Roto- drljača

i slikaj u radu da vidimo kako usitni
 
Od uzbuđenja danas zaboravio telefon koji moze dobru sliku razvit, usitni ajmo rec boli glava, premda nozevi nisu bas bajni, al mogu radit samo ja nikada sa rd nisam radio dublje od 5-7cm, a toliku dubinu mogu postic tako da ovu jesen ce tako odradit, sijo sam repicu, na imt sijacici imam 2 diska iza na radnom tjelu svakom, i nemam iza one grablje i sjeme ne ostaje vani s njom to prije nisam mogo postic ma kako god pripremio, torpedo ju vuce 4.sporom moze i 1. brzom al je po oranju rađeno tako da prebrzo je traktor skace ko koza onda, hidraulika na traktoru se odlično ponaša sve diže na leru i ugrijan i hladan, sto je jos bolje a mislio sam da necu moc ostavljat kardan na kraju da radi ne morma ga ni gasit kad okrecem, sve u svemu prezadovoljan, mozda i jesam malo puno platio, al nije keš vec kompenzacija, prvo iduce sijanje cu opalit par fotografija. :ppozdrav:
 
Ja ju i imam samo radi proljetne sjetve... U jesen mi rotodrljaca nema smisla, bar na mojoj zemlji i s mojom agrotehnikom.
 
I kako si zadovoljan? Kupujem do proleca traktor od 120ks. Pa bih kupio rd od 3m ili spremac od 4,5m.
 
Valja i jedno i drugo imati.

OK, nas smo u sjetvi dvojica, cesto i trojica pa svaki ima svoj posao. al u jesen kad je iole vlaznije ne vidim smisla u rotodrljaci a kod mene je u vrijeme jesenske sjetve cesto "balavo" vrijeme.

Ako je proljece vlazno i dobro, deri sa sjetvospremacem, manja potrosnja a bolje i brze pripremljena zamlja. Ako je gruba zemlja ili je oranje zasusilo, rotodrljaca ili jos bolje rototiler zakon za te uvjete. Radio sam i s jednim i s drugim i nema greske, melje sve pred i pod sobom i ostavlja u jednom prohodu savrsenu posteljicu za sjeme, samo rotodrljaca trosi dosta vremena.

Na vecim njivama, da ne kazem tablama, odmah i sijacica iza rotodrljace pa jos i ima smisla ali na usitnjenim parcelama vise stete nego koristi od ovakve kombinacije ;)
 
Pa ja planiram direktno da sejem. I zato razmisljam sta je bolje. Sa rd u jednom prohodu uradim sve. A za 120 ks spremac od 4,5m, odem vratim se I napravim 9m. Sta li trosi manje goriva i vremena?
 
Rd troši više to je sigurno,za moju zemlju spremač treba minimum 2 puta preći RD to uradi iz jednom.Brzina rada je nesumljivo na strani spremača.
 
To i ja kazem. Imam rotodrljacu samo za proljetnu pripremu. U jesen oranje potanjuram jednim tragom i na to ide predsjetveno gnojivo, sjetvospremac dvaput tragom i sjetva. Oranje svakako moram tanjurati radi bacanja gnojiva (dio zaoravam a dio ide odozgor), samim tanjuranjem sam vec napravio 70% posla i po meni je nepotrebno u takvu zemlju terati rotodrljacu.

U proljece se oranja drljaju prvom prilikom i to tako ceka sjetvu. Po tako poravnatoj njivi ide gnojivo, rotodrljaca i sjetva. Do sjetve soje cu valjda smoci snage i volje da osposobim 2.5m sijacicu i da pokusam sijati soju u kombinaciji RD+ sijacica.

Ispocetk i se rotodrljaca cinila kao nepotreban stroj ali sam se prosle godine uvjerio koliko je to tek dobra stvar. Mislim da mi vise nece proci ni jedna proljetna sjetva bez rotodrljace a u jesen samo u ekstremnim uvjetima.
 
Kod nas je opet obicaj ovakav jedan ore, jedan sije u prohodu sa rd gnojivo bacamo u 2mj. nikad ne bacamo prije sjetve gnojivo ali svatko zna svoje, mi smo ju opet vise zbog jeseni uzeli da mozemo u prohodu sijat, radim s jednim traktorom u njivi nema vozanja otkacivanja raskacivanja, jos kad imam njive u komadicima, tanjurača velika nit ju mogu okrenit niti išta ovako mi je najbrze, za proljece isto po meni bolja od icega ja sam izbacio rau spremac iz upotrebe, jedino nedaj boze kvara na drljači a onda uskace novi sa velikim s oprugama :)
 
Sve ovisi kakva ti je zemlja. Ivan ima bas masne zemlje cjelo cudo i tu rotodrljaca i te kako ima smisla. Kod mene bas i nema posto predsjetveno oranje kod mene izgleda kao necije potanjurano. Za prvu silu se moze po oranju voziti s rasipacem i bacati umjetno gnojivo ali ipak ja njega potanjuram i onda radimo kao ljudi ;)
 
Nemoze se uporediti rad Roto Drljacom i Setvospremacem. Ovi sto imaju RD oni znaju da posle prolaza RD kad gazimo pod noge osecamo kako je zemlja dobro rastresita i mekana , kao sundjer. Takodje RD mnogo bolje unistava korov.
 
Opet kazem da sve ovisi i o vrsti zemlje, vremenskim uvjetime, kolicini vlage i o jako puno drugih jako bitnih faktora. Jos sam "zelen" sto se rotodrljace tice ali cista logika nalaze da je u nekim slucajevima sjetvospremac ipak bolji, pogotovo kad se kod mene sojiste ne moze potanjurati, nego se mora orati, onda se to oranje mora tanjurati prije sjetve pa je samim time rotodrljaca rasipanje goriva i vremena. Dobar traktor uparen s dobrim sjetvospremacem potrosi puno manje goriva nego isti taj traktor s rotodrljacom koji ide nekih 6-7 km/h po njivi i dok sije trag do traga. Jos ako imas kao neki ovdje traktore 150-160ks i radis samo s rotodrljacom 3m a iza njega sije neki 560 ili 577 sa sijacicom 2.5m pa vidite tek tu racunicu.

Konfiguracija terena i usitnjene parcele su cudo kad se rade ovakvi izracuni...
 
Nazad
Vrh