Ručne alatke u voćarstvu

Dragojlo, koliko si platio ove fiskars dvorucne i felco testericu?
 
markodim je napisao(la):
Dragojlo, koliko si platio ove fiskars dvorucne i felco testericu?

Fiskars dvorucne su bile negdje oko 95e, a felco testera 55e.

FruitBoy je napisao(la):
Sviđa mi se ono uzubljenje na radikalkama, prosto, a funkcionalno! :D

Upravo tako, prosto i funkcionalno, a i kvalitetno izradjeno, zubi tako lepo nalezu kao da je zupcanik, lufta nema ni mikrona, jacinu otvaranja i zatvaranja podesavas sam na sarafima-maticama koje se na slici nalaze sa druge strane seciva...

Rucke su kao sto rekoh od karbona, elipsaste i bas pravo nalezu u ruke, imaju glatku povrsinu pa lako i brzo ruke mozes da selis po ruckama ako neces da ih drzis na samom kraju, i naravno lagane...

Ja prezadovoljan :D
 
A kukerke su po meni cita ne uspela kopija felca...sto se sa slika i vidi

2007122011410056-tpiuma.jpg


FELCO%20230.eps_Interflow%20JPG_500_true_-90.0.jpg


Dok je cena modela Felco 22 preko 130e, karbonke su oko 100-110e, kalitet se debelo placa a i ime i tradicaija naravno-Brend, pogotvo kada su vodeci u svojoj klasi onda i cena mora da bude vodeca, kao i sve ostalo u zivotu.

:ppozdrav:
 
nisam siguran da je moje pitanje vezano baš za ovu temu, ali msm da mi neko ovde može pomoći, planiram da pravim ručno svrdlo sa prečnikom 500 mm, da li mi neko može pomoći, neka skica ili neki podatak bi mi mnogo značio, ovde kod nas jedan čovek ima kardansko svrdlo, ali me jedna njegova rupa izađe kao polovina sadnice :udri:, gledao sam koliko lako ide sa tim svrdlom prečnika 500 mm kada su kod nas bušili rupu za banderu, milina..... :D
 
matke. je napisao(la):
nisam siguran da je moje pitanje vezano baš za ovu temu, ali msm da mi neko ovde može pomoći, planiram da pravim ručno svrdlo sa prečnikom 500 mm, da li mi neko može pomoći, neka skica ili neki podatak bi mi mnogo značio, ovde kod nas jedan čovek ima kardansko svrdlo, ali me jedna njegova rupa izađe kao polovina sadnice :udri:, gledao sam koliko lako ide sa tim svrdlom prečnika 500 mm kada su kod nas bušili rupu za banderu, milina..... :D

Imam ja jedno takvo, doduše manjeg prečnika. Vidi, tu moraš biti bome velik snagator, da bi to vrteo. Sve zavisi za koliko rupa želiš da praviš ovu alatku!?
 
@FruitBoy to svrdlo vrte dvoica :D, a vrtećemo ga kum i ja, jaki momci 23 i 20 godina, treba dosta rupa da se izbuši, što kod mene što kod kuma, pre dve godine sam posadio oko 30 šljiva, ove godine imamo u planu još oko 300...imamo svrdlo od 250 mm, vrti ga jedan, ali nije ga nimalo prosto napraviti, razmak noževa, debljina cevi, dimenzije, ima tu caka :udri:
evo imamo u planu ovako da izgleda

2q34uwg.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Samo napred momci :D
Mada, ja nikad nisam sadio sa tim alatkama. Ašov je za mene bio amin. Tako su me bar učili. Mislim da ne treba puno eksperimentisati, već latiti se ašova! :D :bravo: :udri:
 
@FruitBoy ima i toga...ali treba ovo napraviti, zemlja bude usitnjena i za čas se iskopa rupa 50x50..... :D
 
Ma i ja sam asov i lopatu zakivao u zvezde ali ode buraz kicma...

Ja sam rupe za sljivik kopao sa JCB 4CX, korpa 60x60 tako da us rupe bile oko 70x70cm, kada je zemlja i rupe sagorela preko leta, jer su kopane u prolece, pred jesen sam to sve zagrnuo sa trakorom kasikom, i posle samo iskopao u onoj mekoj zemlji koliko treba da se spusti sadnica...

I eno sljive luduju, jako napreduju i po precniku debla i po duzini mladih grana, a i rod je redovan, ipak ih moram ukrotiti sa rezidbom inace odose u oblake i u sirinu...

kljuc je dubina rupe 60cm i nista dublje, a u sirinu sto sire to bolje, jer koren jako brze napreduje po horizontali i dobro prati krunu-korsnju, jer zemlja je jako usitnjena i rastresena, i plus u njima ima i stajnjaka-ovcijeg :D...bolje nego da je parcela rigolovana.
 
Slažem se sa tobom, ali milslim da je za jednogodišnje šlive dovoljno 50x50, kopali su kod nas sa svrdlom prečnika 250 mm :udri:, niti miču niti pomiču već dve godine, indijanci :udri:
 


Uploaded with ImageShack.us

Ja sam uzeo ovu masinicu kada smo postavljali ogradu . Prvo smo se zanosili sa rucnom busilicom i veoma smo brzo shvatili ::namigivanje:: da je to utopija . Radi extra , mozes da dokupis burgije precnika koji ti treba . Ja sam za stubove busio fi 200 . A za voce je asov zakon . U dva dana dobra organizacija i 5200 rupa iskopali i zasadili .
 
ok je to druže, 5200 rupa, nama treba oko 250, za sada, koliko košta ovo zadovoljstvo ? ::namigivanje::
 
Davno bese , ali mislim da je kostalo bez burgija 500 eura .
S obzirom da su mi trazili za busenje rupa za ogradu 1 - 1,5 eura , isplatilo mi se da kupim masinu , zavrsim posao i prodam je .
 
Ja na prolece planiram isto ovako nesto da kupim ali od Stihl-a BT 121, snage 1.3kw, tezine oko 10kg za podizanje ograde oko sljivika, stubove sam gotovo izlio sve prosle godine, ostalo mi je jos oko 20 kosnika da izlijem i mozda jos 10-20 stubova ako zafali, ali to cu ovih dana dok samo otopli da nastavi sa stubovima i cim otopli i malo ususi da se busi....

Stubovi su mi 12x10 u preseku pa kontam da li ce mi biti dovoljna burgija od ovog stihl-a fi-120mm ili 150mm da mi rupe budu sto uze oko direka da nema lufta i da je samim tim ograda stabilnija, mada ovih burgija ima i do fi-350mm i fi 400mm bas za sadnju pise da su predvidjeni...

Inace ogradu cu pletenu plastificiranu visine 2m, i na vrhu bodljikavu a mozda i po dnu da se ne provlace glodari :zli:.
 
Neki dan nam na jednim Kukericama unutar federa pukne graničnik hoda, onaj na suprotnoj strani od šarafa za štelovanje hoda. Poslao nazad trgovcu koji će mi poslat nove, a ove kaže šalje u tvornicu da se vidi štase dogodilo.
 
Pre desetak dana gledao sam Fiskars u Ceskoj i iskreno nisu mi se svidele one plasticne rucice ,nekako su mi bez veze . Gledao sam i te velike koje si pominjao .NIsam neki poznavalac , ali sam se priklonio iskustvu drugih i porucio dvoje kukerica( 72 ) + imam Felco 7 i 8 . Tako da cu bas da ih uporedim kad stignu .


Dragojlo je napisao(la):
Ja na prolece planiram isto ovako nesto da kupim ali od Stihl-a BT 121, snage 1.3kw, tezine oko 10kg za podizanje ograde oko sljivika, stubove sam gotovo izlio sve prosle godine, ostalo mi je jos oko 20 kosnika da izlijem i mozda jos 10-20 stubova ako zafali, ali to cu ovih dana dok samo otopli da nastavi sa stubovima i cim otopli i malo ususi da se busi....

Stubovi su mi 12x10 u preseku pa kontam da li ce mi biti dovoljna burgija od ovog stihl-a fi-120mm ili 150mm da mi rupe budu sto uze oko direka da nema lufta i da je samim tim ograda stabilnija, mada ovih burgija ima i do fi-350mm i fi 400mm bas za sadnju pise da su predvidjeni...

Inace ogradu cu pletenu plastificiranu visine 2m, i na vrhu bodljikavu a mozda i po dnu da se ne provlace glodari :zli:.

Pazi dobro sto se tice burgija i precnika stubova . Moji stubovi su 10x 10 i fi 100 je mali postoji verovatnoca da ce ti fi 120 biti mali .Rupu nikada ne mozes da izbusis idealno ravno tako da moras ostaviti lufta u rupi da mozes stubove da iznivelises tj.dovedes u ravan .Razmisli dobro za plastiiciranu ,ako imas nekog komsiju koji ce nekada upaliti strnjiku ograda je gotova( plastificirana ).Ja sam stavljao stubove od 2,5 metara , od toga 60 cm u zemlju ,zica 1,5 metara i dva reda bodlje .Veruj mi da je to dosta , posto ogradu stavljas zbog zivotinja a ne coveka .
 
Malo upozorenje!

Makaze za rezidbu Kuker su se izlomile pri rezidbi u Južnom Banatu.
Ljudi su ušli da orezuju breskvu i došlo je do lomova.
Što je najstrašnije lomovi su bili na samim noževima-sečivima.
Imam informaciju da je Kuker počeo da štedi na materijalu.
Ovo nisam napisao da bih vas odvratio od Kukera nego da budete oprezniji pri rezidbi starijih stabala debljih grana.
Možda su ove nove serije proizvodnje tako ispale ali treba videti u narednom periodu kako će se ponašati i da li će se još lomiti.
 
Ima svakojakih slučajeva i likova. Znam neke "rezače"-sirovine, svake godine unište jedne prave Kukerice. Za to treba i malo tehnike, ne samo sirove snage. Čisto sumnjam da su Italijani krenuli da štede na materijalu, treba biti konkurentan na tržištu!
 
Nazad
Vrh