Ruska Dženerika

Ja lično nemam zasadjenu ovu sortu li mi se sviđa njen obilni rod i smanjeni zahtevi za održavanjem a mislim i za prskanjem. Ja sam ovde pisao o Dženariki koja je brana za konzum i ona je ovog leta imala cenu od oko 15 dinara, s obzirom da stiže nešto ranije i u to vreme još nije bilo puno šljiva koje su sazrele, a i dosta je krupna. Govorim o sorti koja je u osnovi žuta a dok zri dobije crvenkastu boju na možda 1/3 površine, nešto kao kajsija. U mom selu ima samo jedan voćnjak i u njemu sam ubrao par komada(slika ispod). Bile su zaista krupne ali možda zato što nije bilo nešto previše ploda u stablima, a stabla se vrlo malo rade, međutim mogu da vam kažem da nisu i nešto puno narasla. Sviđa mi se njena jako sitna koska, a za rakiju mislim da nije idealna jer ove koje sam ja probao nisu imale puno šećera.
Mene interesuje da li cveta u isto vreme kad i ostale sorte šljive tj. kako podnosi prolećne mrazeve.

picture-349.jpg


rodjendani-136.jpg
 
E moja je samo zuta , Bas tako zuta malo crvenkasta ali kada sazri skroz bude zuta......
Ona je ive godine toliko rodila da sam imao jedno dve ili 3 koje su unistene, slomljene u stablu.
Tako da sam morao ranije da pocnem sa branjem a i morao sam da ih vezem i podupirem predhodno, sto nije pomoglo i morao sam da berem ranije da nebih bila katastrofa sve bi se slomilo.

- - - - - - - - - -

Rano cvetaju, moze da se desi da ih zakaci mraz kasni onaj kao prosle godine, onaj kada se vec cvet oplodi, tada nemoze da se odrzi, ali ako su ono com procveta , ona prva cvati od vocki, taj mraz nesteti mnogo, cak cvat ponovo cvati.......

- - - - - - - - - -

Sto se rakije tice ja manje vise zadovoljan, 9-9,5 litara po kazanu rakije......sljive sam imao 11 litara po kazanu, eto.....
 
Сад видим да и ја имам руску џанарику као што је Жицапром показао. Зри око 20. јула, купљена као италијанска шљива антун гјан, а ја сам мислио да сам добио јапанску шљиву оутумн џајант која зри некад у јесен.
 
Pa ljudi sad kada vidim slike ove ruske dzenarika ja imam jedno drvo nje u dvoristu i to sam doneo iz sume mladicu sada je u nekoj 6-7-oj god i ove godine je bilo bure od 100kg roda na njoj,a isto je ovako krupna zuto-roze boje.
 
Neznam koliko je moguce kalem krimske zute naci u sumi kao mladicu......
Ja se ne razumem toliko ali po meni nije moguce.........
Ako neko zna bolje neka kaze.....
 
Neznam koliko je moguce kalem krimske zute naci u sumi kao mladicu......
Ja se ne razumem toliko ali po meni nije moguce.........
Ako neko zna bolje neka kaze.....
Krimska zuta je jedna jedina i sva stabla su klonovi od jednog stabla - znaci mora biti kalem.
E sad ako je neko sejao seme krimske zute dobio je "dete krimske zute sljive" koja i da je samu sebe oprasila, ima razlike u genetici.
U sumi moze biti (najverovatnije i je) obicna dzanarika koja je ispala takva da je plod krupniji, pa ako se nekome svidja sto da ne, mozda je bolja i od krimske i to je moguce. Tako se i dobijaju nove sorte, nekad slucajno, nekad sa namerom.
Mada cudi me da do sada i nisu probali hibridizaciju ti krimskih sorti sa ovim cacanskim - verovatno nedostatak para i volje.
 
Ok ako je moguce .......Ja neznam, mada sam vidjao domacu krupnu dzanariku, kod prijatelja i on kaze da je ona kalamljena, mada ja nebih rekao.
Ali dobro sve je moguce.
 
Da u pravu si, ali ima i domaca bas krupna, nije kao Krimska ali blizu je nje, samo je tamne boje, ili crvena......
 
Ja sam vise za cacanku ranu sljivu nego za dzanariku, jer Mozda gresim ali cini mi se da je rana sljiva ili ti cacanka rana pratila cenu visnje skoro svake godine, mozda gresim ali cini mi se da je tako...u mom kraju ubise se radeci oko nje, prvi put su pricali da ne treba ni da se prska ni nista, onda iducu godinu poceli da prskaju i bacaju vestaka, radja oko 4 gajbe od 14-15 kg po drvetu, ja to ne radim, molio bih ljude koji to rade ako sam pogresio u vezi uporedjivanja da me demantuju,unapred zahvalan:ppozdrav:


4-ta godina od sadnje
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Ja imam samo jedno stablo u dvorištu i rađa ko luda iako je prilično orežem.Mešutim niko je nešto ne voli pa mi uglavnom služi za slikanje i poklanjanje.
Inače, ja lično je volim ali brate, ne mogu sve da pojedem.
 
Poslednja izmena:
Krimska zuta je jedna jedina i sva stabla su klonovi od jednog stabla - znaci mora biti kalem.
E sad ako je neko sejao seme krimske zute dobio je "dete krimske zute sljive" koja i da je samu sebe oprasila, ima razlike u genetici.
U sumi moze biti (najverovatnije i je) obicna dzanarika koja je ispala takva da je plod krupniji, pa ako se nekome svidja sto da ne, mozda je bolja i od krimske i to je moguce. Tako se i dobijaju nove sorte, nekad slucajno, nekad sa namerom.
Mada cudi me da do sada i nisu probali hibridizaciju ti krimskih sorti sa ovim cacanskim - verovatno nedostatak para i volje.

Vratko hibridizacija je nesto drugo ti si verovatno mislio na ukrstanje i to izmedju Ruske Dzanarike/prunus cerasifera/ i bilo koje od cacanskih sorti sve odreda "prunus domestica" babe i zabe sto bi se reklo nema tih para i volje....
 
Nazad
Vrh