Roto- drljača

Evo malo da obnovim temu.
2pq0zrk.jpg
wiprfs.jpg
 
Pa ko ne zna da rotodrljaca, kao i sjetvospremac, ide na dubinu sjetve (sto ce reci MAX 7cm u zemlju) njemu su i novi nozevi pre mali... Vidi se da su nozevi na toj rotodrljaci radili ali po meni daleko je to od toga da se mjenjaju. Mislim da ovi imaju jos koju sezonu u sebi bez problema.

Vidjao sam po trgovinama nove nozeve za rotodrljace koji su visoki kao 2/3 mojih samo ne znam za koju marku rotodrljace.
 
Dakle bilo je krajnje vrijeme da se javim u ovu temu...

Rotodrljaca je jucer uspjesno sastavljena i isprobana. Fazu sam namjestio pod 90° iako su me neki odgovarali od toga nisam se usudio posto su tad bili milimetri u pitanju prolaska jednog radnog tjela kraj drugog (Nije stvar u nozevima, glavcine su jako siroke). Nekidan na sajmu vidio nove rotodrljace Rabewerk i Kverneland takodjer u fazi pod 90° tako da s tim nece biti problema.

Jucer predvecer sam otisao uraditi uvratinu na jednoj njivi za probu i vidjet cete video clipove cim se podignu na youtube. Ja sam s radom rotodrljace zadovoljan samo je jedno radno tijelo ocito smotano pa se cuje zujanje lezaja kako ga "zvace" al nije nista strasno da se zamaram.

Konacan trosak rotodrljace s remontom i novim kardanom me izasao 9 150Kn sto je u "nasim" novcima oko 1200€ i nesto sitno. Prezadovoljan sam uradjenim i neka posluzi bar 5 godina, isplatilo se zezati.

Evo i par slika sastavljene bestije:

mijhbl.jpg


2rrqety.jpg


2ductvt.jpg


qrkhnc.jpg


vmzpz8.jpg


Kolega mi poklonio i mehanicki lift s njegove nekadasnje LELY rotodrljace:
6fbgrd.jpg


Evo ga i presjek cjevi kardana. Plasili su me sto je kineski, sto nije " zvijezda" sto nije ovo sto nije ono... Kardan ove jacine nekog "poznatog" proizvodjaca s lamelom da je zvjezdasta cjev kosta ko moja rotodrljaca. Igrom slucaja kupim ovaj ganc nov kineski za malo vise od 100€ i taman sam ga morao skratiti po pola cjevi tako da imam obje cjevi u rezervi "za nedaj boze". Sto mislite o ovom kradanu, da li ce izdrzati brenu i rotodrljacu 2.5m? Deblja cjev je debela 6mm a tanja je 4mm

166b49k.jpg


Prvo pustanje u zemlju cuje se gorespomenuto zujanje na mahove. 4. spora, 2000 okretaja motora, 540 okretaja kardana:

Drugi prolaz. 3. spora, 2000 okretaja motora, 540 okretaja kardana:
 
Čiko, čiko, a šta je to nešto crno iznad kabine? :sta: ( :osmeh: )

Stavljaj ispred valjka dasku da ti poravna zemlju jer ovo baš nije ravno iza nje.

Da si složio noževe kako treba ne bi bilo tih "redova za krompir". ::namigivanje::
 
Gospodine Bobo, izgled te cevi podseća na cevi od Italijanske firme Bondioli & Pavesi pa Vam zato postavljam ovu tabelu da uporedite koje novinalne snage prenosi odredjena dimenzija:
screenshot1.jpg

Po mom skromnom znanju bi ovo kardansko vratilo trebalo bez problema da pogoni roto drljaču.
 
Becarino... To iznad kabine je serijska oprema. To dodje ko klima u John Deere ;)

Panonstib: Mjerio sam danas cjevi kardana i identicne su mjere kao ova rubrika G8. Svi iz mog okruzenja koji imaju rotodrljace su mi rekli da sam budala sto sam takav kardan uopce kupio da ce to rotodrljaca usukati i potrgati do kraja sezone. Sinoc pitam kolegu koliko duboko radi s rotodrljacom, kaze 10cm sigurno a cesto i 15-ak cm ?!?!?


Ovo sa snimka je radjeno toliko probe radi. Jesenje oranje podrljano lakom drljacom i rotodrljaca je isla u zemlju tek na dubinu rada drljace, mozda malko i dublje. dakle nekih 4-5cm sto mi se svakako cini preplitko i vjerujem da je to jedan od razloga sto "finis" nije ravnomjeran. Drugi razlog je brzina rada. Gledam danas kako covjek sa zetorom 120ks priprema zemljiste i naspram ovoga s mojih clipova on puze po njivi a iza njega fina, ravnomjerna priprema. Kako mi se cini da bih ja trebao i top link skratiti za krug-dva i malo cu se jos igrati s podesavanjem dubine i brzinom rada, jos ce to biti pravi stroj ;)
 
e bobo, ovo je pravi posao. šestak 105 ks i bez brige! a ne mi, prije fiat 70 ks i roto drljaca 2,5m! nije to nikakav posao bio.
vise neradim sa RD, steta.ali eto, imam mali traktor pa nema smisla mucit ni sebe ni traktor
 
Pa moze terati 3m ali je problem nositi 3m rotodrljacu s paker valjkom i punu sijacicu iza... Po ravnici jos i ajde, ide nekako. Za brenu na mom terenu je 2.5m bez prednjih tegova (nemam ih a volio bih imati) ce biti prava mjera...

Kolega tjera godinama 3m kombinaciju s deutzom 120ks i traktor fino kulturno radi. najmanje sto sam vidio je 95ks 4 cilindra turbo i 2.5m kombinacija. Kad je sijacica puna sjemena okrece ga na uvratinama kao sestar samo dirne kocnicu i okrece se ko balerina ;)
 
Koliko veliku RD bi mogao nositi i raditi sa njom MF265? Trenutno radi sa frezom od 2m i ne osjeca je, inace TD48 radi s tom frezom bez problema, ali bi je rado zamijenio za RD.
 
ak ima 65 ks onda one male rotodrljace su za njega 210-230 cm, ali njih je tesko naci. bolje ti je da ostanes na frezi
 
Pa moze terati 3m ali je problem nositi 3m rotodrljacu s paker valjkom i punu sijacicu iza... Po ravnici jos i ajde, ide nekako. Za brenu na mom terenu je 2.5m bez prednjih tegova (nemam ih a volio bih imati) ce biti prava mjera...

Kolega tjera godinama 3m kombinaciju s deutzom 120ks i traktor fino kulturno radi. najmanje sto sam vidio je 95ks 4 cilindra turbo i 2.5m kombinacija. Kad je sijacica puna sjemena okrece ga na uvratinama kao sestar samo dirne kocnicu i okrece se ko balerina ;)[/Ono jestee problem malo kad nosim i sejalicu a malo veci uspon.
 
ak ima 65 ks onda one male rotodrljace su za njega 210-230 cm, ali njih je tesko naci. bolje ti je da ostanes na frezi

Ma kojih 210-230 na 65ks ?!?!? mislim da ce biti posla i s 2m rotodrljacom. Moras uzeti u obzir da ljudi nisu informirani i da sve prikljucke koje imaju svi teraju u zemlju "koliko god moze" bez obzira je li to ispravan nacin rada ili nije.
 
Evo situacije u mom selu.

MF274 radi sa RD od 2.5m bez problema (neka lijeva marka, nikad čuo niti se sjećam)

MF 3060 radi sa RD od 3m bez problema, bilo je nezgodno da je nosi dok nije nabavio prednje tegove zbog paker-valjka, teška je RD nenormalno (Kuhn).

Landini 8880 radi sa RD od 2.5m (Lely)

Zetor 7745 radi sa RD od 3m (pozajmljuje od već spomenutog rodjaka koji ima 3060), nekako radi ali je veoma teško nosi.

Takodje sam u radu vidio Hurliman 468 sa RD od 2.5m, Hurliman H-360 sa RD od 2.5m (isti kao što sam ja imao), IMT 558 sa RD od 2.2m, Belarus MTZ 52 sa RD od 2.5m, Vladimirac sa RD od 1.8m, Belarus MTZ 82 sa RD od 2.5m...svi su radili sasvim normalno no tu treba obratiti pažnju na stavku koju je Bobo gore spomenuo a to je radna dubina. Svi koje sam spomenuo pripremali su za kukuruz i nisu išli ni 10cm duboko (jesenje oranje) tako da se mašine nisu patile. Sa druge strane, gledao sam kako je spomenuti komšija gotovo trenutno ugasio MF 3060 sa svojom RD od 3m kada je pokušao da ide na maksimalnu dubinu za krompir (RD je imala sve noževe nove i bili su sigurno 15-20cm dugi). Dakle, po mom mišljenju i onom što sam vidio, traktor od 60-65KS može bez problem da radi sa RD od 2.5m ako može normalno da je nosi (npr. da ima obični cjevasti valjak, one sa pakerom su jako teške) ako pazi na radnu dubinu i ako zemljište nije neko ekstremno teško za obradu.
 
Nemam pojma. 65ks i 2.5m je po meni "cupava" kombinacija... Prije da nece ici nego sto hoce.

Ja u sve uracunavam i konfiguraciju terena, naj gore moguce uvjete u kojima ce zadani agregat raditi te da po potrebi traktor ima toliko "lufta" da uz drljacu nisi i sijacicu punu sjemena u gorenavedenim naj gorim uvjetima u kojima se moze zadesiti.

Sve sto je zemljiste idealno poorano, zatvorena vlaga je plus posto se ni drljaca ni traktor ne pate i kako cicimnoric kaze kad od ukupne snage traktora 20 konja posaljes " u svaleraciju" onda znas da se posao odradjuje. Tih 20 konja lako upregnes u tezim uvjetima rada i uvijek je bolje da ih ima viska nego da fali.

Evo bas sam danas kolegu pitao da mi pokaze koliko duboko radi s rotodrljacom sad u proljece za sjetvu jecma (rabewerk rotodrljaca s velikim paker valjkom i nisi sijacicu IMT 23 reda s diskovima na hidroliftu. Traktor je mf 4255 95ks) i pokaze mi dubinu nekih 8-9 cm i kaze da je to TO i da su tako uvijek radili...
 
Ma kojih 210-230 na 65ks ?!?!? mislim da ce biti posla i s 2m rotodrljacom. Moras uzeti u obzir da ljudi nisu informirani i da sve prikljucke koje imaju svi teraju u zemlju "koliko god moze" bez obzira je li to ispravan nacin rada ili nije.

ma to sam ja napisao kad je covjek vec zapeo za RD. svjestan sam ja da to neide. zato sam mu i napisao da ostane na frezi. ali kad vec hoće neka pokusa sa takvom! iz iskustva znam da sa RD od 2,5 m nema sta trazit bez 90 ks i to sa 5 cilindara motorom

evo, zbog RD ove godine ja radim generalku na na traktoru
 
Sve što sam naveo važi za moj kraj gdje ima i ravnice ali i strašnih uzbrdica. Traktori rade često u ekstremno teškim uslovima a zbog velikih nagiba i na većini parcela gdje se sije pšenica niko i ne koristi kombinaciju rd+sijačic, posebno jer su ovdje zastupljene uglavnom male parcele tako da su svi traktori preko 80KS već preglomazni sami po sebi.
 
Evo ja radim s 63 ks i rotodrljačom 210 cm i u friškom neravnom oranju je traktoru puna kapa u 2. sporoj, gas skoro do poda da ima okretaje kardana! S tim da pripremam uglavnom za povrtelje i krumpir pa dubina ide koliko god može duboko, oko 15 cm.
Inače, 65-70 ks tera laganu izvedbu RD od 2,5m u pripremi za kukuruz i žitarice 7-10 cm bez večih problema, barem u mom kraju gde je 90% ravnica.

 
Nazad
Vrh