Romanovske ovce


Романовска овца је високо плодна овца која у једном јагњењу

има просечну плодност од 2,5 до 2,7 јагњади по јагњењу док
елитна грла у елитним стадима имају плодност и преко 3,0 јагњади
по јагњењу.У великим просечним стадима експерименталном
анализом утврђено је да 6 до 8% грла ојагњи једно јагње, 38-40%
ојагњи двоје јагњади,44-46% ојагњи троје јагњади и 10,8% ојагњи
четворо или више јагњади.
У елитна грла се убрајају овнови са следећим тежинама у

одговарајућој старосној доби:
Шест месеци старости Минимум 40 кг
Осам месеци старости Минимум 45кг
Десет месеци старости Минимум 48кг
Дванест месеци старости Минимум 50кг
-Исхрана-
Собзиром да је романовска овца високо репродуктивна овца
потребно је омогућити јој адекватну исхрану током целе
године
 
Koliko znam Marina kod romanovske prvorotka koja ojagnji jedno jagnje ide na klanje
 
kvicoje: ne treba biti toliko oštar...janje ide na klanje, a ovci se dade druga šansa...Moguće su i loše vremenske prilike ..vručine..pa možda je ovan taj dan imao više ovaca na parenju...ne mora biti loša ovca.
Za sada imaju sve dvojčeke..i danas mi se jedna ojanjila...znači nema klanja

Mišovac: Prvorotke su mi stare od 11mj do 13-14 mj. Ovisi iz kakvog su legla. Ovce iz trojčeka i četvorka stavljam kasnije ne parenje,.Kad imaju 32-34 kg, stavljam ih na parenje...da su zrele čvrste šiljezice.

Imam oko 50-ak šiljezica ...tek ih se 9 ojanjilo...ali da pokucam u drvo za sada je sve ok
 
MIR BOŽIJI, HRISTOS SE RODI!
28vg6xx.jpg

2cqybl1.jpg
 
Naravno kolega, to je moj janjac koji bi danas napunio 4 mjeseca. Prvi put sam klao ove godine i mogu ti reci da je pecenje delikates. Sve ono sto su drugi pisali o ukusu, sitnim kostima, loju itd itd ja sam se uvjerio za Božić. I od sad samo koljem romanovsku za slavu, molitvu, Božić. Vec sam jednog ostavio za Đurđevdan.
 
Nisam nikada probao, ali verujem na reč.Jedino imam malu zamerku na kvalitet mesarskih radova....ne sme onako da izgleda na leđima i bokovima.
 
Hvala.Zaboravih reći da ja ne perem janje kad gulim jer pazim pa zato odmah zalijepim lojnu maramicu na friško!:ideja:
 
Nisam nikada probao, ali verujem na reč.Jedino imam malu zamerku na kvalitet mesarskih radova....ne sme onako da izgleda na leđima i bokovima.

Ja nikad u zivotu nisam gulio ovcu do sada,i sad su drugi vise radili od mene a ja sam ipak uspio da pokvarim.
Nadam se da cu se popraviti. Marina nisam ga vagao ocišćenog. danas bi napunio 4 mjeseca.
 
Nazad
Vrh