Ruska Dženerika

@zis pa ova ruska zoltaja (zuta ruska) njen plod nije vodenast i doista podseca na kajsiju, zanimljivog ukusa - trebas probati.
 
Sasa Jevtic@
Slusaj moras biti oprezan, dzanarika je trnovito divlje voce, najslicnije sljivi i kod nas raste po obodima sljivara, bagrenjara , i uopste pored njiva , pored reka itd. Sta hocu da ti kazem: u napustenim vocnjacima , kod losih domacina, starim zapustenim vinogradima, toga ima koliko hoces ,neiskorisceno. To se ubere tek koja saka za jelo , pa cak i zelena.Pa onda ode vrsi nuzdu opet pored neke medje i eto ti razmnozavanja.
Niko je ne bere ni za rakiju ( sem ljudi koji su se doselili skoro, pa nemaju nista svoje ovde, pa pitaju ili ne "gazdu" i naberu za neki kazan, i to ih teraju da rasciste celu vrzinu, da bi uopste mogli da je oberu), zato sto je sitna i ne daje neku kolicinu mucenice.
Evo trenutno imas diskusiju u temi visnja, pa vidi kako razmislja jedan kolega, a i stari clanovi daju svoja misljenja, a tema je univerzalna, Vocarstvo.
 
Разлика између укуса домаће џанарике и кримске жуте је значајна. Ја сам љетос јео кримску жуту и нисам нашао велику сличност са домаћом џанариком. Кримска жута може да прође као домаћа шљива.
 
Ruska dzanarika crvena najbolja za rakiju sto se ove sorte tice inace su Cacanske sorte puno izdasnije sto se tice rakije ali su sa njima muke.Imam dvadesetak stabala ove dzanarike i mogu vam reci da odporniju sortu nisam video.Svake godine su pune ma prepune bukvalno se grane saviju do zemlje,lepog su ukusa i plod je veoma krupan a kostica mala.Ne prska se (moze al nemora) najbitnije je rezanje okopavanje i dobro djubrenje.

- - - - - - - - - -

Kada izvrsite desetak prskanja cacanske rodne i lepotice dobro okopavate i nadjubrite i navodnjavate i posle toga sav plod opadne onda sve pocupate i zasadite rusku dzanariku.
dsc0164.jpg
 
Poslednja izmena:
ja imam par komada i nadao sam se da ne treba da se prska i nisam prskao, ali nešto teško to ide.Šljivina osa je napada bez problema
 
I jos nesto ruska dzanarika se ne trese vec se ceka da sama opadne pokupi se u najlonske vrece i ostavi neki dan na suncu.Ako je otresete nema od rakije nista.Najveci je problem sto ne opadnu sve odjednom nego imate posla svakog dana.
 
A jel ima kod vas ona neki drugi , lokalni , naziv, ime ?
Ovo pitam , jer i ja imam neke slicne, pa me interesuje, sta je to u stvari.
 
Pa nisam cuo da ima lokalno ime,u sustini ona se od skora pojavila kod nas.Pre odprilike 15 god si mogao videti po koje stablo sljive u dvoristu neke kuce i na njemu vise sljive nego lisca a plod krupniji i do 5 puta od klasicne divlje dzanarike.U zadnjih desetak godina kako je bombardovanje nase zemlje ostavilo posledice nemoguce je izboriti se sa bolestima u hibridnim vrstama sljiva.I ako nekome uspe to znaci da je prskao 15 puta i da je godina bila dobra.E ova ruska nezahteva toliko negovanje.
 
Pa vidi ,zasto me to interesuje? Vec sam postavio pitanje o sljivama koje posedujem, ne secam se u kojoj temi, a slicnog opisa i ti si dao.
Te sljive su u mom sljivaru, ja mislim, pedesetak godina, valjda je to moj Deda, ili cak Pradeda, sadili , neznam tacno, mozda pre, a verovatno posle drugog rata. Pretpostavka je da su to dobili da sade. Naime bilo je lepo rasporedjeno sa rankama, mozda i pola pola.
E , ja sam sve to povadio i ostavljao vildane ( mladare od korena) i pokusao da sve to rekonstruisem. Znaci razmnozava se mladarima ( ne mora da se kalemi, a ja sam na nju kalemio ranku i primila se) i glavna joj je karakteristika zrenje.
Naime ,svaki dan zre po malo i opadnu, tako ako podbiras moras to raditi mnogo cesce nego ranku. Kad recimo ranka stigne do zrelosti ,omlatis je ili istreses i pokupis sve, ove nema sanse jer su u tom periodu bar pola zelene, ama cisto zelene, kao da je tek pocela sezona. Onda moras cekati i beres je bar 15 dana duze nego ranku.

Inace je krupna, okrugla, kao belossljiva, mada sitnija za nijansu od nje, i dodje crvena kad je zrela. U nasem kraju je inace zovu "proporka" a zasto nemam pojma.
A koliko sam citao dosta je slicna po ovim gornjim karakteristikama sa " rut gesteter" ( valjda sam ovo pravilno napisao?) .
E sad vidim da ima slicnosti i sa ovim tvojim....
 
Danas sam video jedan zasad Krimske zute dzanarike. Vlasnik kaze da je morao da je prska protiv trulezi plodova. Takodje od prskanja cuo sam da je treba prskati od monilije, kao i od insekata ukuliko je napadnu. Ovo pitam one koji zasad vec imaju jer bih zasadio jednu njivu.
 
Naravno da treba da se štiti. Pogledaj obične džanarike po krajevima njiva i videćeš istu situaciju - trulež, vaške. Monilija i ne toliko. Ne treba da se štiti ako ćeš da je mlatiš za 8 dinara u rinfuz.
 
Da, rekao je i za lisne vasi. E, sad, koji uzgojni oblik odabrati posto planiram da je berem tresacem? Kao i da li bi tada ostao preporuceni razmak 5*4m?
 
konsultuj se s avlasnikom tresaca,on zna na kojim razmerama moze proci sa njim
tj ako nemozes naci nikog znam se ja sa onim nasim proizvodjacem tresaca pa ako treba pitacu ga.
Inace sto s eRuske tice sadnice prskam isto ko ostale nema razlike napada je grinja pauk,bube i sve sto napada i ostale sadnice sljiva,inace zaperke baca nenormalno i uvek od samog dna ap do vrha veoma mucna za proizvodnju sadnica
 
Poslednja izmena od urednika:
Sadite al nemojte molim vas da pricate kako je rakija dobra nije ni proslo pored dobre crvene ranke... mozda je dobra kao baza za sokove i tolko, imajte malo postovanja nista vise dzanarika pa i ruska nije sljiva kolko god to nekom ovde sad tesko palo !
 
Dobra da se ukokas... pio sam skoro:zli: A rakija moze da se ispece od svega i svacega... Pekla je oduvek sirotinja rakiju od dzanarike, narocito u godinama kad ne rodi sljiva.
 
Nazad
Vrh