Roto- drljača

Ono je neko pravilo 3m za 90+ konja.Jer nije uvek idealno ,bude meko ,ili tvrdo ,pa nekad treba za bašte ili za repu ,krompir pa treba duboko itd.Ja sa 60 hp vučem 2.5m i fali mi konja.Ja dnevno predjem 4-5 ha.Dobro je po ravnom ali kad zatrpavam dolu pa pustim točak u dolu ,pa kad valjak padne u jarak drljača zarovi dublje pa na ovratinama ,on se zadavi i moram u manje brzine.nije to ,to...Velika je razlika i drljača od drljače.Lely se njlakše vuče ,dok su mashio ili remac puno teže ali su i brže pa bolje i melju..
 
talianu kolega ja neznam koje je marke tvoja RD u mene je Lely i svjesno sam uzeo vecu jer sam i imo u planu da kupim i jos jedan traktor veci pa sam jednu godinu radijo sa rakovcom i naveo sam da joj nije lako ja sa RD samo radim za psenice a tu ne treba dubina a druga stvar Lely je jedna od laksih RD
 
Imaš slike par stranica unazad.
Ne znam šta da ti kažem lično ne verujem da se može sa RD od 3 metra uraditi hektar za pola sata i to na 10+cm .Traktore neću komentarisati.
Ja sam ove sezone uradio 30 jutara za pšenicu i ne bih se složio sa tobom da je baš toliko"lako" raditi sa RD.
A što se tiče freze radim sa R65 i gramip 2 metra već dve godine 1-2 eventualno 3 sporo zavisi od uslaova i to mu je puna kapa.
 
kolega zavisi kakva je zemlja i koliko puta prelazis ja idem jedan prohod i nisam naveo tacno pola sata nego duplo brze i tamo sam naveo oko jedan sat sto znaci da zavisi od njve jeli duga ili sva coskasta. Ja ne radim od sata ili od ucinka sebi radim i nikad ne stopam precizno vreme da sam zanao za ovo imo bi tacne informacije. Sa kojim traktorom si radijo RD
 
Sa rusom 1221 , 5- 6-7 km h zavisno od zemljištagas do kraja,dirktno u suncokretište i sojište,1 prohod ,dubina za setvu pšenice.
 
ja ne idem vise od 5.km to mu je taman nije previse tesko oko 1500.obr gas jeli to sa frezom ides direktno bez oranja za psenicu
 
Direktno bez oranja ali u suncokretu i soji.U pšenici tanjiranje ili sledeće godine planiram razrivačem ima puno ostataka i sve izbaci na površinu.
U kukuruz ne sejem pšenicu.
 
Bez uvrede ali baš bi voleo da vidim taj rad koji je Zico naveo.
Ja moju od 3 metra poklanjam ko postigne te rezultate sa rakovicom,560 ili 577 pa i rusom 82 i RD od 3 metra.


Kada mogu doči po RD ?
U sjetvi po gruberano suncokretu i kukuruzu mi je trebalo cc 30min po ha sa kombinacijom RD+sijačica sa rusem 892.
Dok po oranju mi je trebalo oko 40min po ha.
Dubina bila oko 10-12 cm.
Dublje od toga nema mi ni potrebe.
 
Odma donesi i traktor da probaš ako ne ide ostaje meni:osmeh:
Koliko ideš kmna sat?

- - - - - - - - - -

Zico teorijski parcela od hektar 400 x 25 je potrebno napraviti 9 prohoda dužine 400 metara ili ti 3,6 km ha za pola sata da bi uradio 1 ha trebaš da voziš 7,2 kmh ,bez okretanja i bez uzglavica.
Nikoga ja ne želim da prozivam ali volim malo realnije da sagledam stvari.
Samo iznosim činjenice koje sam stekao u radu.
Ja lično jedino rasturivač i prskalicu radim uvremenskom intervali ispod 30 min po ha a za sve ostale operacije mi treba više vremena.
 
Ne, ne, ne.
Ostat ćeš ti bez RD :osmeh:
Hehehe

Ako je na jednom kraju kanal. Tamo prodjem 4 prohoda rd i sijačice ako je put onda dva i okrećem se na putu.
Ja se brzo okrenem.
Teram oko 7,5 km/h po gruberanom.
A u direktno oranju sam terao oko 6 km/h.

Gledaj, u oranju sa 3x14 za 1 ha ti treba oko 1,30.
Ali ovo je bar troduplo veći učinak.A brzina oranja je skoro ista kao i rad sa rd ?
 
I moje mišljenje ja da je "riba prevelika"Jer dok središ ovratine po 4 puta ode 15 min.+ sipanje semena itd.itd.Jer ispade ako radite 8 sati za dan posejete16 ha. ili 160 duluma.Ajte molim vas.
 
Nece mi biti zao da ostanem bez nje . Nisam merio vreme ali po nekoj proceni treba mi sat vremena da lepo uradim napominjem da je sve radjeno direktno verovatno ce na prolece ici brze ali ipak mislim da za pola sata nece biti uradjen hektar.
 
I moje mišljenje ja da je "riba prevelika"Jer dok središ ovratine po 4 puta ode 15 min.+ sipanje semena itd.itd.Jer ispade ako radite 8 sati za dan posejete16 ha. ili 160 duluma.Ajte molim vas.

Pa šta ti puniš pa da toliko izgubiš vremena ?
Ne staješ na drugi kraj njive pa da moraš toliko hodati sa vrećama sjemena.

Kad napraviš uvratine to si već pola posla uradio. Najviše se gubi na uvratinama.
I to treba 15 minuta za obje strane. i već usput si posija dva prohoda i šta onda još ostane za podrljati i posijati ?

Ili gubite vremena dok pijete pivo ili jednostavno sporo terate.

Talianu je rekao da on direktno ide bez oranja ičega to je ok vrijeme.
Ali u po oranju ili po gruberanom suncokretu ide puno brže.
Dok PO oranju idem sporije jer mi traktor puno više propada i rd ide dublje tako da tragove od rusa zatvori.
 
Neću da tvrdim kako je u oranom ili gruberisanom jel nisam radio a ostalo je kako sam napisao.
Zrine pa nismo robovi mora se i pivo popiti ponekad.:ppozdrav:
 
Neću da tvrdim kako je u oranom ili gruberisanom jel nisam radio a ostalo je kako sam napisao.
Zrine pa nismo robovi mora se i pivo popiti ponekad.:ppozdrav:


To i kažem gore.
Ti ideš direktno i treba ti puno više vremena, puno više opterećenje je.
Kažem kako je kod mene, ja sam ove godine terao po oranju i po gruberanom.
Puno je lakše, brže ide a i nema puno masa vani.
 
Koliko kostaju(priblizno) nozevi za rd u pitanu je maschio model d,prilicno su potroseni pa da se informisem o eventualnoj zamjeni,
 
Nazad
Vrh