Roto- drljača

Danas uzeo da sredim svoju RD
img2190.jpg
img2197.jpg
burazer u akciji, sve je islo lako dok nismo naisli na zavarene sarafe, **greška su nam pomerili
img2198.jpg
 
Moze lako da se naidje na zavaren zupcanik za osovinu. To nije nista iskljucivo. Zato sto je jedna osovina od 150-300e zavisno od modela i marke RD, plus zupcanik isto toliko. A da bi spekulanti imali na pijac interesantnu cenu oni su primorani da rade takve stvari.
 
Au brale, pa ja sam onda dobro prosao, nisam mogao ni zamisliti tako nesto.
 
Pričalo se o tome ovdje na temi, to i nije tako rijetka pojava. Zna da se desi da se nutovi na vratilu smaknu i najlakši način da se to popravi je da se zupčanik jednostavno zavari za vratilo - problem je što je takav sklop gotovo nemoguće rastaviti. U stvari nije nemoguće ali tu jednostavno sve mora da se siječe brusilicom ili brenerom. Pričalo se ovdje na temi da su neke marke RD sklone tome (oštećenju spoja vratila sa zupčanikom) ali se ne sjećam koje. Kupovina polovne RD je zbog toga veoma, veoma rizična sem ako poznajete prodavca i imate povjerenja u njega. Ili ako imate sreće pa da ne vas ne potrefi "zavaren" primjerak.
 
Nego ja jos uvek nisam uspeo odvrnuti sve sarafe, tj samo par komada mi je uspelo, sta predlazete ciniti a da izbegnem sat mastora za glodalicom?
 
Od tih starih Lely ova vaša je bolja varijanta jer se nosači klinova mogu skinuti sa vratila ,pa i da je zavaren zupčanik može izaćui gore .Gore su one koje imaju vratilo i nosače klinova zajedno i izlaze samo dole.E opet kod takvih neće proklapati nosač klinova na vratilu. Do sad što sam rasklapao ,naj bolji je "Remac" .Kod njega je vratilo i zupčanik zajednički odkivak i sve intervencije tipa semering ,ležaj -vrše se svana . Probaj te ponovo zavariti a unutra navrtke oseći ili otpertlati pa probati okastim odvrnuti .
 
Zavarivao sam matice iznutra i tako odvrnuo 2 kom, a 6 sam odcviko, sarafi su celicni? Moze i kod ove spolja da se menjaju semerinzi ali zbog zavarenih imbusa sam morao je rasklopiti celu, pa cu ujedno i sve pregledati i onda cu znati sta teram.
 
Poslednja izmena:
Moj ti je savet da osovine obradiš ako imaju lufta u ležajevima.Tako manje oštećuje i semering manje zuje i bolje je za celi sklop.
 
Raca ,kada si je kupio i koliko si sa njom odradio a možeš i cenu napisati čisto me interesuje koliko je realno ono što si nabavio.
 
Drugu sezonu (prolece i jesen) je odradila kod mene, moglo je to jos ici ali me nerviralo to curenje semeringa jedno 4 kom, inace je jako lepa na oko kad je skopljena.
 
Poslednja izmena:
Sto jesi ti imao vec takvog iskustva?


Kod mene na rd su svi zupčanici zavarani.
Dogodi se di je vareno da tu puca osovina jer gdje je vareno je zamor materijala.
Onda od okretaje, opterećenja osovi iznutra one sitne zubce pojede, pa preskoči, neki su čak samo ispali dolje.

Onda to skidam, nosim tokaru da napravi novu osovinu, te nove zube ( ustvari samo napravi utor za dvije kajle jer je prevelik poso da napravi zubce kao na orginalu )
sastavim ju i teraj dalje dok se ne raspade druga osovina.
Imam u planu drugu kupovati rd jer ovo više nema smisla radit.
 
Da tip DRago DC

Pitanje za iskusnije kolege.
Malo čeprkao po netu ali mi nije baš najjasnije.
Ako se ne varam sa donjih slika su pogonskizubčanici u reduktoru(valjda) i sa kombinacijom dva zubčanika određujemo broj obrtaja RD.
Mene interesuje pošto sam dobio još dva zubčanika šta dobijam sa menjanjem istih. To jest da li ima razlike u radu i da li se dobija nešto ako se kardan stavi na 1000 obrtaja a kombinacijom se namesti kao sa treće slike da ima oko 390 obrtaja približno kao i sada.Kada traktoru više godi.
Kakva su vaša iskustva.
Ovde sam našao
Ove zubčanike
Pa sam ukapirao da bi u redktoru trebali biti ovi.
Zna li neko gd se menjaju.Ovako sa slike.
 
Nazad
Vrh