeh:
 
da li neko ima poima gde se moze kupiti sadnica ruske dzanarike??

Evo nađoh jedan rasadnik piše da ima Rusku džanaruku, link http://www.grozd.co.rs/kosticavo.html

A što se tiče sadnje ove sorte po mom mišljenju treba je saditi samo ako čovjek ima nekakvu zemlju koja mu je ne iskorištena (npr. velika obala i slčno) odnosno da ne zarasta u šikaru. Nikako ozbiljnija proizvodnja.

mirko 015 ako je takva cijena šljive onda je kad vas prava katastrofa, ja koliko se sjećam svoju nisam nikad prodao ispod 0,30 eura. A da zaboravih te pitati jel to cijena 12din brane ili trešene šljive?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh