Ruska Dženerika

Razmak između redova 5m između voćaka 4m. Obradu zemljišta vršim oranjem malim plugovima,tanjiračom i odnedavno traktorskom frezom (frezom samo između stabala).Inače rod u četvrtoj godini je bio otprilike oko 30-40 kg po stablu.Evo kako trenutno izgledaju biljke u ovom manjem zasadu druga mu je godina. Namerno je slikan i traktor zbog upoređivanja inače na traktoru nisam ja.
14vla1c.jpg

....pozdrav TRNAVAC1
...jeli zemljace, gde nadje Nesu, hahahaha, svaka cast, sljivak je super, gde se nalazi tacno, jel na UMAC?
 
rasadnik kome je "ruska dzenerika" ime sorte dovoljno govori o znanju i strucnosti.......

U stručnost rasadnika ne ulazim, samo kažem gdje ima, jer čovek fino pita gdje ima i ako želi da sadi neka sadi, treba mu pomoći. Zato i jeste forum.
 
sad znam zasta sluzi forum . nisam komentarisao tvoju zelju da nekome pomognes ili ne,vec rasadnik koji navede pod sortama sljiva izmedju cacanske lepotice,cacanske rodne itd i tu napise ruska dzenerika to je za mene neznanje a uostalom i mogucnost za manipulaciju sad ne ulazim u to koliko znanja imaju oni koji kupuju kod tog rasadnika meni sigurno nece pasti na pamet , eto toliko
 
Pogledah taj link i vidim maznuli moju sliku čačanske najbolje. Auuu :) Pa neka, nema veze.

A ovo za džanu baš je glupost.
 
A dobro malo se zeznuo, ali to nije toliko ni bitno jer uopšte šljiva ruska džanarka po meni nije šljiva i onaj koje sadi vjerovatno se vrlo malo razumije u šljive. Narvno ni ja je nebi nikad posadio, nego slučajno izguglah rasadnik, ali vidiš da ima i onih koji ih sade pa kao što rekoh neka sade svako ima svoje želje.
 
Et ja posadio stenlej i najjaca cena mu je bila 12 dinara,a dzana 9-10 dinara.Jedina mala razlika je u tome sto u sljivu ulazem sacuvaj boze da je sacuvam do branja,a u dzanu ulaganja skoro pa nista i nema da mislim da ce da rodi,rodi i kad je najgora i najduza zima i samo ima duplo vise kilograma po stablu,bolje receno polomi se od roda.Sad se kajem sto sam sadio stenlej,da mogu rado bih sada menjao ona stabla carobnim stapicem za dzanariku:osmeh:

Kupim skoro Nektar sok u tetrapaku,Vocni Mix naziv,procitam sadrzaj a ono 73% dzanarika a posle sve ostalo.Covece na slici napred svakakvog voca ima,a dzane ni za lek,a glavni sastojak.
 
Gospodo svako ima svoje mišljenje o Džanarici (ne domaćoj) da je lošeg kvaliteta slažem se ali što se tiče rodnosti (ekstra) vrsti zemljišta (može totalno siromašna) cena je diskutabilna u okolini Prokuplja je relativno tražena prošle godine ručno brana krupniji plodovi cena (19 din.) ako sami berete (15 din. otkupljivač dovodi radnike) konkretno opština Blace ono sitnije išlo refuz 10 din.
Ako je ovo loša cena za ovu šljivu neznam šta je onda isplativo.Inače pre par godina istu tu šljivu plaćali 12-15 din zelenu a zašta je koristili nemam pojma (kažu izvozili)
 
Prvom prilikom kupujem doticni sok i slikam,a kupi i ti pa procitaj,i ja sam se iznenadio,nisam verovao.
A sljivom se bavim zato sto sam naivan i posadio sam stenlej koji ima katastrofa cenu zadnjih 20 godina,i sta sad da radim,ti bi sigurno sad to povadio:haha:

---------- Poruka napisana u 23:04 ---------- Prethodna poruka je at 22:54 ----------

Evo sad mi zena rece da je skoro pila sok i da nepise koja je kolicina,ali i ne pise vise dzanarika vec divlja sljiva i ona je kao i pre prva u spisku sastojaka,koja glupost,valjda ih sramota da pisu dzana.
Moram negde iskopati da slikam staru ambalazu.
 
cena sljive je relativna stvar zavisi od mnogo faktora a dzenerika je uvek bila jevtina to jest najjevtinija 0d svakog drugog.voca radja dobro , odrzavanje minimalno ali ne toliko da se ne ulazi u vocnjak do berbe kako vecina zamislja , brati rukom po 19 dinara nije neka cena , taman da pokrijes troskove proizvodnje. pa ispadne da ces imati vecu dobit ako je prodas za deset dinara tresenu. problem kod ruske dzenerike je sto 99% odlazi kao industriska a industrisko voce je tesko prodati a jos teze naplatiti , sad ovo za 73% nisam predpostavljao da je toliko, a koristi se kao dodatak za kasaste sokove bas zato sto je jevtinije od svakog drugog voca ili ti toliko jevtino da se coveku ne isplati proizvodnja.
@mirko
ja bih povadio , to je jedino ispravno resenje bolje povaditi i zasaditi neku drugu sortu sa izgledom na zaradu za dve -tri godine , nego poslovati sa gubitkom sledecih dvadeset.
 
Mirko, nisam rekao da je laž da piše i da si to pročitao, nego da je u tom procentu i baš taj sastojak soka džanarka.
 
Dzenara...

Pozz ljudi,

ovako, ja sam za vikend prvi put čuo za "Dženi" kako sam je pokrstio.

Šta ja želim. pošto deda (okolina Trstenika) ima nekih par parcela sa po kojim jutrom zemlje koju više ne obrađuje, želeo bih da sa nečim "popunim" tu zemlju. Tačnije bar jedno jutro za početak.

Razmišljao sam o Ruskoj Dženariki, ono za šta bi meni ona koristila je ISKLJUČIVO za rakiju, pa me interesjue kakva je rakija od Dzeni, kakva je kao "podloga" za orahovaču, medovaču, višnjevaču... Pravio bih za ženu i njene drugarice, neverovatno kako žene vole ta slatka pića...

Privukla me je samo zato što nema puno posla oko nje, ono što bi preuzeo na sebe je košenje i orezivanje, i onako relativno često idem do dede da ga obiđem, a sad bi' imao i razlog više...

Zvao sam i neki rasadnik i kažu mi da će je imati krajem oktobra po ceni od oko 150din... Nije puno...



Dakle, ne interesjue me prodaja nego samo to kako se Dzeni ponaša u RAKIJI? Ima li neko iskustva?


Hvala momci i :ppozdrav: (ali sa malim časicama :osmeh: )
 
Pozdrav svima.Odlicna tema,ali razocaravajuci postovi.Pa od 6 stranica vi se na 4 malte ne svadjate.Jedva da procitah nekoliko postova vrednih paznje.Sapcanine,koliko vidim ti si prvo posadio 500 komada,pa se sad raspitujes cemu to sluzi,kolika je isplativost i kako se odrzava.Koliko sam shvatio iz tvojih postova,ti si radio negde preko,pa se vratio,i sad imas para za zezanje,tako da i ako ne uspe-sta te briga,probao si.Ostale koji nemaju ovu dzeneriku ne mogu da shvatim da toliko o njoj pljuju a ne znaju nista o njoj.Ne znam ni ja,i zato je necu ni hvaliti ni pljuvati,vec dodjoh ovde da od onih koji ih imaju i plasiraju saznam nesto vise.Ivanerns me pretece sa pitanjem,u vezi rakije,jer i mene to interesuje.Ja bih zasadio 80-100 stabala iskljucivo za rakiju.Koliko videh ovde i na jos nekim mestima,ulaganja su minimalna a rod zagarantovan svake godine,i to obilat.Cak mogu i u ledinu.Ja trenutno imam mahom cacanku rodnu,i izdaje me svake druge godine.Ove godine cu imati za jelo,mozda pekmez,a prosle godine je pre i ostala sitnija.Al je bar bilo rakije.
Dakle...rakija od ruske dzenerike...jel je neko pravio,pio,prodavao...?

---------- Poruka napisana u 17:58 ---------- Prethodna poruka je at 17:45 ----------

Eh da,zaboravih reci...Dzenerika je vrsta sljive,svidelo se to vama ili ne :osmeh:
 
balansero
ukoliko prevodis prunus kao sljiva onda u redu a tada mozes i breskvu da nazoves sljivom. to da ljudi koji se ne bave time to neznaju nije sramota, a kad to nezna neko ko proizvodi pola miliona sadnica e to je vec da se covek zabrine pri kupovini od takvih rasadnika.

naravno da moze rakija od nje , samo videces reakciju kad kazes nekom da je to rakija od dzenerike
 
Pa jel bitna reakcija kad mu kažem ili su bitni ukus i aroma?

Ako neko prodaje rakiju od Dženarike, ili je pek'o za sebe, rado bih kupio litru, da probam...
Nek mi na PP ili ovde upiše kontakt, da se čujemo :ppozdrav:

--------------------------------
Update:

Malo sam guglao i evo jedan komentar lika koji je pravio rakiju od Dzenarike iz Kragujevca:


Neko pita:

Ne znam zasto bi rakija od dzenerike imala tako los glas?



Čovek odgovara:

Evo zasto: dzednerika je em mnogo za**bana za branje (uvek u nekoj vrzini, sitan plod...), em slabije izdasna po pitanju rakije (treba i po 15 kila za litar).

Zato seljaci uglavnom bataljuju princip prvoklasnog nacina pecenja kad peku dzeneriku, tj. peku je samo "da ne propada" i "za one alkose", a takodje i "za ne daj Boze", tj. prema njoj se odnose kao prema djubretu i prave sledece greske:

-Kupe polutrule plodove lopatom (sa zemlje, tj. sa sve zemljom i liscem)
-Guraju mnogo secera ("Dzenerika ne moze bez secera da se pece")
-Pri destilaciji ne odvajaju prvenac ("lele, pa sta ce da mi ostane?")
-...

I onda kazu dzenerika s*anje... Pa tako kad bi pekli kajsiju i ona bi bila s*anje!

Medjutim, ako svaki plod UBERETE, eventualno pokupite sa zemlje odmah posto je pao, stavite med umesto secera, postujete sva pravila destilacije... eee, to je onda rakija!

Dakle zaklljucak: ako bilo koju vocku tretirate kao djubre, rakija ce vam biti djubre; ako bilo koju vocku tretirate kao vocku, imacete dobru rakiju!

Ja prosle godine iz 2 kazana izvukao samo 18 litara prepeka, tako da ne cudi sto seljaci, koji imaju toliko sljive da ne znaju sta ce s njom, izbegavaju da peku "dzanu".

Rakija od dženarike je odličnog kvaliteta, prilično neutralnog mirisa (ne smrdi na "džibru"), i vrlo pogodna za kupažiranje sa rakijama dobijenim od šljiva gde se javlaj pojačani miris na koščicu. Ako se malo pojača sa šećerom ili medom eto lepe rakije. Znamo da se plod dženarike koristi kao podloga za proizvodnju kašastih voćnih sokova, (pored bundeve), baš zbog svog neutralnog mirisa, a idealnog odnosa kiselina i šećera.


*****
E sad, ovde lik priča o domaćoj Dženariki, a Ruska koja je krupnija? Ona ima i bolji "randman" predpostavljam, a verujem da je istog "ukusa"...
 
Poslednja izmena od urednika:
Za rakiju od dženerike si u pravu, pre svega u delu gde kažeš da je neutralnog mirisa što je izuzetno pogodno za mešanje sa kajsijevačom. Ja sam probao tu mešanu rakiju i nisam osetio nikakvu razliku od čiste kajsije. Miris na kajsiju, ukus na kajsiju, meka, .... :osmeh:
 
Nazad
Vrh